Küresel organik pamuk üretimi %31 arttı

Rapor, organik pamuk üretiminde bir önceki yıla göre elde edilen %31’lik bir artışa işaret ediyor.

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Küresel tekstil ve giyim endüstrisinde organik pamuk önemli bir değer olarak yükselişini sürdürüyor. Textile Exchange’in 2020 Organik Pamuk Pazarı Raporu, 2018/19 hasat yılı bazında önemli verileri ortaya koyuyor. Rapor, üretimde bir önceki yıla göre elde edilen %31’lik artış, 2009/10’dan sonraki ikinci rekor düzeyi olarak kaydedildi. Her bir bölgeden verilerin yanı sıra, raporda mevcut projeler, başarılar, hedefler ve vizyonlar gibi konularda sektör profesyonellerinin verdiği bilgiler yer alıyor. Rapor ayrıca bu yıl Covid-19 pandemisi ve iklim değişikliği tehditlerinin sektöre etkilerine ve verilen tepkilere odaklandı.

Özetle, sonuçlar 222,134 çiftçinin 19 ülkede 418,935 hektarda 239,787 metrik ton organik pamuğu yetiştirdiğini gösteriyor. Buna ek olarak 55,833 hektar pamuk yetiştirilen arazi organik hale dönüştürülerek artan talebi karşılamaya yardımcı oldu.

Bu rapor, küresel üretimdeki büyümeyi ve bunun dünyadaki insanların, çevrenin ve çifti topluluklarının sağlığına yaptığı önemli katkıları öne çıkarıyor. Dünyanın her yerini etkileyen koronavirüs pandemisinden, sektörde yaşanan insan hakları ihlallerine kadar yaşanan olumsuzlukların farkında olan Textile Exchange, bu nedenle insanların ve gezegenin sağlığını koruyan çiftçilik ve işleme sistemlerine desteğini dile getiriyor.

En büyük üretici Hindistan

2020 Organik Pamuk Pazarı Raporu, küresel tedarikinin tam bir resmini oluşturmak için, dünya çapında sertifikalı organik pamuğu yetiştiren tüm bölgelerden toplam 19 ülkenin üretim verilerini paylaştı. Rapora göre, küresel organik pamuğun %97’si yedi ülkede üretildi; Hindistan (%51), Çin (%17), Kırgızistan (%10), Türkiye (%10), Tacikistan (%5), Tanzanya (%2) ve ABD (%2). Bu dönemde Hindistan 37,138 metrik ton ile küresel pazarın en büyük üreticisi oldu.

Organik hale dönüştürülen 55,833 hektarlık arazide Hindistan ve Pakistan önde gidiyor, onları Türkiye, Yunanistan ve Tacikistan takip ediyor. Covid-19 pandemisi öncesindeki tahminlere göre, küresel üretimin 2019/20 hasat döneminde %10 daha büyümesi bekleniyor.

Organik İçerik Standardı (OCS) sertifikalı tesisler %48 ve Küresel Organik Tekstil Standardı (GOTS) %35 artarken, önde gelen gönüllü organik tekstil standartlarına sahip tesislerin sayısı 2019’da önemli ölçüde arttı.

Küresel organik pamuk üretimi %31 arttı
Küresel organik pamuk üretimi %31 arttı

Türkiye’de 2018/19’da rekor organik pamuk üretimi gerçekleşti

Raporda Türkiye bölümünde önemli detaylar yer alıyor. 2018/19 dönemindeki organik pamuk üretiminde rekor kıran Türkiye, 22,839 tona ulaştı. Ülkede organik pamuk üretiminin ilk başladığı 1991 yılından bu yana en yüksek seviyedir. Bu büyümenin büyük kısmı, TR sertifikalı üretimden ziyade AB/ NOP sertifikalı üretimdir. 384 üreticinin, toplam 10,668 hektarda sertifikalı üretim yaptığı saptandı. Dünya üretiminde %9,52’lik paya sahip olan Türkiye’nin üretimi yıllık %2,34 artış yakalıyor. 2019/20 dönemi için elyaf üretiminde %36’lık artış tahmin ediliyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin pamuk üretiminde bir düşüş de bekleniyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied