GtA yatırımlarına Monforts Montex hattı ile devam ediyor

GtA, dijital baskı sektörü de dahil olmak üzere çok geniş bir alanda müşterilerine terbiye çözümleri sunuyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » GtA yatırımlarına Monforts Montex hattı ile devam ediyor

GtA – Textile Equipment GmbH Topluluğu, Almanya’daki fabrikasında iki yeni Monforts Montex geniş enli ram hattını ve ek çevre yönetim ekipmanını başarıyla devreye aldı. Firma, 2025 yılına kadar tüm ürünlerinin imalatında karbondioksit (C02) salınımını sıfırlayan ilk tekstil terbiye firması olmayı hedefliyor.

Bu yıl yeni Monforts hatları ile portföyünü önemli ölçüde genişleten GtA, Almanya’nın geniş formatlı dijital baskı kumaşlarında lider Georg + Otto Friedrich GmbH için bir partner şirket konumunda bulunuyor. Merkezi Frankfurt yakınlarındaki Gross-Zimmern’de olan Georg + Otto Friedrich GmbH ve Almanya’daki partnerleri, çeşitli son kullanım uygulamaları için yıllık 37 milyon metrekare çözgülü örme üretimi gerçekleştiriyor. Firma giyim, otomotiv iç mekanları ve teknik tekstiller dahil olmak üzere giderek artan bir şekilde dijital baskı yüzeyler için çözümler sunuyor.

Tekstil tabela için hatasız tekstil ürünleri gerekiyor

Dijital olarak basılmış afişler ve reklam panolarındaki hızlı büyüme nedeniyle, son yıllarda bu pazarda ‘tekstil tabela’ olarak adlandırılan saf beyaz, %100 temiz ve hatasız tekstil yüzeyler yeni bir standart olarak talep ediliyor.

Dijital baskı için tercih edilen bu baskı yüzeyleri, esnek olan ve mürekkeplerin mükemmel şekilde alınmasını sağlayan %100 polyester çözgü örgülü kumaşlardır. Bunlar dijital baskı teknikleriyle canlı renkler ve net ve hassas görüntüler elde edilmesini sağlar. Örme yapı ayrıca, montajcılar için esneklik açısından bir artı olan esneklik avantajı sunuyor. Çözgülü örme kumaşlar, geçmişte standart olan PVC kaplamalardan genel olarak uzaklaşılması nedeniyle giderek daha önemli hale gelen son derece pürüzsüz yüzeylere sahiptir.

GtA işletmesi bu kumaşları Georg + Otto Friedrich GmbH için terbiye etmenin yanı sıra, diğer birçok müşteriye bu tür hizmetleri sağlamak için 2015 yılında Neresheim, Baden-Württemberg’de kuruldu. Bir yeşil alan üzerinde özel olarak inşa edilen tesis, başlangıçta 72 metre uzunluğunda bir Monforts hattı ile donatıldı. Bu tam otomatik hat, 3.6 metre genişliğinde, yedi bölmeli bir Montex ram ile entegre edilmiş bir yıkama makinesi içeriyor. Hat, hızlı bir şekilde tek vardiyadan çift vardiyalı üretime ve ardından da talebi karşılamak için 7/24 operasyona geçti.

Genişleyen çalışma enleri

GtA bu kurulumun başarısına dayanarak yeni yatırımını yine Monforts ile yaptı. Avusturya’daki Montex GmbH’da özel olarak üretilen, 5.6 metrelik genişletilmiş çalışma enlerine sahip iki Montex ram hattı GtA’nın tesisine kuruldu.

Altı bölmeli bir Montex ünitesi, baskı yüzeylerinin saflığını garanti etmek için bir yıkama makinesi ile birleştirilirken, beş bölmeli bir hat geniş enli bir kaplama makinesi ile entegre edildi. GtA’nın bu yeni kaplama sistemi, Georg + Otto Friedrich DecoTex serisinin dijital baskı talebi için yeni eklemelere sahip. Alev geciktirici, antimikrobiyal ve kaymaz yüzeyler sahip geniş enli kumaşlar bu eklemeler ile mümkün oluyor.

Yeni Montex ram hatları, ramlardaki önemli mekanik aşınma bileşenlerinin optimize bakım planlaması için Akıllı Sensör sistemi de dahil olmak üzere Monforts’un en son yeniliklerinden yararlanıyor. Son derece sezgisel Qualitex görselleştirme yazılımı ile operatörlere her zaman tüm parçaların durumuna kapsamlı bir genel bakış sunuluyor.

Qualitex ile makineye özgü tüm ayarlar saklanabiliyor ve binlerce terbiye süreci için formülasyonlar herhangi bir zamanda tekrar çağrılabiliyor. Operatörler ayrıca gösterge panolarını en önemli makine fonksiyonları ve proses parametrelerini kişiselleştirebiliyor.

Monforts yatırımı çevre taahhüdünün bir parçası

GtA, Genel Müdür Andreas Niess liderliğindeki deneyimli bir tekstil profesyonelleri ekibi tarafından yönetiliyor. Niess en başından bu yana Monforts’tan mükemmel bir hizmet aldıklarını ve devam eden iş birliği kapsamında iki yeni hat siparişi vermekten mutluluk duyduklarını söyledi. Niess; “En yeni Monforts teknolojisindeki tüm gelişmelerle birlikte, yenilikçi çevre teknolojisine olan önemli taahhüdümüzün bir parçası olarak, bu hatlarla tüm üretim ve kalite parametrelerini tamamen kontrol ediyoruz” dedi.

Neredeyse temiz oda koşullarında çalışan GtA tesisi, şimdi Montex ramlarda standart olan Monforts havadan havaya ısı geri kazanım sistemlerinden tam olarak yararlanmak için tescilli teknoloji ile donatıldı.

Fabrikadaki yatırım hacminin yaklaşık %30’unun enerji tasarrufu önlemlerine gittiğini açıklayan Niess, bu taahhüdün değeri olduğuna emin olduklarını vurguladı. Niess şunları söyledi; “Örnek olarak, entegre ısı geri kazanım sistemimiz, proses atık havadan ve Monforts ramlarının brülör egzoz gazlarından çıkan atık ısıyı tamamen kullanıyor. Böylece geleneksel olarak 140 ila 160 °C arasında olana kıyasla 30 ila 34°C arasında bir egzoz havası sıcaklığına ulaşmamızı sağlıyor. Bir diğer odak noktası atık hava arıtma teknolojisidir ve burada da en son teknoloji entegre ısı geri kazanım unsurları kurulmuştur”. Niess, bunun yılda 5.800.000 KwH’a eşit olan %52 oranında kullanılacak enerjiden tasarruf anlamına geldiğini dile getirdi.

Ek olarak, GtA, ramlar yoluyla kumaşlar üzerinde gerçekleştirilen anahtar işlemler için fularları besleyen; özel olarak dizayn edilmiş otomatik kimyasal karıştırma ve dozaj sistemlerine sahip.

GtA yatırımlarına Monforts Montex hattı ile devam ediyor
GtA yatırımlarına Monforts Montex hattı ile devam ediyor

Çevre bir yük değil!

Bununla birlikte şirket, temiz üretim ve hammadde arayışında daha da ileri gidiyor. Andreas Niess; “Yakın çevremize bir yük değil, bir varlık olmak istiyoruz ve bu nedenle solvent içeren hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz” dedi. Niess bu konuda attıkları adımları şöyle anlattı; “Tamamen halojensiz alev geciktirici kimyasal kullanan ilk firma olduk ve yıkama işlemi için yüzey aktif maddeler yerine; biyo bazlı, ince öğütülmüş alümina ürünleri kullanıyoruz. Geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen PES polyester iplikler de giderek daha fazla kullanılıyor; ve hammadde portföyümüz olan RC-Ocean ürünlerine en son eklenenler geri dönüştürülmüş deniz plastiklerinden yapılmıştır.”

Elektrik enerjisi ve ısı için kombina bir ısı ve enerji santrali planladıklarını açıklayan Niess; ayrıca güneş radyasyonunu elektrik enerjisine dönüştüren bir fotovoltaik sistem inşa edeceklerini belirtti. Niess; “GtA, 2025 yılına kadar tüm ürünlerinin üretiminde CO2-nötr olan ilk tekstil terbiye şirketi olmak istiyor. 13.000 metrekarelik üretim salonu, ofis binası ve sıcak su temini için komple ısı temini; ve evsel su için ısıtma zaten enerji nötrdür. Bu taahhüdün uzun vadede karşılığını alacağına inanıyoruz; ve olumlu iş geliştirmemiz sürdürülebilirlik ve iş karlılığının mükemmel bir şekilde uyumlu olduğunu kanıtlıyor;” şeklinde konuştu.

Tekstil Terbiye Haberleri

Sürdürülebilir denim için Monforts ve müşterileri hemfikir

Monforts teknolojileri kullanıcıları sürdürülebilirlik konusunda firmayla aynı vizyonu paylaşarak sürdürülebilir kumaş üretiminde önemli ve öncü çalışmalara imza atıyor. Farklı ülkelerden...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied