23.2 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Tekstil sektöründe beklentiler ilk kez düşüşte

Mayıs 2021’den bu yana firmalarla iş durumları,...

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Heimtextil 2023 tekstilde döngüselliğe ilham verecek

FuarlarHeimtextil 2023 tekstilde döngüselliğe ilham verecek

- Haber Sponsoru -

Uluslararası ev ve kontrat tekstiller fuarı Heimtextil, yeni edisyonuyla 10-13 Ocak tarihleri arasında Frankfurt am Main’de döngüsellik ve sürdürülebilirlik kapsamındaki en son trendleri ziyaretçilerin ilgisine sunacak. Heimtextil 2023’ün, malzemelerin tedarikini, tasarımını ve sürdürülebilirliğini odağına alan “Tekstil Değerlidir” (Textiles Matter) mottosu, malzemeye öncelik veren yaklaşımıyla, elyafın ekiminden kullanım sonrasına kadar tüm tekstil yaşam döngüsünü gözler önüne seriyor. Sürdürülebilir ve geleceğe yönelik bu trendler, fuar boyunca Trend Alanında gösterilerek ziyaretçilere yeni ilhamlar verecek.

FranklinTill Studio (Londra), Stijlinstituut Amsterdam ve Danimarka’nın SPOTT Trends & Business ajansından oluşan Heimtextil Trend Konseyi, yoğun analizlere ve uzman bilgisine dayanarak, ulusal ve uluslararası pazarın geleceğine dair öngörüler sunuyor. 23/24 sezonunun trendlerini belirleyen ana faktörler olan sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomiye her zamankinden daha fazla odaklanılıyor.

Heimtextil 2023 tekstilde döngüselliğe ilham verecek

“Tekstil endüstrisinin süreçlerini inceleme ve daha iyiye yönelik değişme sorumluluğu var”

Fuar öncesinde gerçekleştirilen Heimtextil Trend Preview 23/24’te, tekstil döşeme sektörü için geleceğe yönelik tasarım konseptleri ve ilham verici fikirler tanıtıldı. Flemings Hotel Riverside Frankfurt’tan, ileri araştırma ajansı FranklinTill (İngiltere) Tasarım Direktörü Marta Giralt Dunjó, 23/24 için tasarım tahminlerini sundu.

Dunjó şu anda içinde bulunduğumuz çevresel acil durum göz önüne alındığında, tekstil endüstrisinin süreçlerini inceleme ve daha iyiye yönelik değişme sorumluluğu olduğunu belirtti. Bu nedenle Heimtextil Trends’in bu edisyonu için önce malzeme yaklaşımını benimsediklerini ve malzemelerin tedarikine, tasarımına ve sürdürülebilirliğine odaklandıklarını söyleyen Dunjó; “Textiles Matter, döngüselliğin potansiyelini sergiliyor ve güzel, konu ile ilişkili ve önemli ölçüde sürdürülebilir tasarım girişimlerini tanıtıyor” dedi.

Heimtextil 2023’teki Trend Alanı, tekstil sektöründe döngüsellik için fikirler ve çözümler etrafında şekillenecek

Trend Alanı tekstil sektöründe döngüselliğe ışık tutacak

Heimtextil 2023’teki Trend Alanı, tekstil sektöründe döngüsellik için fikirler ve çözümler etrafında şekillenecek. Malzemeler sürekli olarak yeniden kullanıldığı döngüsel ekonomi çerçevesinde, bir yandan yeni ham madde ihtiyacı, diğer yandan üretilen atık miktarını azaltılıyor. Teknik döngüde naylon, polyester, plastik ve metal gibi inorganik malzemeler kalite kaybı olmadan geri dönüştürülebilirken, biyolojik döngüde keten ve saksı lifleri gibi organik maddeler kullanım ömürlerinin sonunda doğaya geri dönüyorlar. Bu ise dört trend temasının temelini oluşturuyor: ‘Yap ve Yeniden Yap’ (Make and Remake), ‘Sürekli’ (Continuous), ‘Dünyadan’ (From Earth) ve ‘Doğaya İlişkin Tasarlanmış’ (Nature Engineered).

‘Yap ve yeniden yap’ önceden kullanılmış malzemeler, ölü stoklar ve artık tekstil ürünlerinin yeniden onarılıp tasarlanarak, bunlara yeni bir yaşam ömrü verilmesi anlamına gelirken; ‘sürekli’ trend teması malzemelerin tekrar tekrar yeni, atık içermeyen ürünlere dönüştürüldüğü kapalı döngü sistemlerini ifade ediyor. ‘Doğadan’ teması, ‘doğal’ dünyaya ve organik malzemelerin doğasıyla uyum üzerine odaklanıyor ve son olarak ‘Doğaya ilişkin tasarlanmış’ teması saksı lifleri, kenevir, keten ve ısırgan otu gibi organik malzemeleri son teknoloji ile sofistike ve akıllı ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler