.
Ana Sayfa » Güncel » İtalyan tekstil makinecileri, 2021’i artan siparişlerle tamamlamayı bekliyor

İtalyan tekstil makinecileri, 2021’i artan siparişlerle tamamlamayı bekliyor

2021 yılının üçüncü çeyreğini artışla kapatan İtalyan tekstil makinecileri, son çeyrek için de siparişlerde artış öngörüyor.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

İtalyan tekstil makinecileri çatı örgütü ACIMIT tarafından derlenen İtalyan tekstil makineleri için sipariş alımı endeksi, Temmuz-Eylül 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 arttı ve endeksin değeri 119,8 puan oldu (2015=100 bazında). Bu büyüme, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yurt içi siparişlerde yüzde 130 ve yurt dışı siparişlerde yüzde 54 artışla hem İtalyan hem de dış pazarları etkiledi. Bununla birlikte, sipariş alım endeksi, esas olarak yaz tatili ve son birkaç ayda istikrar kazanan makine talebi nedeniyle, bu yılın önceki çeyreğine kıyasla yüzde 17’lik bir düşüş gösterdi.

İtalyan tekstil makinecileri yeni pazar koşullarına hızla cevap veriyor

ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi, Temmuz-Eylül 2021 dönemi sipariş rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, genel olarak yeni sipariş rakamlarının yaz döneminden önceki aylara göre hafif bir düşüşe rağmen pozitif kalmaya devam ettiğini açıkladı. Zucchi; “Bu, İtalyan şirketlerinin, diğer tarihsel dönemlerde sıklıkla olduğu gibi, yeni pazar koşullarına hızla cevap verebildiğini kanıtlıyor. Dikkat çekici bir esneklikle birleşen uyum yeteneği, yalnızca kendi sektörümüzde bulunmuyor, aynı zamanda İtalyan işletmeleri olarak DNA’mızın bir parçası olarak yer alıyor.”

İtalyan tekstil makinecileri, 2021’i artan siparişlerle tamamlamayı bekliyor

“Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yolunda devam etmeliyiz”

ACIMIT’in analiz notlarına göre, İtalya’nın tekstil makine sektörü için bu olumlu tablonun yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. İtalyan makine üreticileri, yılın son çeyreği için hem yurt dışından hem de yurt içinden sipariş alımında artış öngörüyor. Fuarlara katılımın yeniden başlamasının, şirketler arasındaki güven ortamını iyileştirdiğini belirten Alessandro Zucchi, buna rağmen zorlukların henüz tam olarak geride kalmadığını söyledi. Bu nedenle bu andan en iyi şekilde yararlanmak gerektiğine dikkat çeken Zucchi; “Özellikle dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yolunda devam etmeliyiz” dedi.

Çin ve Türkiye ana pazarda liderliği sürdürüyor

ACIMIT’in Ocak-Ağustos 2021 dönemine ilişkin yaptığı açıklamaya göre ise, İtalyan tekstil makineleri ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artışla 1182 milyon Euro değerine ulaştı. İthalat yıllık yüzde 20 artışla 282 milyon euro değer kaydederken, Çin ve Türkiye İtalyan tekstil makine üreticileri için ana pazarlar olmaya devam etti.

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 150TL)

Güncel Haberler

Metaverse nedir? Moda ve giyim endüstrisi için neler vaat ediyor?

Meta’nın ‘sosyal bağlantının bir sonraki evrimi’ olarak tanımladığı metaverse, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların aynı anda bulunduğu üç boyutlu...

İtalyan tekstil makinecileri, 2021’i artan siparişlerle tamamlamayı bekliyor

İtalyan tekstil makinecileri çatı örgütü ACIMIT tarafından derlenen İtalyan tekstil makineleri için sipariş alımı endeksi, Temmuz-Eylül 2021 döneminde geçen...

Textilegence Kasım Aralık 2021 sayısı yayınlandı

Yeni yıla yaklaşırken Textilegence Kasım Aralık 2021 sayısı her zaman olduğu gibi tekstil sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Tekstil...

Ekim ayında tekstil ihracatı 1,2 milyar dolar değerini yakaladı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) hazırladığı ‘2021 Yılı Ekim Ayı İhracatı Performans Raporu’na göre Türkiye’nin tekstil ihracatı...