Freudenberg’den Yaraları Temizleyen Hidrofilik Köpük

Tıp ve bakım uygulamalarında yenilikçi teknik ürünler hastaların konforunu arttırıyor. Freudenberg Performance Materials bu alandaki yeni ürünlerini Compamed’de sergileyecek.

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Freudenberg'den Yaraları Temizleyen Hidrofilik Köpük
Freudenberg’den Yaraları Temizleyen Hidrofilik Köpük

Freudenberg Performance Materials, ilk kez 18 – 21 Kasım 2019 tarihlerinde Düsseldorf’taki Compamed’de yara temizliği için yenilikçi bir hidrofilik (emici) köpük sunacak. Köpük, daha etkili yara temizliği sağlıyor ve temizleme işlemi sırasında hasta konforunu arttırır. Freudenberg ayrıca geleneksel köpük-silikon yapılardan daha etkili olan doğrudan bir silikon yapıştırıcı kaplamasıyla yara sargıları için esnek köpükler sergileyecek. Dünya çapında aktif olan Freudenberg Performance Materials, hidrofilik PU köpükler ve hidroaktif nonwovenlardan oluşan çok katmanlı malzeme bileşimlerinde öncü ve üretiminde uzmandır. Fuar ziyaretçileri şirketi Salon 1 Stant 8B’de bulabilirler.

“Şimdiye kadar, yara temizliği (debridman) elyaf temizleme ürünleri veya sadece pamuklu gazlı bez kullanılarak yapılmıştır” diyen Sağlık İş Bölümü Genel Müdürü Dr. Henk R. Randau, sözlerini şöyle sürdürdü; “Amacımız, yaraları daha etkili bir şekilde temizleyen ve böylece yara iyileşmesi üzerinde olumlu bir etkisi olan daha verimli bir ürün geliştirmekti. Yara uzmanlarıyla sürekli ve yakın işbirliğimiz, bu olağanüstü gelişme sonucunu elde etmede belirleyici oldu.”

Avantajlar: Yara temizliği, düşük risk ve daha az acı

Yeni hidrofilik yara temizleme köpüğünün yara temizliği için avantajları kolayca özetlenebilir:

–   Yara boşluklarında kullanım için idealdir. Köpük kenarları da dahil olmak üzere yumuşak ve esnek olduğundan, derin ve ulaşılması zor yaraların temizliği için idealdir.

–   Daha iyi temizleme sonuçları ve düşük risk sağlar. Büyük gözenekleri sayesinde, köpük ayrıca fibrin (pıhtı lifi) kaplamaları ve kurutulmuş eksüdayı kolayca alır. Ayrıca, geleneksel tekstil yapılarından farklı olarak, yaranın içinde lif kalması gibi bir risk yoktur.

– Daha az acı, daha fazla hasta konforu mümkündür. Pratik testler, hidrofilik PU köpüğün, düşük basınçla kullanıldığında bile daha iyi bir temizleme sonucu elde ettiğini göstermiştir.

Yara uzmanları ve bilim insanları ile işbirliği içinde Freudenberg, özellikle bu ürün için yeni yara temizleme köpüğünün performans kapasitesini kanıtlayan kendi test yöntemini geliştirdi. Test için referans, pazarda bugüne kadar elde edilen en iyi performansı (altın standart) sunan bir üründü.

Yara pansumanları: kolayca yerleştirilir ve ağrısız sökülür

Freudenberg ayrıca Compamed’de doğrudan silikon yapıştırıcı kaplamalı köpükler de sergileyecek. Silikonun yapışkan özellikleri, köpük bandajının sabitlenmesini kolaylaştırır ve aynı zamanda ağrısız sökülmesi ile bir yara sökme efekti elde edilmesini sağlar. Doğrudan Freudenberg’den silikon yapıştırıcı kaplamalı yara pansumanları, geleneksel kaplamalı olanlara göre çok daha etkilidir. Çok daha esnektirler, yara yatağına daha iyi adapte olurlar ve antibakteriyel maddelerin daha etkili etki etmesini sağlarlar. Bu teknoloji aynı zamanda Freudenberg’in tutarlı sürdürülebilirlik stratejisini de yerine getirmektedir. Yara bakım ürünleri imalatçısındaki işlem adımlarının sayısını ve üretim karmaşıklığını azaltarak, atıklardan kaçınılır, enerji tasarrufu sağlanır ve tedarik zinciri basitleştirilir.

Freudenberg standındaki diğer yenilikçi çözümler;

– Gelişmiş yara bakımı bileşenleri: süper emici nonwovenlar, nonwoven köpük laminatlar, PU köpükler

– Stoma bakımı için bileşenler: aktif karbon filtreler ve stoma flanşları ve konfor kapakları için nonwoven bileşenler

– Geleneksel yara bakımı: yara pansumanları, esnek taşıyıcı malzemeler ve yara pedleri için biyolojik olarak parçalanabilen nonwoven malzemeler

– Aktif farmasötik bileşenler(API) için transdermal uygulama sistemleri için esnek taşıyıcı malzemeler

Teknik Tekstiller Haberleri

ANDRITZ, Laroche’ı satın alıyor

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, tekstil endüstrisinde önemli bir satın alma gerçekleştiriyor. Grup, Laroche SA ve Miltec SA France’yi kapsayan...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied