Ana Sayfa » Güncel » KORDSA Global’dan Türkiye’ye Yeni Bir Teknoloji Merkezi

KORDSA Global’dan Türkiye’ye Yeni Bir Teknoloji Merkezi

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

KORDSA Global’dan Türkiye’ye Yeni Bir Teknoloji Merkezi
KORDSA Global’dan Türkiye’ye Yeni Bir Teknoloji Merkezi

Teknopark İstanbul’da açılan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, KORDSA Global’in kompozit teknolojiler alanında hem AR-GE hem de üretiminin merkezi olacak.

KORDSA Global ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile Teknopark İstanbul’da inşa edilen Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi açıldı. Türkiye’nin en yeni teknoloji üssünde kompozit ürünlere dönük AR-GE ve üretim birlikte gerçekleştirilecek. Bu merkez ayrıca sanayi-üniversite ve kamu işbirliği modeli ile gerçekleştirilen Türkiye’deki ilk proje unvanını taşıyor.

Temeli Aralık 2014’te atılan merkez, Kordsa Global’in sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ‘yeşil bina’ konsepti ile 100 milyon TL yatırımla gerçekleştirildi. Havacılıktan otomotive kadar birçok sektörde dönüşüm yaratan, yüksek teknoloji ürünü kompozit malzemeleri alanında faaliyet gösterecek olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi 15 bin metrekare kapalı alana ve 3.350metrekare laboratuvar altyapısına sahip. Bu merkez ayrıca dünyanın sayılı test merkezlerinden ve Avrupa’nın sayılı kompozit üreticilerinden biri olarak faaliyet gösterecek. Bu merkezde Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Kordsa Global’in üretim mühendisleri AR-GE ve üretim süreçlerinde birlikte çalışacak.

KORDSA Global’den Katma Değer Yaratacak Yatırım

Açılış törenine Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere hükümet ve devlet yetkililerinin yanı sıra, Sabancı Holding ve Kordsa Global yetkilileri katıldı. Bu merkezin oluşturulmasında bizzat çabaları olduğunu dile getiren Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi; “Burada teknoloji üretilecek. Üretilen teknoloji ülkemize daha çok katma değer sağlayacak. Biz teknolojiyi yakalayamadığımız için katma değer istediğimiz kadar büyüyemiyor, refah gecikiyor. Bunun için akla yatırım yapacağız, araştırma-geliştirmeye yatırım yapacağız.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise Türkiye ihracatında yüksek teknolojili ürünlerin payını arttıracaklarını belirterek; “Halen 3,5 olan bu oranı yüzde 20’lere çıkarmayı arzu ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için katma değeri yüksek iş alanlarına yönelmesi gerektiğini söyleyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bunun için sanayi, üniversite ve kamu işbirliğinin daha etkin ve verimli hale getirilmesi gerektiğini savundu. Sabancı; “Bu hedeften hareketle, bu alanda ülkemiz için bir ilk ve örnek olacak bir modelin, Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin kapılarını hep beraber açıyoruz. Biz bu yatırımı bugünden yarına değil, bugünden Türkiye’nin gelecek 10-20-30 yılına yapıyoruz. Çünkü biz ülkemize hep güvendik, güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied