Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Kapı kollarındaki enfeksiyonlara karşı Surfaceskins ile çözüm

Kapı kollarındaki enfeksiyonlara karşı Surfaceskins ile çözüm

Surfaceskins malzemesi, bakterilerin %90’dan fazlasını azaltabiliyor ve el hijyenine destek veriyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Tedavi olmak için gidilen hastanelerin kendileri enfeksiyona yol açacak unsurlara sahip olabiliyor. Bunların başında ortak kullanılan alanlar ve araçlar geliyor. Sürekli kullandığımız ve bir o kadar üzerine pek düşünmediğimiz kapı kolları önemli bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Bu kollarla temas eden bütün eller birbirlerine enfeksiyonu taşıyabilir. Özellikle Covid-19 pandemisinin yaşandığı bugünlerde hijyen için kapı kollarını silmekten daha etkili bir çözüm olabilir mi? İşte kapı kollarındaki enfeksiyonlara karşı Surfaceskins ile çözüm.

Leeds Üniversitesi’nin Araştırma ve Geliştirme Şirketi (NIRI) ile bir grup tekstil ürünleri ve prosesi geliştirme uzmanının iş birliğinden doğan Surfaceskins Limited, kendini dezenfekte eden tekstil malzemesi Surfaceskins ile hastalıklarla mücadeleye önemli bir katkı sağlıyor. Özel olarak geliştirilmiş bir tekstil yüzey olan bu malzeme, hastanelerin kapılarında kullanılmak üzere geliştirildi. Birçok insanın dokunduğu kapı kolları ciddi bir hijyen ve sağlık sorunu olabiliyor. Sıradan bir metalden bir kapı kolu yerine, kapının yanına yerleştirilen bu malzeme ile kapıyı kullanmak isteyenler ellerini bu malzemeye sürüyor. Yapılan testler Surfaceskins’in bakteri seviyesini %90’dan fazla azalttığını ispatlıyor.

Surfaceskins antibakteriyel kapı pedleri, kapının açılması için her kullanımda bir sonraki için hazır hale geliyor. Dört patente sahip olan bu malzeme, el hizasında kapının yüzeyine yerleştirilmiş bir plastik kılıf içinde yer alıyor.  Üç ayrı nonwoven malzemeden oluşan kapı pedlerinin bir dezenfektan jel haznesi bulunuyor. Her bir kullanımda yüzeyine uygulanan basınçla birlikte jel küçük kapakçıklı ince zardan saniyeler içinde dışarıyı çıkıyor ve yüzeyi hızla dezenfekte ediyor.

Kapı kollarındaki enfeksiyonlara karşı Surfaceskins ile çözüm
Kapı kollarındaki enfeksiyonlara karşı Surfaceskins ile çözüm

Araştırma başarılı sonuçları onaylıyor

Konuyla ilgili Journal of Hospital Infection dergisinde bir araştırma yayımlandı. Hastane personelinin elindeki seviyede bakteri hem bu yeni tekstil malzemesine hem de alüminyum kapı plakasına uygulandı. Araştırma sonucunda, Surfaceskins kapı pedlerinin hastane kaynaklı enfeksiyonlara neden olan bakteri seviyesini azaltmada, standart kapı plakalarına göre daha etkili olduğu görüldü. Düşük maliyetli bu aracın, 7 gün boyunca veya bin basıma kadar etkili olduğu ve sonrasında değiştirilmesi gerekiyor.

Surfaceskins kapı pedleri temiz ellerin temiz kalmasını sağlayacağı için yardımcı bir malzemedir, yani kişisel hijyen ve korunma için el yıkamanın yerini almıyor. Surfaceskins kapı pedleri hijyen için yeni bir savunma hattı oluşturuyor. Surfaceskins hastanelerin yanı sıra, catering, konaklama, turizm ve yolcu gemileri gibi birçok alanda kullanım potansiyeline sahip.

Teknik Tekstiller Haberleri

Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Günümüzde tek kaynaktan eksiksiz bir kaplama yelpazesi sunabilen tek şirket konumundaki tekstil teknolojileri üreticisi Monforts, International Newsletters tarafından ilki...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied