12.7 C
İstanbul
Cuma, Mart 1, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Evonik’in karbon fiber takviyeli PEEK filamenti ile 3D baskıda yeni fırsatlar 

BaskıEvonik’in karbon fiber takviyeli PEEK filamenti ile 3D baskıda yeni fırsatlar 

- Haber Sponsoru -

Kimya alanındaki yenilikçi, karlı ve sürdürülebilir çözümleriyle bilinen Evonik firması INFINAM® markası ile katmanlı üretim pazarına kullanıma hazır formülasyonlar sunuyor. Şirketin polimer kimyası alanındaki uzun yıllara dayanan uzmanlığı, çok sayıda 3D uygulamaya imkan tanıyor. Evonik son olarak, 3D baskılı tıbbi implantlarda kullanılmak üzere yeni bir karbon fiber takviyeli PEEK filamenti tanıttı. Bu son inovatif akıllı biyomateryal, erimiş filament fabrikasyonu (FFF) gibi yaygın ekstrüzyon tabanlı 3D baskı teknolojilerinde kullanılabiliyor. 

Evonik, yeni bir karbon fiber takviyeli PEEK filamenti sunarak üretim için kullanılabilen tıbbi teknoloji alanındaki 3D-basılabilir biyomalzemelerini güçlendiriyor. VESTAKEEP® PEEK bazlı kalıcı vücut teması olan tıbbi implantların yanı sıra RESOMER® biyolojik olarak emilebilir filamentler ve tozlar serisine dayanan geçici vücut temaslı tıbbi implant cihazlarında kullanılabilen 3D-basılabilir biyomalzemeler sürdürülebilirlik bakımından da kilit bir görev üstleniyor. 

Evonik Medikal Sistemler Başkanı Marc Knebel Görsel Kaynak: Evonik

Evonik, VESTAKEEP® iC4612 3DF ve VESTAKEEP® iC4620 3DF’nin avantajlarını tanıttı  

VESTAKEEP® iC4612 3DF ve VESTAKEEP® iC4620 3DF olarak adlandırılan iki filament, sırasıyla %12 ve %20 karbon fiber içeriyor. Kemik plakaları ve diğer rekonstrüktif protezler gibi 3D baskılı implantlar için güç ve esneklik gereksinimlerine uygun bir malzeme seçeneği sunuyor. Evonik’in VESTAKEEP® iC4612 3DF ve VESTAKEEP® iC4620 3DF ürünleri, PEEK bileşeninin sünekliği ile büyük avantajlar sağlıyor. Ayrıca ürün, metal alerjisi olan bireyler için x-ray maddeleri olmadan yüksek biyouyumluluk sunarak 3D baskı süreci boyunca karbon fiber uyumlanmasını belirlemeye de yardımcı oluyor. 

Evonik Medikal Sistemler Başkanı Marc Knebel, karbon fiber takviyeli PEEK filamentini tanıtarak günümüz medikal teknolojisinde hastaya özel tedavi için yeni olanaklar ortaya koyduklarını belirtti. Knebel geliştirdikleri teknolojinin faydalarını şu şekilde vurguladı: “Başka hiçbir uygulama alanı 3D baskının bireyselleştirme veya tasarım özgürlüğü gibi avantajlarını tıp teknolojisi kadar sergileyemez. Örneğin travma uygulamalarında, 3D baskılı çözümler geleneksel olarak üretilen tıbbi cihazlara göre muazzam bir zaman avantajı sunuyor. Hastaya özel çözümlerin iki veya üç gün içinde üretilebileceği ve iyileşme aşamasını önemli ölçüde geliştirebileceği düşünülebilir.” 

“Malzeme biliminde benzersiz bir dizi yetkinliği bir araya getiriyoruz”  Görsel Kaynak: Evonik

“Malzeme biliminde benzersiz bir dizi yetkinliği bir araya getiriyoruz” 

Evonik’in VESTAKEEP® iC4612 3DF ve VESTAKEEP® iC4620 3DF ürünleri 1,75 mm çapa ulaşıyor ve sırasıyla 500 g ve 1.000 g makaralar olarak sunuluyor. Bu ürünler PEEK malzemeler için FFF/FDM 3D baskı makine hemen kullanılabiliyor. Filament, tıbbi ürünler için titiz bir kalite kontrolünden geçiriliyor. Bu avantajları dile getiren Knebel, yeni ürünü ilk kez önümüzdeki tıbbi teknoloji ve 3D baskı ile ilgili fuarlarda sergileyip tanıtacaklarını şöyle aktardı: “Polimer kimyasında onlarca yıllık deneyime sahip tutkulu uzmanlar olarak, malzeme bilimi, üretim teknolojileri ve regülasyon uzmanlığı alanlarındaki benzersiz yetkinliklerimizi bir araya getirerek, insanların yaşamlarını sınırların ötesine taşıyacak yeni tıbbi teknolojilerin pazara sunulma süresini hızlandırarak müşterilerimize sunuyoruz.” 

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler