9.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Havlu dokumada yeni standardın adı: TerryPlus-i

DokumaHavlu dokumada yeni standardın adı: TerryPlus-i

- Dokuma Haber Sponsoru -

Pandeminin yarattığı kısıtlayıcı koşullar fuarları engellese de firmaların yeni geliştirmelerini ve sunumlarını durduramıyor. Picanol gerçekleştirdiği bir sanal sunumla yeni havlu dokuma makinesi TerryPlus-i ’yi tekstil endüstrisine sundu.  Picanol Türkiye Genel Müdürü Gürcan İmdat’ın sunuşuyla başlayan sanal lansmanda, Picanol Dokuma Makineleri Başkan Yardımcısı Johan Verstraete ve Picanol Küresel Satış Müdürü Kurt Lamkowski, TerryPlus-i’inin teknik özelliklerini ve dokuma avantajlarını Belçika Ieper’deki Picanol showroom’undan anlattı.

Havlu kumaşı dokumasında yeni bir kriter oluşturma iddiasıyla pazara tanıtılan TerryPlus-i airjet dokuma makinesi, Picanol’un geçen yıl ITMA Barselona fuarında tanıttığı OmniPlus-i teknolojisine dayanıyor. Yeni airjet havlu dokuma makinesi Picanol’un dört tasarım ilkesi göz önünde bulundurularak geliştirildi; akıllı performans, sürdürülebilirlik, verilerle tahrik ve sezgisel kontrol. Bu, TerryPlus-i’nin daha yüksek bir performansla birlikte en yüksek kumaş kalitesini garanti ettiği anlamına geliyor.

Havlu dokumada yeni standardın adı: TerryPlus-i
Havlu dokumada yeni standardın adı: TerryPlus-i

TerryPlus-i yeni bir hav oluşturma sistemine sahip

Picanol Dokuma Makineleri Başkan Yardımcısı Johan Verstraete, en son havlu teknolojisinin, yeni TerryPlus-i’yi pazardaki en performanslı ve çok yönlü havlu makinesi yaptığını söyledi. Verstraete; “Uzun hav, kısa hav, yüksek yoğunluk, düşük yoğunluk, karmaşık stiller veya basit stillerin olması fark etmez, bu makine her türlü zorluğun üstesinden gelebilir” dedi. TerryPlus-i’nin çok yönlülüğüne değinen Verstraete sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun için, kullanıcının sıfır ile on iki milimetre arasındaki herhangi bir hav yüksekliğini, düz havlu, dalga desenleri veya başka bir desen olup olmadığına bakılmaksızın programlayabileceği, tamamen yeni bir hav oluşturma sistemi geliştirdik ve bu atkıdan atkıya gerçekleştiriliyor.” Verstraete, hav oluşturma sistemini makinenin kalbi, kontrol kutusunu (BlueBox) ise beyni olarak tanımladı.

TerryPlus-i yeni hav sistemi ile tekstilcilere mutlak tasarım özgürlüğü sunuyor. Her atkıda hav yüksekliği değiştirilebiliyor. Doğrudan tahrikli sisteme bağlı olan hav motoru sayesinde makinenin sol ve sağ tarafında tam olarak aynı hav formasyonu özellikleri elde edilebiliyor. Böylece makine genişliği ne olursa olsun, makine boyunca eşit hav yüksekliği elde edilebiliyor.

Ayrıca, kumaş ve arka köprü hareketini aynı anda doğrudan yürüten benzersiz hav motoru sayesinde, en yüksek hızlarda doğru hav oluşumu garanti ediyor. Yenilikçi pnömatik havlı arka köprü, kumaş tasarımından bağımsız olarak optimum ilmek oluşumunu mümkün kılıyor. Sert ancak son derece hafif yapı, üstün bir dinamik davranış sağlayarak, çok hafif havlular veya ağır banyo paspasları gibi en karmaşık havlu tasarımları için bile mükemmel ilmek oluşumunu garanti ediyor. Bu, şimdiye kadarki en iyi hav kompanse sistemi olarak belirtiliyor. Ayrıca hav izleme cihazı sayesinde, havluya verilen hav miktarı tam olarak ölçülebiliyor. Hav miktarı belli bir aralığı aşarsa bir uyarı ışığı yanar, sapma çok fazla olursa makineyi bile durdurabilir. Bu sayede, üretilen havlunun ağırlığı mükemmel ve tam belirlendiği şekilde gerçekleşir.

Yeni arayüz ile kolay kullanım

Airjet dokuma makinesi TerryPlus-i tamamen yeni bir insan-makine arayüzü sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Yeni ekran 15,6 inç boyutundadır ve akıllı telefonunuzdan bildiğimiz dokunma ve kaydırma gibi tüm işlevlerle donatılmış bulunuyor. Ayrıca en son bağlantı olanakları da kullanıcılara sunuluyor; eternet, USB, Wi-Fi, Bluetooth. Bunun yanı sıra temassız ödemelerde de kullanılan Yakın Alan iletişimi (NFC), TerryPlus-i’nin dokumacılara sunduğu bir başka kolaylık olacak.

TerryPlus-i iki atkı motoruyla birlikte geliyor: Blue 22 ve Blue 11 (ayrı sarım). Her ikisi de, tüm ayarları ekran üzerinden elektronik olarak yöneten kolay ayar işleviyle donatıldı. Sonuç olarak, atkı motorlarını ayarlamak için artık aletlere veya özel tuşlara ihtiyaç kalmıyor. Tüm bunlar makineyi durdurmak zorunda kalmadan yapılabilir, bu da telef miktarını optimize etmeyi ve mutlak minimum seviyesine indirmeyi sağlıyor.

Havlu dokumada yeni standardın adı: TerryPlus-i
Havlu dokumada yeni standardın adı: TerryPlus-i

PosiJet ve SmartShed yeni avantajlar sunuyor

Dört kanallı versiyonda bulunan PosiJet çığır açan bir yenilik olarak tanımlanıyor. PosiJet her bir ana düzeyi tam olarak atkı atma sırasındaki tarakla aynı hizada konumlandırıyor. Bu, dört düzenin tümü için yalnızca bir ayar gerektiği ve konik girişli bir tarağa gerek olmadığı anlamına geliyor. Konik taraklar oldukça pahalı olduğu için, sonuç olarak maliyet açısından ciddi tasarruf sağlanmış oluyor.

Armürlü ve jakarlı ağızlık açma hareketleri sistemi, bağımsız ve tekil ağızlık açma hareketi için SmartShed ile tamamlandı. SmartShed, dokuma süreçlerinde dijitalleşmeyi ve esnekliği en üst düzeye çıkarmak isteyen dokumacılar için geliştirildi. Çerçeve hareketi ve geçişi, her çerçeve için ayrı bir motor tarafından ayrı ayrı çalıştırılır ve tamamen elektronik olarak ayarlanır. Bu ise, basit bir üç atkılı havluyu veya daha karmaşık yedi veya dokuz atkılı havluyu dokurken optimum ayarı kolaylaştırır.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler