Kiian Digital: Tekstil Baskısı için Yeşil Işık

Epson Article Top

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Kiian Digital ’in Digistar HI-PRO serisine geçtiğimiz günlerde Nike’in Kısıtlı Madde Listesi (RSL) Sertifikası verildi. Kiian Digital Pazarlama Uzmanı Marco Girola bu başarının Kiian Digital, müşterileri için ne anlama geldiğini ve tekstil endüstrisinde daha çok çevreye duyarlı mevcut trend açısından ne tür yansımaları olduğuna dair düşüncelerini paylaştı.

-Kiian Digital için Nike’ın RSL’sine sahip olmak ne anlamına geliyor? Özellikle hangi maddeler için RSL sınırlılık sertifikası gerekli olacak?

Dünyanın en büyük atletik ayakkabı ve giyim üreticisi olarak yılda 900.000’den fazla ürün üreten Nike, üretim zinciri boyunca tehlikeli kimyasalları kaldırmayı hedefliyor. Onun RSL’si ile Nike markalı her ürün, sürdürülebilirlik taahhüdüne bağlı kalıyor. Bu, tedarikçileri kimyasal etkileri ve kimyasal standartlar listesi ile tamamen uyumlu daha az kirli üretim süreçleri açısından değerlendirmeyi gerektiriyor. Süblimasyon boyaları, organotinler, PVC ve Uçucu Organik Bileşenler (VOC) dahil olmak üzere bir dizi kimyasalın olmadığını tespit için yıllık testlere tabi tutulur.

Bizim için, Nike RSL ile akredite olmak devam eden sürdürülebilir iş yaklaşımımız için büyük bir övgü, sadece bir mürekkep üreticisi olarak bizim için değil, aynı zamanda müşterilerimize çevresel açıdan daha kabul edilebilir ürünlerle çözümler sunma fırsatı veriyor. Verimliliği arttırırken atığı azaltan su bazlı boyalardan oluşan gelişmiş portföyümüz ve geniş bölgesel bayi ağımız ile potansiyel küresel sevkiyat ihtiyacını ortadan kaldırmak ve daha fazla karbon ayak izimizi azaltmak için lokal bir baskı modeli benimsedik.

Ayrıca bütün ürün gamımızdan zararlı kimyasalları dışladık veya azalttık. Bu son Nike sertifikasının da gösterdiği gibi, yaklaşımımız sadece baskı şirketlerine ve onların son kullanıcılarına fantastik ürün gamı faydaları sağlamıyor, aynı zamanda Nike’in geniş tedarik zinciri içindeki mevcut baskı tedarikçileri yoluyla bize çevre dostu boyaları entegre etmek için kapılar açıyor.

Nike’ın RSL test koşulları tekstil endüstrisindeki markalara özgü mü? Bu proses şu anki çevreye daha duyarlı olma trendini mi yansıtıyor?

Evet, bugün artık firmalara tedarik zincirlerinin çevreye olan etkilerine oldukça duyarlılar. Artan bu sorumluluk duygusu direk olarak şirketlerden aynı zamanda da toplum aldıkları ürünlerin neyden yapıldığı hakkında daha bilinçlendiği için oluşan tüketici baskısından geliyor.

Üreticilerin ayrıca sürdürülebilir çözümler sunma sorumluluğu var. Bu karbon ayakizini önemseyen ve müşterilerine katma değer sağlayabilecek bir ürün gamına sahip olan bir marka olarak yıllardır bizim politikamız olmuştur,

-Digistar HI-PRO serisinin sertifikasyon almasını sağlayan özellikleri nelerdir?

Bu ürün serisinde biz sadece Nike sertifikasyonunun gereksinim duyduğu onların çevresel kriterlerini karşılamıyoruz, aynı zamanda Nike’in zor standartlarını karşılamak için gerekli kaliteyi de sunduk. Geniş 14 çarpıcı renk gamutu sayesinde Digistar HI-PRO serisi üstün kaliteli yüksek moda giyimi, dayanıklı sporgiyim, ekipman ve üretim alanında büyük bir süblimasyon çözümüdür. Tekstil uygulamaları açısından, Digistar HI-PRO gamı üstün imaj kalitesi sunar ve hızlı kurur, sporgiyim dahil olmak üzere nihai uygulamalar için mükemmeldir.

Son Nike RSL akreditasyonumuzun ardından, Digistar HI-PRO serisi, ek testler gerektirmeyen onaylı ürünler olarak, müşterilerin erkenden mükemmel tasarımlarla buluşmasını sağlıyor. Bu sadece doğrudan gelişim maliyetlerini azaltmıyor, aynı zamanda önemli ölçüde ürünlerin pazarda olma hızını arttırıyor ve kısa sürede daha fazla ürünün üretilmesini sağlıyor. Dünya çapında yaklaşık 90 ülkede satılan Digistar HI-PRO serisi bizim en çok satan ürünümüz olarak, piyasadaki en yaygın baskı kafaları olan Epson baskı kafaları portföyüyle tam uyumluluk dahil olmak üzere, baskı firmaları ve son kullanıcılar için birçok yarar barındırıyor.

Özellikle sentetik kumaşlar ve kaplanmamış ve kaplanmış sert yüzeyler için tasarlanmış olan Digistar HI-PRO serisi, kaplı ve kaplanmamış kağıt üzerinde yüksek renk konsanstrasyonu sağlıyor. Kaplanmamış kağıda baskı yapan müşteriler uzun ömürlü canlı parlak renklerin keyfini çıkarırken, kaplamalı kağıt baskı üreticileri rakip boyalar ile karşılaştırıldığında azaltılmış mürekkep tüketiminden yararlanabiliyor. Bu, kartuşa daha fazla iş akışı ve maliyet etkinliği ile sonuçlanan daha fazla baskı işlemi süresi veriyor. 1lt, 2,5lt ve 5lt şişeler mevcut olup küçükten büyük işler için boya tedariği sağlanıyor.

Boyalar hızlı sistem kurulumu, daha az kesinti ve artan kaliteyi müşterilere daha düşük üretim maliyeti ve artan kar marjı ile sunuyor. Bu, dijital üretime yatırım yapmak isteyen işletmeler için sürdürülebilir değer oluşturur.

Bu testte sağladığınız başarı müşterilerinize ne gibi fırsatlar sağlar?

Bir boya bu testlerden geçtiğinde Nike markalı ürünlerin üretiminde kullanılabiliyor. Digital HI-PRO serisi kullanılarak üretilebilen aplikasyonlar ile ilgili olarak ise bu yalnızca tasarımcının hayal gücüyle sınırlıdır; materyal minimum %70 polyesterden oluştuğu sürece bu bir tişört veya bir çift spor ayakkabısı olabilir.

Bu, müşterilerimiz için olağanüstü yeni iş fırsatlarına kapı açıyor. Ayrıca onlara diğer markalar ve son kullanıcılar ile; kullandıkları boyalar ve dünyanın en tanınan markalarından birinin zorlu çevresel kriterlerini nasıl karşılayabilecekleri hakkında konuşurken ileri USP (ayırt edici özellikler) sağlıyor.

Mevcut Nike tedarikçileri neden Digistar HI-PRO serisini edinmeli?

Gelişmiş AR-GE’mizle müşterilerimizin taleplerini karşılayan en iyi baskı çözümlerini bulmaları veya belirli denkliklerle uyum gösteren boyalarımızdan birini benimsemeleri için onlarla birlikte çalışıyoruz

Mevcut Nike tedarikçileri Digistar HI-PRO serisinin Nike’ın titiz RSL kriterlerini tümüyle karşıladığı konusunda emin olabilirler bununla birlikte biz de boyanın RSL koşullarıyla uyumlu olduğuna emin olduğumuz için üretim hattımızda ek bir test talep etmeyeceğiz. Bu da Nike baskı tedarikçilerinin daha fazla maliyet artışı ve iş dönüş sürelerinin keyfini çıkarabileceğini garantiliyor.

Kiian Digital için bir sonraki adım nedir? Nike RSL koşullarına uyum amacıyla test etmeyi planladığınız başka boyalar var mı?

Lider dijital boya üreticilerinden biri olarak, geniş portfolyomuz bir sürü yetki belgelerine sahip. Digistar HI-PRO serisi ve birçok başka boya serilerimiz Adidas A-01, OEKO-TEX® Standard 100, Clear to Wear and Safe to Wear (kullanım için temiz ve güvenli) yetkililerinin de içinde bulunduğu birçok endüstri standartlarında test edilip onaylanmıştır.

Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız boyalarımızı sürekli olarak geliştirdiğimiz ve bu boyaların geniş pazar taleplerinin yanı sıra temel kriterleri de karşılaması için çalıştığımız anlamına geliyor.  Şöyle ki, eğer pazarın özel bir boya serisi talebi olursa tabi ki bu gerekli talebin karşılandığından emin olmak için denemeler gerçekleştiririz.

Dijital Baskı Haberleri

Pigment Reklam Metis DRS 2020 DCS’ı Pazara Sundu

UV baskı teknolojileri uzmanı Pigment Reklam özellikle endüstriyel uygulamalar ve dekor pazarları için yenilikçi 3D tarayıcı Metis DRS 2020...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied