12.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Textilegence Kasım Aralık 2022 sayısı yayınlandı

Türkiye ve dünyadan en son tekstil ve...

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Hazır giyim sektörü potansiyelini İzmir’de gösterdi

FuarlarHazır giyim sektörü potansiyelini İzmir'de gösterdi

- Haber Sponsoru -

Hazır giyim sektörü 12-15 Ekim tarihlerinde fuarizmir’de kumaş, konfeksiyon yan sanayi, hazır giyim, konfeksiyon makineleri ve baskı teknolojilerinin aynı anda sergilendiği Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarında buluştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı ile İZFAŞ – İzgi Fuarcılık iş birliği ile eş zamanlı gerçekleştirilen Fashion Tech – Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı, yerli ziyaretçilerin yanı sıra Avrupa, Orta ve Kuzey Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Amerika bölgelerinden olmak üzere onlarca ülkeden çok sayıda yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı.

Fashion Tech Fuarı’na, 19 ilden 6 bin 644’ü yerli, Almanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne, Çin’den İngiltere’ye kadar 40 ülkeden 357’si yabancı olmak üzere toplam 7 bin 1 ziyaretçi katıldı. Fashion Prime Fuarı’na ise 20 ilden 5 bin 293 yerli, Danimarka’dan Güney Kore’ye, Kazakistan’dan İtalya’ya kadar 49 ülkeden 714’ü yabancı olmak üzere toplam 6 bin 7 ziyaretçi katılım gösterdi. Ayrıca iki fuar için Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Denizli İhracatçı Birlikleri tarafından yabancı alım heyetleri getirildi. Aynı zamanda fuarlar trend alanı, sergileri ve defileleri ile de katılımcı ve ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Hazır giyim sektörü potansiyelini İzmir’de gösterdi

Fuarlar ilerleyen dönemde uluslararası kimlik kazanarak hazır giyim sektörüne değer katacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i fuarlar kenti yapma vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, iki fuarın da oldukça verimli geçtiğini aktardı. Bu yılın ilk 9 ayında, ihracat rekorları kırarak Türkiye genelinde toplam 16,17 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, fuarlara gösterdiği ilginin de büyük olduğunu dile getiren Alıcı, Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarının, bu yıl geçtiğimiz yıla oranla yüzde 100 büyüyerek 50 bin metrekare alanda ve 430 markanın katılımı ile gerçekleştiğini ifade etti.

Yıllardır özlemi duyulan bir konseptte fuarı tekstilin başkenti İzmir’de İZFAŞ ortaklığı ile gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden İZGİ Fuarcılık Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Hızarcıoğlu; “Fashion Tech ve Fashion Prime fuarları birbirini tamamlayarak katılımcı ve ziyaretçilere maksimum fayda sağladı. Ayrıca, yurt dışından gelen hazır giyim ve konfeksiyon yatırımcılarının büyük ilgisini gören fuarlarımız, önümüzdeki yıllarda uluslararası fuar kimliğine kavuşarak İzmir ve ülkemize sektörün dünyadaki en büyük fuarlarından birini kazandırmış olacaktır. Fuarlar, yurt içinde ise bölünmüş olan sektörü tek çatı altında birleştirmek için umut olmuştur” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler