FESPA Dijtial Tekstil Konferansı Milan’da Düzenlenecek

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

FESPA Dijital Tekstil Konferansı Eylül ayında Milan'da gerçekleştirilecek.
FESPA Dijital Tekstil Konferansı Eylül ayında Milan’da gerçekleştirilecek.

Etkinlik programı FESPA İtalya ve önde gelen İtalyan moda ve tekstil dernekleri tarafından oluşturuldu.

FESPA 30 Eylül 2016’da İtalya’nın Milan şehrinde Dijital Tekstil Konferansını organize edecek.  Etkinlik FESPA İtalya Derneği desteği ve Sistema Moda Italia, Italya Moda ve Tekstil Federasyonu, Associazione Italiana Desegnatori Tessili, İtalyan Tekstil Tasarımcıları Derneği’nin yakın işbirliği içinde gerçekleştirilecek. Bu derneklerden konuşmacılar yer alacak. Etkinlik ayrıcı MS Italy tarafından destekleniyor.

Bir gün sürecek olan konferans, 8 yıldır gerçekleştirilen FESPA liderliğindeki Dijital Tekstil Konferansları dizisinin başarısı üzerine inşa edildi. Bu konferanslar FESPA’nın küresel özel baskı topluluğu üyelerine geniş yelpazedeki uygulamalar için tekstil yüzeylerde dijital baskı büyüme fırsatlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

FESPA Dijital Tekstil Konferansları hem hali hazırda dijital tekstil baskısında aktif olarak yer alan baskıcılar hem de bu alanda fırsatları keşfetmek isteyenler için öğrenme ve network’e odaklanmış bir ortam sunuyor. Eylül 2016 konferans programı baskı hizmeti sağlayıcılarına, sektöre başarılı ile girmiş baskıcılardan gelen bildirimlerle dijital tekstil baskı pazarının farklı segmentlerine iç görü ve fırsatın nasıl yakalanacağı hakkında makine, yazılım, mürekkep ve tekstillerdeki en son teknolojik gelişmeler dahil olmak üzere teknik rehberlik sağlayacak.

Konferans programı İngilizce ve İtalyanca olacak. Onaylanan konuşmacılar arasında şu isimler var; Enrico Barboglio (FESPA İtalya), Duncan MacOwan (FESPA), Ron Gilboa (InfoTrends), Fulvio Alvisi (AIDT), Andrea Ferrero (Miroglio Textiles), Lorenzo Zottar (The Color Soup), Gianluca Brenna (Stamperia di Lipomo), Dario Garnero (Stamperia Serica Italiana) ve Andrea Barbiani (MS Italy). Etkinlik saygın İtalyan endüstri gazetecisi Paola Bonfanti tarafından yönetilecek. Eylül 2016’daki Dijital Tekstil Konferansı ve FESPA İtalya derneğinin üyeleri için gerçekleştirdiği FESPA İtalya Günü, her iki etkinliğe verimli katılım sağlamak için birlikte organize edilecek.

Mayıs 2015’te yayımlanan FESPA Print Census’un sonuçlarında açıkça belirtilen tekstil, sektörde baskın büyüyen uygulamadır. Baskıcıların %81’i bü segmentte büyümü gördüğünü belirtiyor, ki bu en yüksek büyüyen uygulamadır. Dijital teknolojiler önemli bir olanak tanımlanıyor, katılımcıların %50’den fazlası önümüzdeki iyi yılda dijital üretilen giysilerin geleneksel serigrafi baskıya önemli bir alternatif olmasını bekliyor. Ankete katılan tekstil baskıcılarının belirgin yatırım planlarında özellikle %21’i bu alanda harcamaya odaklanmış, %12’si termal transfer ekipmanları satın almayı planlıyor. Dekoratif ve endüstriyel tekstil uygulamaları da ağırlıkta, katılımcıların %78’i tekstilde dekor uygulaması için büyümeyi rapor ediyor.  Tabela ve grafik yüzeylerde tekstil yüzeyler yayılmaya devam ediyor, tekstil tabela (soft signage) alanında %67 büyüme gözlemleniyor.

FESPA, Mart 2016’da Amsterdam’da gerçekleştirilen FESPA Digital ve FESPA Tekstil fuarlarından bu yana geri bildirimleri topladı. Yanıtlar göstermiştir ki, dijital tekstil baskısı şimdi geniş format baskıcıların üçte ikisinin ilgisini çekiyor, %40’ı zaten tekstil baskısında yer alıyor ve başka %20’si bu sektöre girmekle aktif olarak ilgileniyor. Moda ve hazırgiyim baskısı birincil ilgilenilen alan olarak belirtilirken onu iç dekorasyon ve tekstil tabela takip etti.

FESPA CEO’su Neil Felton şunları söyledi; “FESPA Census’tan bir yıl sonra, Amsterdam’da birkaç ay önceki FESPA Tekstil fuarının salonlarında baskıcıların ilgilerinin eyleme dönüşmesiyle büyük bir uğultu gördük. Günümüzde bütün tekstil baskısında dijitalin küçük bir oranı var fakat bunun önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağını tahmin ediyoruz, 2020 yılında kadar tekstil baskısında dijitalin %5 oranına çıkması tahmin ediliyor, bu günümüzdekinden %2 daha fazladır. Açıkça zaten dijital üretim teknolojisi ve destekleyici iş akışlarına yatırım yapan baskıcılar için önemli bir çeşitlendirme fırsatı bulunuyor.”

Fuar Haberleri

Pandeminin fuarlara etkileri ve düşündürdükleri

2019 yılı sonunda patlak veren Covid-19 salgını tüm şiddetiyle devam ediyor. Bazı ülkelerde günlük vaka sayılarında her gün yeni...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied