Ana Sayfa » Güncel » Genç yetenekler ile ‘Tasarımda Gelecek Var’

Genç yetenekler ile ‘Tasarımda Gelecek Var’

‘Tasarımda Gelecek Var’ sloganıyla düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda ödüler sahiplerini buldu.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Türk tekstil sektörüne inovatif ve özgün tasarımlar kazandırmak ve sektörün rekabetçi gücünü artırmak amacıyla, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu. ‘Tasarımda Gelecek Var’ sloganıyla bu yıl dokuzuncusu düzenlenen yarışmada ‘Mere’ isimli koleksiyonuyla Kübra Çolak birinciliğe, ‘Kentsel Deneyim’ adlı tasarımıyla Alper Okçu ikinciliğe, ‘Korozyon’ isimli konseptiyle Yavuzhan Daşdemir üçüncülüğe layık görüldü.

Pandemi koşullarına göre düzenlenen törende finale kalan 10 yarışmacının dokuma kumaş tasarımları AKİB merkez binasının fuaye alanında sergilenirken, yarışmacılar para ödülünün yanı sıra önemli eğitim fırsatları kazandı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Alper Okçu; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dilan Geyik, Kübra Çolak, Sahra Zeybekoğlu, Sevda Kanalci ve Yavuzhan Daşdemir; Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Huriye Çiğdem ve Melis Barış; Işık Üniversitesi’nden Selahattin Şenkal ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Şengül Akçam’ın tasarımları sergilendi.

“Tasarım ve markalaşma rekabette ön planda”

ATHİB Yarışma Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, tören açılışında yaptığı konuşmada, küresel ekonomiyi şok edici biçimde sarsan, tedarik zincirlerinin, üretimin, arz ve talebin yönünü bir anda değiştiren Covid-19 salgınının tekstil ve moda dünyasını da derinden etkilediğini söyledi. Gelinen noktada Türk tekstil sektörünün hızlı teslimat, hedef pazarlara yakınlık, teknik alt yapı, deneyim, geniş ürün yelpazesi, üretim ve tasarım kapasitesi ile daha çok ön plana çıkacağına inandığının altını çizen Kıvanç; “Türk tekstil sektörünün rekabetçiliğini daha da artırması, sektörün teknoloji düzeyinin, eğitilmiş insan kaynağının, Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesinin yanı sıra tasarımla ve markalaşma ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

Dev üretim tesislerinin ötesinde önemli olan tasarım

Zeki Kıvanç pandeminin neden olduğu krizi ve sektörün ihtiyaçlarını doğru okuyup yenilikçi tasarımlar ile global pazardaki payın daha da artırılabileceğini savundu. Bu sebeplerden dolayı 10 senedir ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nı düzenlediklerini aktaran Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık dev üretim tesisleri kurmak yeterli değil. Bu fabrikaların ürünlerinin, tüketici tercihlerine göre tasarlanmasını ve üretilmesini sağlamak gerekiyor. Bunun için de özgün tasarımlar yapan, tüketiciyi tanıyan, onun ruhuna dokunmasını bilen tasarımcılara ihtiyaç var. ATHİB olarak bu yarışma ile tasarım kültürünün güçlenmesine yardımcı olacak tasarımcı adayları ve tasarımcılara kendilerini ifade etme şansı veriyoruz. Amacımız, başta ihracatçı firmalar olmak üzere, bölgemizdeki tekstil sektöründe yer alan tüm firmaların tasarım kültürünü benimsemelerini ve uluslararası alanda bir adım öne geçmelerini sağlamaktır.”

Genç yetenekler ile ‘Tasarımda Gelecek Var’
Genç yetenekler ile ‘Tasarımda Gelecek Var’

‘Tasarımda Gelecek Var’ için fikirler yarıştı

Birinciliği kazanan Kübra Çolak, genç yaşında umut ve umutsuzluk arasında gidip gelen, kendisiyle sürekli çelişen bir kadın profili sergileyen Mere’nin bir tenis maçına gitmesiyle başlayan ve sadece göz hareketleriyle topu takip ederek sorunlarını yenmesini anlatan öyküden esinlendiği ‘Mere’ isimli tasarımıyla yarışmada yer aldı. Alper Okçu, şehirlerde yükselen abartılı binalar ve iç içe geçmiş bir yaşam biçiminden esinlenerek oluşturduğu ‘Kentsel Deneyim’ adlı tasarımıyla ikinciliği elde ederken; Yavuzhan Daşdemir, metal özellikteki malzemelerin oksitlenerek geçirdikleri elektrokimyasal reaksiyon olan korozyondan esinlenerek oluşturduğu ‘Korozyon’ isimli tasarımıyla üçüncülüğe hak kazandı.

LCW Özel Ödülü’nün sahibi ise dokumacılık yaparak hayatını kazanan 64 yaşındaki Andries ve Alzheimer hastası eşi Nyssa’nın dokuma kumaşlardan oluşan anı defterinden esinlendiği ‘Nyssa’ adlı tasarımıyla Sevda Kanalci oldu. Dereceye giren genç tasarımcılar ödüllerini Yarışma Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, ATHİB Yönetim Kurulu üyeleri Veli Ulusoy ve Ali Rıza Hasoğlu’ndan aldı.

Yarışmanın 10 finalisti dünyanın en prestijli moda ve tekstil fuarı Paris Premiere Vision’a katılacak

Sektörün önde gelen tekstil firmalarının sponsor olduğu ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda bu yıl da geleceğin tasarımcılarına para ödüllerinin yanı sıra çeşitli eğitim imkânları da sunuldu. Yarışmanın birincisi 25 bin TL, ikincisi 20 bin TL, üçüncüsü 15 bin TL para ödülünü kazanırken, 10 finalistin tamamı LC Waikiki Kurumsal Akademi’den moda ve trend analizi konularında online eğitim aldı ve hepsine dokuma tezgâhı hediye edildi.

Ticaret Bakanlığı’nın uygun gördüğü yarışmacılara tasarım konusunda iki yıl süreyle yurt dışında eğitim imkânı sağlanacağı ve öncelikle birinciliği kazanan yarışmacıya eğitim bursunu en iyi şartlarda değerlendirebilmesi amacıyla yabancı dil eğitim bursu verileceği belirtildi. ‘Tasarımda Gelecek Var’ sloganıyla gerçekleştirilen yarışmanın 10 finalisti ise dünyanın en prestijli moda ve tekstil fuarı olan Paris Premiere Vision’a katılma fırsatına erişecek. Finalistlerle birlikte, bağlı oldukları üniversitelerin ilgili bölümünden bir öğretim üyesi de ATHİB’in konuğu olarak Paris’teki fuara katılım sağlayacak.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied