Ana Sayfa » Yardımcı Materyaller » İstikbal Mobilya OEKO-TEX®’den STeP Sertifikasını Elde Etti

İstikbal Mobilya OEKO-TEX®’den STeP Sertifikasını Elde Etti

İstikbal Mobilya’ya OEKO-TEX®’den STeP sertifikası verildi

Sürdürülebilir Tekstil Üretimi’ne (STeP) bağlılığını olağanüstü bir düzeyde gösteren Türk firması İstikbal Mobilya’ya OEKO-TEX®’den STeP sertifikası verildi.

Firmalar kendilerini küresel ölçekte sorumlu aktörler olarak konumlandırmaya çalıştıklarında sürdürülebilirlik sıklıkla en önemli konudur. Türk firması İstikbal Mobilya San. Ve Tic. A.Ş.  çevre koruma, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluğa derin bağlılığı nedeniyle OEKO-TEX®’in STeP sertifikasını almaya hak kazandı. İstikbal şimdi, çevre koruma ve sosyal sorumluluk ile ilgili başarılarını halka güvenli bir şekilde ulaştırabilir.

İstikbal Mobilya San. Ve Tic. A.Ş. Türkiye’nin önde gelen mobilya firmalarından birisidir. İstikbal’in tekstil bölümü ‘İstikbal’ ve ‘Bellona’ markaları altında çeşitli özelliklerde ve boyutlarda çarşaf, yorgan, yastık ve çarşaf bebek karyolası için keten ve çocuk yatağı üretiyor. Firma turizm sektörü ve hotel ila tatil köylerine tedarik amacıyla özel bir ürün serisi üretiyor. İstikbal Türkiye’nin önde gelen yatak ve ev tekstilleri üreticilerinden birisidir.

Firma daha verimli ve sürdürülebilir süreçleri kullanıma yönelik ilk adımları 2006 yılında başlattı. Yönetim sistemleri (örneğin EN ISO 9001 kalite yönetim sistemi, EN ISO 14001 Çevre yönetim sistemi ve OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi)  hayata geçirildi ve şirket çalışmalarının sürekli geliştirilmesinden emin olundu. OEKO-TEX®’in STeP sertifikası verilirken şirketin mevcut sertifikası ve nasıl bir modüler etkisi olacağı dikkate alındı.

STeP sertifikası için, şirketin sürdürülebilir üretim ve toplumsal koşulları bakımından ilgili tüm alanları web tabanlı değerlendirme aracı kullanarak ilk önce analiz ediliyor. Bunun içinde; kimyasal ve tehlikeli maddelerin idaresi, geniş bir yelpazede kriterler kullanılarak çevresel performansın ölçülmesi, bir çevre yönetim sisteminin uygulanması, çalışanlara ilişkin şirket sorumluluğu, verimli kalite yönetimi ve işyeri güvenliği yer alıyor. Üretim tesislerinin sonraki denetimi sırasında, OEKO-TEX®  denetçileri tarafından şirket tarafından sağlanan özellikler tesiste doğrulanır ve detaylı bir denetim raporu oluşturulur. Tek tek alanlardan elde edilen sonuçlar toplanır ve verilen STeP belgesi üzerinde net bir genel puanlama sistemi ile birlikte görülür. Bu analiz firmalara aynı zamanda nerede durdukları ve hangi alanlarda gelişebileceklerinin net resmini gösterir.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied