Ana Sayfa » Dokuma » OEKO-TEX® STeP Sertifikasını Alan İlk Türk İşletmesi ISKO Oldu

OEKO-TEX® STeP Sertifikasını Alan İlk Türk İşletmesi ISKO Oldu

En iyi uygulamaların geliştirilmesi ve uygulanmasıyla Responsible Innovation™'ı destekleyen ISKO, sahip olduğu Nordic Swan ve EU Ecolabel sertifikalarının yanına STeP by OEKO-TEX® sertifikasını da eklemeyi başardı.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

OEKO-TEX® STeP Sertifikasını Alan İlk Türk İşletmesi ISKO Oldu
OEKO-TEX® STeP Sertifikasını Alan İlk Türk İşletmesi ISKO Oldu

Denim kumaş üretimi ile küresel pazarın önemli oyuncularından biri olan ISKO, üretim ve ürün kalitesi konusundaki yüksek standartlarını sertifikalandırmaya devam ediyor. Son zamanlarda dünya üzerinde, zorlu EU Ecolabel ve Nordic Swan Ecolabel ile ödüllendirilen ilk şirket olan ISKO, uzun süredir devam eden sorumlu yolculuğunda bir başka önemli kilometre taşına ulaştı. Sanko Tekstil’in bir markası olan ISKO, STeP by OEKO-TEX® modüler sertifikasyonu ile ödüllendirilen ilk Türk denim üreticisi oldu.

Bu sertifikasyon, şirketin Responsible Innovation™  (Sorumlu Yenilik) yaklaşımını uygulamak için güçlü bir araç sağlıyor. Bu dikkatli ve bütünsel vizyon, yaratıcılık, yetkinlik ve vatandaşlık olmak üzere üç ana sütuna dayanıyor. Bu vizyon % 100 sürdürülebilir ve etik denim üretimi hedefine ulaşmak için çevresel ve sosyal sorumluluk konularını kapsıyor.

Isko sorumlu üretimi STeP ile sertifikalandı

ISKO’nun hali hazırda bu sorumlu bakışı ile, STeP sertifikası daha iyi seçimlerin yapılabileceği yerleri vurgulamak için, altı farklı alandaki üretim şartlarını değerlendirip uzun vadede sorumlu üretim süreçlerini uygulamayı amaçlıyor. Bu şartlar şöyle sıralanıyor; Kimyasal yönetimi, Çevresel performans, Çevresel yönetim, Sosyal sorumluluk, Kalite yönetimi ve İşyerinde güvenlik ve sağlığın korunması. Bunların hepsi birlikte ISKO’nun sorumluluk taahhüdünü açık ve eksiksiz bir şekilde belgeleyen genel bir analiz sağlıyor.

STeP, Greenpace Detoks Kampanyasının hedeflerine uygun olarak kimyasal yönetimi ve atık su kalitesinin belirlenmesine imkan veren bağımsız doğrulama sistemi DETOX TO ZERO by OEKO-TEX®’e entegre ediliyor.

ISKO Kıdemli Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Yöneticisi Ebru Özküçük Güler; “Sorumluluk ve yenilik ISKO’da el ele gider” dedi.  Özküçük Güler sözlerini şöyle sürdürdü; ““Böyle prestijli bir sertifika ile ödüllendirilmek, kişinin büyük resme bakması gerektiğinin kanıtıdır: sürdürülebilir eylemlerin, sadece üretim aşamalarını değil aynı zamanda sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının gelişimini de göz önünde bulundurarak, uzun vadede tüm değer zincirini içermesi ve dikkate alması gerekir. Çok tatmin edici bir yıla mükemmel bir son; 2020’nin ne getireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz”.

35 ülkedeki ofisleri ile küresel pazara ulaşan ISKO; 2 bin yüksek teknolojili dokuma tezgahı ile yılda 300 milyon metre kumaş üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Firma, 2016 yılında Nordic Swan Ecolabel ve 2017 yılında da EU Ecolabel sertifikalarını elde ederek; bu alandaki ilk ve tek denim işletmesi unvanı kazandı.

Tekstil Dokuma Haberleri

Groz-Beckert yeni ürünleriyle ITMA Asia’da

Geçen yıl pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen ITMA Asia + CITME fuarı 12-16 Haziran tarihleri arasında Şanghay’daki Ulusal Fuar...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied