16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

SASA’dan yapay zekâ uygulamaları için büyük adım

Türkiye’nin küresel çapta önde gelen polyester üreticilerinden...

Geleceği dokumak: Tekstil makineleri otomasyonunun hikayesi 

220 yıllık tekstil makineleri otomasyonu, sektörün görünümünü...

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

ISKO I-SKOOL™ Denim Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

FuarlarISKO I-SKOOL™ Denim Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

- Haber Sponsoru -

Denim tasarım ve pazarlama alanlarındaki yenilikler için düzenlenen 3. ISKO I-SKOOL™ Denim Tasarım Yarışması’nın ödül töreni İtalya’da gerçekleşti.

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük premium denim üreticilerinden ISKOTM, Türkiye’nin dünyaya açılan ilk moda markalarından Mavi’nin desteğiyle düzenlediği 3. ISKO I-SKOOL™ Denim Tasarım Yarışması’nın 11 kategoride kazananlarını açıkladı. Büyük ödül töreni İtalya’da ünlü mimar Palladio’nun Treviso’daki ünlü eseri Villa Corner della Regina’da gerçekleştirildi. Yarışmaya dünyanın önemli tasarım okullarından yetenekli gençler katılarak denimin geleceğini tasarladı. Ancak yarışmanın finalistleri arasında Türkiye’den hiçbir aday yer alamadı.

‘The Night is Young- Gece Gençtir’ ismiyle 15 Temmuz’da düzenlenen ödül töreninde ve gerçekleşen defilede birbirinden şık denim tasarımlar sahne aldı. Etkinlikte moda ve denim alanındaki önemli uluslararası oyuncuları katıldı. Yarışmanın jüri başkanlığı koltuğunda ise Marithé + François Girbaud markasının kurucusu François Girbaud oturdu. Dünyanın dört bir yanından 50 bini aşkın öğrenciye hitap eden ISKO I-SKOOL™ yarışmasına Avrupa, Amerika ve Japonya’dan Polimoda, Esmod ve IUAV gibi 16 üniversiteden öğrenciler katıldı. İki kategoride düzenlenen yarışmada tasarımcılar ‘Denim Tasarım Ödülü’ ve pazarlama profesyonelleri de ‘Denim Pazarlama Ödülü’ kategorilerinde yarıştı. Pek çok markanın destek verdiği yarışmanın Gold Sponsorları; Mavi, Avery Dennison RBIS ve Archroma oldu. Ralph Lauren,Swarovski ve Replay gibi prestijli markalar da yarışmanın iş ortakları arasındaydı.

“Denimin Parlak Geleceğine İnanıyoruz”

“Denim tasarımında ve inovasyonda geride bıraktığımız 25 başarılı yılımızı kutlamaktan gerçekten heyecan duyuyoruz” diyen Mavi’nin CEO’su Cüneyt Yavuz, bugüne kadar üstün denim kalitesinde yenilik yaratmak için sektörün en iyi isimleriyle çalışma şansına sahip olduklarını söyledi. Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü; “Mavi’nin tasarım ekibi, sürekli olarak detaylarda ve malzemede yenilik ararken, dünya çapında gitgide gelişen tüketici eğilimleri konusunda da tutkusunu sürdürüyor. Türkiye’nin ilk global denim markası olarak jean’in geleceğine değer veriyoruz ve ISKO ile işbirliği yapmamızın, “ISKO I-SKOOLTM Denim Ödülleri”ne destek vermemizin ana nedenlerinden biri de bu. Biz, ‘Denim Generation’ın yaratıcılığına ve yeteneğine, denimin geleceğinin daha parlak ve umut verici olduğuna inanıyoruz.”

SANKO/ISKO™ Division Global Pazarlama Direktörü Marco Lucietti ise şunları dile getirdi; “ISKO I-SKOOL™ ilk kez düzenlendiğinden beri bu anlayışı markanın ruhu olarak benimsedi. Eğitim, projemizin çekirdeğini oluşturdu. Amacımız, genç yeteneklerin büyümesine yardımcı olurken sadece yaratıcılığın değil aynı zamanda da kültür ve sanayileşmenin önemini anlamalarına da yardımcı olmak. Bu moda yarışması, bugüne dek küresel çapta düzenlediğimiz en büyük yarışma oldu. Tüm öğrencilerimizle gurur duyuyor ve tüm ortaklarımıza teşekkür ediyoruz. Şimdi tekrar başlamak için hazırız.”

Denim Tasarım Alanında Ödül Kazananlar;

Denim Tasarım Ödülü; Ester Rigato, IUAV (Venedik, İtalya)

Yenilenen Denim İkonları Ödülü; Anna Biotti, IUAV (Venedik İtalya)

Athleisure Ödülü (Mavi Özel Ödülü), Joona Rautiainen, AALTO (Helsinki, Finlandiya)

Jool Ödülü, Ester Rigato, IUAV (Venedik, İtalya)

AveryDennison RBIS Ödülü, Farah Sherif Wali, POLIMODA (Floransa, İtalya)

Swarovski Ödülü, Ester Rigato (IUAV (Venedik, İtalya)

Vogue Talents Özel Mansiyon Ödülü, Elena Trukhina, ESMOD (Münih, Almanya)

En İyi ABD’li Tasarımcı Ödülü, Danielle Thaxton, FIDM (Los Angeles, ABD)

Özel Ödül, Yuka Yamada, BUNKA Fashion College (Tokyo, Japonya)

Denim Pazarlama alanında ise şu isimler ödüle ulaştı;

Jool Kategorisi, Francesco Diomedi, Milan Fashion Institute (Milano, İtalya)

Athleisure Kategorisi, Travis A. Rice, AMFI (Amsterdam, Hollanda)

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler