20 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Gaziantep Halı Fuarı ilk kez kapılarını açıyor

FuarlarGaziantep Halı Fuarı ilk kez kapılarını açıyor

- Haber Sponsoru -

Halı sektörünün başkenti Gaziantep, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Gaziantep Halı Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından Gaziantep Ticaret Odası iş birliğiyle organize edilen fuar, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası destekleri ile 28-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) düzenlenecek. Fuar 28-30 Mayıs tarihlerinde 10.00-18.00, 31 Mayıs tarihinde ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Orta Doğu ve MENA bölgesi ağırlık olmak üzere Kuzey Afrika ve Avrupa’dan çok sayıda yabancının fuarı ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda, el yapımı halı ve seccade çeşitlerine kadar sektörün tüm üretim kalemlerine yer verilecek. Halı sektörünün ticari hedeflerine büyük katkı sunması hedeflenen fuarda; makine yapımı halı, kilim ve paspaslar, seccade çeşitleri, tekstil zemin kaplamaları (duvardan duvara), lifler, iplikler ve tekstiller, tekstil makine ve aksesuarları sergilenecek. 

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Görsel Kaynak: TÜYAP

Gaziantep potansiyelini dünyaya gösterecek

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Gaziantep’in, makine halısı üretiminde ve ihracatında dünya lideri olduğunu belirterek, böyle bir potansiyelin dünyada ve Türkiye’de daha iyi bilinmesi gerektiğine dikkat çekti. Ersözlü; “İlk kez gerçekleştireceğimiz fuarımızın bu yıl çok ses getireceğini düşünüyoruz. El yapımı halı, dokuma zemin kaplamaları ve seccade çeşitlerine kadar sektörün tüm üretim kalemlerine yer vereceğiz” diye konuştu.

Gaziantep Halı fuarı için dünyanın dört bir yanından sektör temsilcilerinin şehre gelecek olmasını heyecan verici olarak değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ise şu açıklamada bulundu: “Sektördeki firmalarımızın var olan iş bağlantılarını güçlendirmesi, yeni iş bağlantıları kurması açısından büyük fayda sağlayacağından şüphem olmayan bu fuar aynı zamanda 6 Şubat depremlerinden ağır yara almış olan bölgemizin yeniden ayağa kalkması, ticaretin ve üretimin canlanması adına da olumlu katkı sunacaktır. Tüm sektör temsilcilerini 28 Mayıs’ta Gaziantep’e bekliyoruz.”

Türkiye halı sektörü 117 ülkeye yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor

Halı sektörünün dünyadaki ticaret hacmi 17,2 milyar dolara ulaşırken, Türkiye, 117 ülkeye yaklaşık 3 milyar dolarlık halı ihracatı gerçekleştiriyor. Türkiye, bütün halı çeşitlerinde dünyada ikinci, makine halı üretiminde ise birinci sırada yer alıyor. İhracat yapılan ilk 10 ülke arasında ABD (yüzde 45), Irak, İngiltere, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Libya, Rusya ve Kazakistan yer alıyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler