ITMA 2019’da İnovasyon Yol Gösteren Oldu

Tekstil endüstrisinin en büyük fuarı ITMA, Barselona’da gerçekleşen 18. Edisyonu ile hem katılımcıları hem de ziyaretçileri memnun etmeyi başardı. Fuardaki yeniliklerin merkezinde sürdürülebilirlik ve dijitalleşme yer aldı.

Tekstil profesyonelleri coronavirüs’ün etkilerini tartıştı

Coronavirüs salgını insanları ve ekonomileri derinden etkilemeyi sürdürüyor. Bir yandan vaka ve ölüm sayıları artarken, diğer yandan alınan kararlar...

Camp Tekstil ve Kolon’dan uluslararası kapsamlı anlaşma

Türk tekstil sektörünün önemli üreticilerinden Camp Tekstil, Güney Koreli endüstri devi Kolon Industries ile bir işbirliği ve yatırım anlaşması...

Denizli’de teknik tekstil projesi hayata geçecek

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ve dernek yönetim kurulu üyeleri Denizli Ticaret...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

ITMA 2019’da İnovasyon Yol Gösteren Oldu
ITMA 2019’da İnovasyon Yol Gösteren Oldu

Dünyanın en köklü tekstil ve hazırgiyim teknolojileri fuarı ITMA’nin 18. Edisyonu ‘Tekstil Dünyasının İnovasyonu’ temasıyla İspanya Barselona’da başarıyla tamamlandı. Küresel tekstil ve hazırgiyim endüstrisi ITMA 2019’da bir araya geldi ve 1951’den beri her dört yılda bir düzenlenen fuar için yeni rekorlara imza attı. Ülkeden 1717 katılımcı tarafından Nesnelerin İnterneti’ndeki geliştirmeler dahil olmak üzere, birçok heyecan verici yeni ürün lansmanı ve yenilikçi teknolojiler ve ürünler yer aldı.

ITMA ve ITMA ASIA fuarlarının sahibi olan Avrupa Tekstil Makineleri Üreticileri Komitesi  (CEMATEX), ziyaretçilerden katılımcılardan gelen endüstri desteğinin çok büyük olduğunu ve başlamasından bu yana katılımcıların rekor kıran sayısıyla sonuçlandığını bildirdi.

CEMATEX Başkanı Fritz P. Mayer şunları söyledi; “Tekstil ve hazırgiyim üretim değer zincirinin dijital dönüşümü ve endüstrinin sürdürülebilirlik ilgisi ITMA 2019’da ziyaretçilerin faydalarını arttırdı. Ticari gerilimlere ve zayıf ticari duyarlılığa rağmen güçlü bir katılım sağladık. Katılımcılarımızın çoğu, fuara katılan çok sayıda ciddi alıcı ile hoş bir sürpriz yaşadı. Ayrıca, çok sayıda moda ve spor markası gibi yeni ziyaretçi segmentlerinin varlığı onları etkiledi. Bu ITMA edisyonu için fuar süresi 8 günden 7 güne kısaldı, buna rağmen iyi bir ziyaretçi ilgisinin tadını çıkardık.”

ITMA 2019 fuarı 137 ülkeden 105.000’in üzerinde ziyaretçi çekti. Ziyaretçilerin geldiği ilk 5 ülke; İspanya (%11), İtalya (%10), Hindistan (%8), Türkiye ve Almanya (%7) oldu. Bu ülkeleri Fransa, ABD, Portekiz, Brezilya, Pakistan, Çin ve Birleşik Krallık izledi.

Katılımcılar ziyaretçi ilgisinden memnun kaldı

Ziyaretçi kalitesinden memnun kalan katılıcılardan biri Picanol’un Dokuma Makineleri Başkan Yardımcısı Johan Verstraete; “Genel olarak, bizim için iyi bir ITMA oldu. Düşük beklentilerle geldik, ancak oldukça aşıldı. Çok sayıda ziyaretçi olmamasına rağmen, kalite oldukça yüksekti. Sürmekte olan olumsuz pazar algısına biraz aykırı olan birçok görüşme ve pazarlıklar yaptık” dedi.

MS Printing Başkanı ve CEO’su Paolo Milini ise heyecanlı bir şekilde şunları dile getirdi; “Fuardan çok memnunuz. ITMA 2019’un olumlu sonuçları, standımıza gelen çok sayıda ziyaretçi sayesinde mümkün oldu. Günde 90’dan fazla ülkeden gelen 600’den fazla bağlantı elde ettik.”

ITMA 2019’da özel bir bölüm olarak lanse edilen basık ve mürekkepler bölümü, ITMA 2015’e kıyasla %40 oranında büyüdü ve dijital baskı sektöründen yararlanmak isteyen çok sayıda yeni ve tanınmış katılımcıya yer verdi.

VDMA Tekstil Makineleri Derneği üyeleri de ziyaretçi kalitesinden memnun kaldılar. Brückner Group CEO’su ve Dernek Başkanı Regina Brückner şunları söyledi; “ITMA 2019’da yapılan bir VDMA araştırması, katılımcı üye şirketlerimizin neredeyse %90’ının hem ziyaretçilerin miktarını hem de kalitesin ‘iyi’ veya ‘çok iyi’ olarak değerlendirdiğini gösterdi. Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler yeni projeleri tartışmak için ITMA Barselona’ya geldi.”

ITMA 2019’da ayrıca Mısır’ın tekstil endüstrisinin yaklaşık 1 milyar Euro değerinde kapsamlı bir modernizasyon programını duyurması için, Benninger, Brückner, EFI, Reggiani, Karl Mayer, Rieter, Savio ve Thies gibi katılımcılardan oluşan bir platform oluşturdu.

İnovasyon alanı

3D dokuma ve örmeden yüksek teknoloji ürünü nonwoven işlemlerine, sürdürülebilir kimyasal ve son teknoloji ürünü hazırgiyim teknolojilerine ve çok çeşitli yazılım destekli otomasyon çözümlerine kadar birçok yeni teknoloji pazara sunuldu.

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu Başkanı ve Youngone Corporation Başkanı şunları söyledi; “Milan’daki son ITMA’yı özledim. 8 yıl sonra, teknolojide büyük bir sıçrama olduğunu gördüm. Dijitalleşme ve otomasyon gibi daha birçok çevre dostu ürün gibi birçok ilgi çekici yeni geliştirme var. Buraya fabrikalarıma da ekipman almaya geldim, bu yüzden bu benim için verimli bir yolculuk oldu.”

Diğer bir lider endüstri oyuncusu Hirdaramani Direktörü ve Dünya Spor Malzemeleri Federasyonu Uluslararası İmalat Komitesi Başkanı Rakhil Hirdaramani; “ITMA, zihinlerin buluşmasıdır. Bir makine fuarı olduğu kadar, yeni teknolojileri anlamakla da ilgilidir. Endüstrideki çeşitli segmentlerden emsalleriniz ve meslektaşlarınızla buluşarak zorlukları ve bunları nasıl çözüleceğini öğrenirsiniz. Bu yıl gördüğümüz en önemli trendlerden biri, sürdürülebilirlik ve Endüstri 4.0 oldu” şeklinde konuştu.

Rakhil Hirdaramani, bu yıl ki fuarda başlatılan ITMA İnovasyon Lab’ın parçalarından Speakers Platformunda düzenlenen panele katıldı. Platform güçlü bir ilgi ve katılım elde etti. Yaklaşık 60 sunum gerçekleşti ve 900’den fazla katılımcı katıldı.

ITMA boyunca birçok etkinlik gerçekleştirildi

Ayrıca, bir dizi ITMA ve ortak etkinliklerine binden fazla delege katıldı. Etkinlikler arasında; ITMA- EDANA Nonwoven Forumu, Tekstil Renklendirici ve Kimyasal Liderler Forumu, Daha İyi Pamuk Girişimi Semineri, Avrupa Dijital Tekstil Konferansı, Tex-Summit Global, Planet Textile, SAC & ZDHC Üretici Forumu ve TEXFOR’un Texmeeting’i yer aldı.

ITMA, çoğu Orta Asya, Güney Asya, Türkiye ve Akdeniz ülkelerinden ziyaret heyetleri gönderekn destekleyici kuruluşlarla işbirliği yaptı. ITMA 2019’u düzenleyen ITMA Services Başkanı Charles Beauduin şunları söyledi; “Birçok endüstri paydaşının ITMA’yı endüstrinin dijital dönüşüm karşısında daha rekabetçi hale getirilmesini ve işlerini gelecekte daha kuvvetli hale getirecek yeni çözümleri keşfetmesini sağlayacak en yeni çözümlerin keşfedilmesinde, işbirliği ve fikir paylaşımı için mükemmel bir platform olarak görmesinden çok memnunuz.”

ACIMIT Başkanı Alex Zucchi de Başkan Beauduin’in görüşlerini paylaşarak şunları dile getirdi; “Bu Barselona edisyonu ITMA’yı tekstil endüstrisindeki ana B2B platformu olarak teyit etti. Burada görülen birçok yenilik, özellikle sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanında, ziyaretçilerin ilgisini artırdı. ITMA’nın bir sonraki fuarının 2023’te Milano’da yapılması için de bu konulara odaklanmak çok önemli.”

Bir sonraki ITMA fuarı, 8-14 Haziran 2023 tarihleri arasında İtalya’nın Milano şehrindeki Fiera Milano fuar alanında yapılacak. Katılımlarından dolayı mutlu olan bazı katılımcılar, bir sonraki fuar için planlarını yapmaya başladı bile.

Fuar Haberleri

INDEX 20 Coronavirüs tehdidi yüzünden ertelendi

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle son iki aydır birçok önemli fuar için erteleme veya iptal kararı açıklanmıştı. Nonwoven sektörünün...

Özel Haberler

Suni Deri Baskı Alanında Optimum Digital Planet Çözümü

Dijital baskı endüstrisinde çeyrek asırlık bir deneyime sahip olan Optimum Digital Planet, yenilikçi ürün portföyüne suni deri baskı çözümünü de ekledi. Geniş formatlı dijital...

Matesa Tekstil USTER® QUALITY EXPERT ile Kalite Endişesini Aştı

Kararların alınması ve çözüm bulunması gerektiğinde, güvenilir bilgi çok önemlidir. İplikhanede, üretim verimliliği ve işletme karlılığı, güvenilir veri ölçümüne ve karmaşık analizlere bağlıdır. Bunu...

Kıvanç Tekstil, R|Elan GreenGold Kumaşlarını Üretecek

Türkiye’nin önemli tekstil işletmelerinden Kıvanç Tekstil, küresel pazara dönük önemli bir üretim hamlesi yaptı. Firma, dünyanın önde gelen entegre polyester üreticilerinden Hindistan merkezli Reliance...

Mouvent Dijital Tekstil Baskısında Kuralları Değiştiriyor

Bobst Group’un dijital baskı endüstrisine kazandırdığı Mouvent markası, baskı endüstrisinde taşları yerinden oynatacak yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Mouvent, ITMA 2019’da dünya lansmanını yapacağı yeni...

İlgili Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied