Hesabım

Ana Sayfa » Dokuma » Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor

Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor

Itema Mısır Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi C.T.I.H.C. ile sözleşme imzaladı.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Dokuma makineleri, OEM yedek parçaları ve entegre hizmetleri dahil olmak üzere, sınıfının en iyi dokuma çözümlerinin küresel önde gelen tedarikçilerinden Itema Mısır tekstil endüstrisinde kamuya ait işletmelerdeki büyük modernizasyon programı için dokuma partneri olarak seçildi.

Akdeniz Bölgesi’ndeki en büyük bölgesel tedarik ağını temsil edecek olan bu modernizasyon programı, direkt Cumhurbaşkanı Abd El fattah El Sisi ve Kamu İşletmeleri Bakanı Hisham Tawfik tarafından destekleniyor. Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi C.T.I.H.C.’in (Cotton and Textile Industries Holding Company C.T.I.H.C) görevlendirildiği program, tamamen dikey entegre bir tekstil parkının kurulması için; eğirme, dokuma, örme, boyama, terbiye, baskı ve imalatı kapsayan son teknoloji ürünlerini kapsıyor.

Mısır tekstil sektörü için bir dönüm noktası

Yaklaşık 1 milyar Euro değerindeki modernizasyon projesi, ülkenin rekabet gücünü artırarak tüm Mısır tekstil endüstrisi için yeni bir dönüm noktası olacak. Esasen, daha önce hiç görülmemiş kapsamda ve büyüklükteki bu proje; Mısır tekstil endüstrisinin üretim kapasitesini yükseltecek ve ülkenin gerçek hazinelerinden biri olan ve dünya çapında ‘Beyaz Altın’ olarak bilinen pamuğun değerini daha da ortaya çıkaracak.

Program 2019 yılında başlatılmış ve tedarik sürecinin ilk aşaması ITMA Barselona fuarı sırasında tamamlanmıştı. Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi C.T.I.H.C bu fuarda Itema da dahil olmak üzere projeyi yürütmek için seçilen tedarikçi havuzunu açıklamıştı.

Ekim 2020’de, Itema Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi Başkanı Dr. Ahmet Moustafa ve Itema’nın Mısır’taki temsilcisi Egypt Fabtex Agencies and Trande’in sahibi ve CEO’su Mühendis Kamal Abbas resmi bir toplantı sırasında, 654 dokuma makinesinin tedariki için sözleşme imzaladı. Makineler Mehalla El Kubra, Kafr El Dawar ve Damietta’daki üretim tesislerinde çalıştırılacak.

Proje Itema’nın ideal partner olduğunu gösterecek

Itema Group CEO’su Ugo Ghilardi, Itema’nın başarılı sonucuna ilişkin şu yorumda bulundu; “Itema, sadece Mısır için değil tüm Akdeniz Bölgesi için gerçek bir mükemmellik merkezini temsil eden bu tarihi projenin bir parçası olmaktan onur duyuyor. Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi C.T.I.H.C., Itema’da sıradan bir tedarikçi değil, bir partner bulacak. Itema bu projeyi gerçek bir başarıya dönüştürmek için; en gelişmiş dokuma teknolojisinin tedarikini ve eksizsiz bir çözüm ve hizmet yelpazesini sağlayacak. Aslında geçtiğimiz günlerde Itema’nın Mısır Ordusu tarafından dokuma makineleri tedarikçisi olarak atandığı Robbiki’deki tekstil parkının açılışını kutladık; ve bu yeni destansı projede Itema dokuma makinelerini çalıştırmayı heyecanla bekliyoruz. Bu toplu siparişler bizi gururlandırıyor ve tekstil endüstrisine yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için Itema’nın ideal partner olduğunu gösteriyor.”

Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor
Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor

Mısır tekstil endüstrisi Itema’nın öncelikli pazarları arasında yer alıyor

Itema uzun yıllardır dokuma makineleri sunarak Mısır pazarında bulunuyor. İtalyan firması döşemelik kumaştan denime ve gömleklik kumaşlara kadar çeşitli kumaşların üretimi için dokuma çözümleri sunuyor. Itema Group Satış Direktörü Ferdinando De Micheli; “Mısır, dünyadaki en değerli pamuğun beşiği ve tekstil endüstrisi ülkenin en önemli sektörlerinden birini temsil ediyor. Itema olarak son yıllarda Mısır özel sektörüne 1000 civarında dokuma makinesi tedarik ettiğimizi göz önünde bulundurarak; Mısır pazarına tarihsel olarak değer veriyoruz. Portföyümüzde her türlü dokumacılar bulunuyor, küçük zanaatkar şirketlerden dünya çapında tanınmış büyük işletmelere kadar hepsine aynı mükemmel adanmışlığı sağlıyoruz. Portföyümüzde, daha küçük zanaatkar şirketlerden dünya çapında tanınmış büyük fabrikalara kadar her türlü dokumacı bulunuyor; ve hepsine aynı mükemmel adanmışlığı sağlıyoruz. Şimdi, bu önemli ve devasa siparişlerle bölgedeki tekstil endüstrisinin şeklini değiştirecek projelere imza atıyoruz” dedi.

Pamuk ve Tekstil Endüstrileri Holding Şirketi C.T.I.H.C modernizasyon programı; Mehalla El Kubra, Kafr El Dawar ve Damietta’daki dokuma tesislerinin Itema’nın 654 dokuma makinesiyle donatılacağı 2021 ve 2022 yıllarında uygulanacak.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Dokuma Haberleri

Vandewiele halı üreticileriyle Domotex Turkey’de buluştu

Vandewiele 14 - 17 Mayıs tarihleri arasında  halının başkenti kabul edilen Gaziantep’te düzenlenen Domotex Turkey fuarında halı dokuma çözümlerini...

Özel Haberler