Ana Sayfa » Eğirme » En Büyük Markalar Sürdürülebilir Pamuk Konusunda Başarısız Oldu

En Büyük Markalar Sürdürülebilir Pamuk Konusunda Başarısız Oldu

Pesticide Action Network (PAN) UK, Solidaridad ve WWF tarafından yayımlanan bağımsız araştırma raporuna göre pamuk kullanan dünyanın önde gelen uluslararası firmalarının çoğu sürdürülebilir pamuk konusunda başarısız oldu.

Avrupa’nın en büyük sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk marka karşılaştırma sitelerinden olan Rank a Brand tarafından oluşturulan sıralamada 37 firmadan sadece 8’i sıralamada kırmızı alanın dışında kaldı. Sıralamanın en üstündeki yeşil bölgede toplamdaki 19.5 puanın 12’sini sahip mobilya devi IKEA yer aldı. C&A 9 puan, H&M 9 puan VE Adidas 7.75 puanla yeşil bölgede takip etti. Nike 6.75 puan, M&S 5.5 puan, VF Corporation 3.25 puan ve Kering 3 puanla turuncu bölgede yer aldı. Geriye kalan 29 firma ise kırmızı bölgeye düştü ve sürdürülebilir pamuk konusunda hiçbir şey yapmamış göründü.

WWF Piyasa Dönüşüm Müdürü Richard Holland; “IKEA, C&A ve H&M sürdürülebilir pamuğun iş için nasıl iyi olduğunu gösterdi fakat birçok büyük firma bu konuda başarısız oldu. Sürdürülebilir pamuk tedarik etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı, bu nedenle firmaların müşterilerine daha sorumlu ürünler sunmak için hiçbir bahanesi yok” dedi.

Solidaridad Küresel Pamuk Programı müdürü Isabella Roger; “Sadece birkaç lider firmanın sürdürülebilir pamuk tedariğinde ağırlığı sırtlandığı açıktır. Pamuk sektörünün bir bütün olarak sürdürülebilir olması için tüm büyük firmaların burada yer alması gerekiyor” diye konuştu.

Küresel pamuk tedariğinin %10-13’ünün sürdürülebilir pamuk olarak sınıflandırabilse de, bu miktarın beşte biri aslında ürünler sürdürülebilir pamuk olarak kullanıyor, geri kalanlar ise büyük marka ve firmaların talep yetersizliği nedeniyle geleneksel olarak satılıyor.

PAN UK Müdürü Keith Tyrel şunları söyledi; “Daha fazla sürdürülebilir pamuk alımı eksikliği kaçırılmış büyük bir fırsattır. Geleneksel pamuk üretimi genellikle aşırı su ve tehlikeli pestisit kullanımı gibi ciddi sosyal ve çevresel etkilerden muzdariptir. Büyüyen sürdürülebilir pamuk pazarı pamuğun temizlenmesi ve işçi sağlığının korunması için en iyi şansımızdır.”

Rank a Brand listesi firmaların performansını üç alanda puanlıyor; politika, kaynak ve kullanım ile izlenebilirlik. Firmalara en çok puan, bu araştırma için sürdürülebilirliğin kriterleri olarak kabul edilen Better Cotton, Afrika Pamuğu, Organik ve Adil Ticaret çerçevesinde kaynak bulma ve kullanmaları için veriliyor.

PAN UK, Solidaridad ve WWF yüksek hacimli pamuk kullanan tüm şirketlere, sürdürülebilir pamuk için ayarlama, raporlama ve zaman kısıtlaması olan hedeflere ulaşmak için çağrıda bulunuyor. Sürdürülebilirlik konusunda ciddi firmalar en geçe 2020 yılına kadar %100 daha fazla sürdürülebilir pamuk alımı gerçekleştirmeliler.

Tekstil Eğirme Haberleri

Uster Quantum 4.0 ile daha fazla güvenlik, önleme ve esneklik

Elyaftan kumaşa kadar kalite yönetim ve kontrol çözümleri sunan Uster Technologies, iplikçilere yeni çözümler sunmayı sürdürüyor. Firmanın Quantum iplik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied