İstikbal Mobilya OEKO-TEX®’den STeP Sertifikasını Elde Etti

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

İstikbal Mobilya’ya OEKO-TEX®’den STeP sertifikası verildi

Sürdürülebilir Tekstil Üretimi’ne (STeP) bağlılığını olağanüstü bir düzeyde gösteren Türk firması İstikbal Mobilya’ya OEKO-TEX®’den STeP sertifikası verildi.

Firmalar kendilerini küresel ölçekte sorumlu aktörler olarak konumlandırmaya çalıştıklarında sürdürülebilirlik sıklıkla en önemli konudur. Türk firması İstikbal Mobilya San. Ve Tic. A.Ş.  çevre koruma, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluğa derin bağlılığı nedeniyle OEKO-TEX®’in STeP sertifikasını almaya hak kazandı. İstikbal şimdi, çevre koruma ve sosyal sorumluluk ile ilgili başarılarını halka güvenli bir şekilde ulaştırabilir.

İstikbal Mobilya San. Ve Tic. A.Ş. Türkiye’nin önde gelen mobilya firmalarından birisidir. İstikbal’in tekstil bölümü ‘İstikbal’ ve ‘Bellona’ markaları altında çeşitli özelliklerde ve boyutlarda çarşaf, yorgan, yastık ve çarşaf bebek karyolası için keten ve çocuk yatağı üretiyor. Firma turizm sektörü ve hotel ila tatil köylerine tedarik amacıyla özel bir ürün serisi üretiyor. İstikbal Türkiye’nin önde gelen yatak ve ev tekstilleri üreticilerinden birisidir.

Firma daha verimli ve sürdürülebilir süreçleri kullanıma yönelik ilk adımları 2006 yılında başlattı. Yönetim sistemleri (örneğin EN ISO 9001 kalite yönetim sistemi, EN ISO 14001 Çevre yönetim sistemi ve OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi)  hayata geçirildi ve şirket çalışmalarının sürekli geliştirilmesinden emin olundu. OEKO-TEX®’in STeP sertifikası verilirken şirketin mevcut sertifikası ve nasıl bir modüler etkisi olacağı dikkate alındı.

STeP sertifikası için, şirketin sürdürülebilir üretim ve toplumsal koşulları bakımından ilgili tüm alanları web tabanlı değerlendirme aracı kullanarak ilk önce analiz ediliyor. Bunun içinde; kimyasal ve tehlikeli maddelerin idaresi, geniş bir yelpazede kriterler kullanılarak çevresel performansın ölçülmesi, bir çevre yönetim sisteminin uygulanması, çalışanlara ilişkin şirket sorumluluğu, verimli kalite yönetimi ve işyeri güvenliği yer alıyor. Üretim tesislerinin sonraki denetimi sırasında, OEKO-TEX®  denetçileri tarafından şirket tarafından sağlanan özellikler tesiste doğrulanır ve detaylı bir denetim raporu oluşturulur. Tek tek alanlardan elde edilen sonuçlar toplanır ve verilen STeP belgesi üzerinde net bir genel puanlama sistemi ile birlikte görülür. Bu analiz firmalara aynı zamanda nerede durdukları ve hangi alanlarda gelişebileceklerinin net resmini gösterir.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied