Ana Sayfa » Eğirme » Korteks İnovatif İpliklerini EVTEKS Fuarı’nda Sergiledi

Korteks İnovatif İpliklerini EVTEKS Fuarı’nda Sergiledi

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Korteks inovatif İpliklerini EVTEKS Fuarı’nda Sergiledi
Korteks inovatif İpliklerini EVTEKS Fuarı’nda Sergiledi

Evteks fuarına katılan Korteks inovatif polyester ipliklerini ve bu ipliklerle dokunan kumaş numunelerini sergiledi.Bu ürünlerin yanı sıra sertifikalı DRY TOUCH® kumaş markası da ziyaretçilere sunuldu.

Polyester iplik üretiminde Avrupa’nın en büyük entegre üreticisi ve ihracatçısı olan Korteks, 24-28 Nisan tarihleri arasnıda CNR Expo’da gerçekleşen ev tekstilleri fuarı 24. EVTEKS’de ürünlerini sergiledi. Zorlu Grubu bünyesinde yer alan Korteks’in sergilediği son teknoloji ürünü iplikleri ve bu ipliklerden üretilen kumaş numuneleri fuar boyunca ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Korteks 335 bin metrekare üretim alanında, yıllık 200 bin ton iplik üretimini gerçekleştiriyor ve tek başına Türkiye’nin polyester iplik üretiminin büyük bir kısmını karşılıyor. Firma hem ürün kalitesinde hem de üretim altyapısında ‘sürdürülebilir inovasyon’ ilkesi doğrultusunda hareket ediyor. Ar-Ge merkezinde yenilikçi, fonksiyonel ve katma değerli iplikler geliştiren Korteks, pek çok inovatif ürününü EVTEKS’te gözler önüne serdi.

Fuarda tente, branda, bahçe mobilyası gibi dış ortam kumaşları için geliştirilen TAÇ UV Resistant polyester iplikleri de sergilendi. Korteks, özellikle dış ortam tekstillerinde güneş ışınlarına maruz kalan polyester kumaşlarda sıklıkla karşılaşılan renk kayıplarına çözüm sunuyor. Firma geliştirdiği teknolojiyle mukavemetteki azalmayı ve renk solmalarını yavaşlatarak, ipliğin dış ortamlarda kullanım ömrünü de uzatıyor.

Sertifikalı DRY TOUCH® kumaş markası ile üstün performans

Fuarda sergilenen bir diğer ürün, Zorlu Holding’in sertifikalı performans kumaş markası olan DRY TOUCH® havanın dışarıdan içeriye, nemin ise içeriden dışarıya kolayca atılmasını sağlıyor. Bu kumaşlarla; spor giyim, iç giyim, denim giyim, iş elbisesi ve hazır giyimde gözle görünür bir kullanım kolaylığı sağlanıyor. Yapılan testlerde DRY TOUCH® kumaşlarının pamuğa göre nemi 10 kat daha hızlı emdiği gözlemlendiği belirtiliyor.

Bu ürünlerin yanı sıra otomotiv kumaş projelerine yenilikçi çözümler sunan Korteks’in bu kapsamda ürettiği iplikleri, yurt içi ve yurt dışındaki kumaş üreticileri tarafından dünyanın en büyük otomobil markalarının projelerinde kullanılıyor.

Korteks inovatif doğayı koruyan üretim anlayışı

Korteks sürdürülebilir bir üretim konsepti ile inovatif ürünlerini geliştiriyor ve üretiyor. Firma ürettiği ipliklerin %95’inde mümkün olduğunda kayıpları önlemek ve çevreye olumsuz etkilere azaltmak için; ipliklere renk ve yanmazlık gibi ek özellikleri üretim sırasında veriyor. Üretim sırasında renklendirilen iplikler, sonradan iplik boya ya da kumaş boya yöntemiyle renklendirenlere göre çok daha fazla çevreci rol üstleniyor. Kumaş üretimi sonrasında gerçekleşen boyama işlemlerine gerek kalmadığı için su ve enerji tüketimleri böylece sıfırlanmış oluyor.

Zorlu Grup şirketlerinden biri olan Korteks Mensucat, 1989 yılında Bursa’da faaliyetlerine başladı. Günümüzde 2 binden fazla çalışanı ile Türkiye pazarının yanı sıra; 50’ye yakın ülkeye ürünlerini satan Korteks; 335bin metrekarelik üretim tesislerinde polyester iplik alanında yeniliklere devam ediyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Alman tekstil makineleri üreticisi Truetzschler, CL-X ön temizleyicinin sunduğu yeni avantajlar ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Tekstil üreticilerinin düşük enerji tüketimine yönelik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied