Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek

Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek

Hazırlanan raporlar, neredeyse hemen hemen her segmentte büyüme öngörüyor.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek. İnşaattan tarıma, otomotivden uçak endüstrisine, günlük hayatın her aşamasının ayrılmaz bir parçası haline gelen teknik tekstiller pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Teknik tekstil ürünleri güçlü mukavemet, ateşe veya suya dayanıklılık, hafiflik, izolasyon, çok yönlülük ve üstün performans talepleri için farklı üretim yöntemleriyle elde ediliyor. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte koruyucu teknik tekstillere dönük artan talep, büyüme beklentilerini daha da yukarıları çıkardı. Peki küresel pazarda endüstrinin durumu nedir? Nerelerde büyüme görülüyor? İhracatta neler öne çıkıyor?

ResearchAndMarkets’in hazırladığı rapora göre küresel teknik tekstiller pazarının 2020-2027 yılları arasında yıllık %4,5 büyüme ile 250,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Salgın nedeniyle insan sağlığını koruyucu teknik tekstil ürünlerine talep son dönemde artmakla birlikte küresel eğilimde başka trendler de söz konusu. Örneğin artan kuraklık ile birlikte çiftçiler, tarımsal üretkenliği arttıracak teknik tekstiller talep ediyor. Öne çıkan bir başka uygulama alanı ise ulaşım araçlarına dönük teknik tekstillerdir. Farklı uygulamalar için yüksek performanslı ve enerji verimli kumaşlara olan talepte de artış gözlemleniyor.

Rapora göre termo şekillendirme teknolojisi, teknik kumaşların üretiminde daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu segmentin 2020’den 2027 yılına kadar yıllık %5,4 artışla 33,3 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Tarım üretiminde kullanılan teknik tekstillerin büyüklüğü 2019 yılında 4,5 milyar dolara ulaştı. Moda, giyim ve ev tekstillerindeki teknik tekstiller pazarının ise 2020 ile 2027 arasında 54,3’lük artış elde etmesi öngörülüyor. Bu ve benzeri raporlarda, 3D örme, ağ dokuma ve termoform teknolojilerinin yeni nesil üretim yöntemi olarak teknik tekstillerde daha fazla pay alacağını net olarak görebiliyoruz.

Asya Pasifik bölgesinde teknik tekstiller pazarı 2019 yılında 81,2 milyar ABD doları büyüklüğünde kaydedildi. Bu bölgedeki konut, ticari ve endüstriyel sektör genişlemeleri göz önünde tutularak büyümenin katlanarak devam edeceği tahmin ediliyor. Küresel pazarın lider üreticisi Çin’de teknik tekstiller pazarının büyüklüğü 2019 yılında 29,8 milyar dolar olarak hesaplandı. Düşük maliyet ve işçilik avantajları ile birlikte, büyümenin önümüzdeki 7 yıl boyunca yıllık 66,3 civarında seyretmesi bekleniyor. Bir başka rapora göre ise, Avrupa bölgesinin en büyük teknik tekstiller pazarını %50 pay ile Almanya oluşturuyor.

Teknik tekstiller ihracatı 10 yılda %28,4 arttı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) 2019 yılı verilerine dayanarak oluşturduğu Küresel Teknik Tekstil Dış Ticareti 2019 yılı Değerlendirmesinde, bu segmentteki ticaretin boyutu gözler önüne seriliyor. Buna göre 2019 yılında küresel teknik tekstil ihracatı %3,1 oranında gerileyerek 107,1 milyar dolar değerini elde etti. Buna karşın sektörün son 10 yılda %28,4 ihracat artışı elde ettiğine dikkat çekiliyor. Teknik tekstiller ihracatında en büyük satıcı konumunda Çin bulunuyor. Çin küresel teknik tekstiller ihracatından %25,5 pay alarak 27,3 milyar dolar ihracat değeri elde etti. Çin’i %8,4 pay ile Almanya, %8 ile ABD, %3,9 ile İtalya takip ediyor. Geçen yıl teknik tekstil ihracatında en fazla artışı %20,9 ile Vietnam elde ederken, en sert düşüşü %11,9 ile Meksika yaşadı.

Türkiye, 2019 yılında teknik tekstiller ihracatında %1,6 pay ile en büyük 19. teknik tekstil tedarikçisi olarak sıralandı. 2019 yılında Türkiye’nin ihracatı bir önceki yıla göre %1,7 oranında azalarak 1,7 milyar dolar seviyesine geriledi. Türkiye toplam teknik tekstil ihracatının %50,4’ünü ise AB ülkelerine gerçekleştirdi. Burada Almanya %8,1 pay ve 140 milyon dolarlık ithalatla ilk sırada yer alıyor.

Nonwoven ürünler ihracatta %15 paya sahip

2015 yılı ile karşılaştırıldığında 2019 yılın küresel teknik tekstiller ihracatında alt ürün gruplarının neredeyse hepsinde artış gerçekleşti. Ancak 2018 yılı ile karşılaştırıldığında artış ve düşüşlerin yaşandığı dalgalı bir tablo ortaya çıkıyor. %15’lik paya sahip olan nonwoven ihracatı en önemli alt segmenti oluşturdu. Bir önceki yıla göre nonwoven ihracatı 51,6 düşüşle 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İkinci sırada %12,4 pay plastik emdirilmiş, sıvanmış, kaplanmış veya plastikle lamine edilmiş mensucat ihracatı yer alıyor. 2019 yılında bu ürün grubunun ihracatı bir önceki yıla göre %4,6 azalarak 13,2 milyar seviyesini gördü.

Teknik tekstillerden hazırgiyim malzemesinin ihracat payı ise %11,6 olarak saptandı. 2019 yılında bu ürün grubunun ihracatı %9,5 artışla 12,4 milyar dolara çıktı. Cam elyafı ve bundan üretilmiş ürünleri %11,5 paya sahipken, hava yastıklarının payı da %10,9 oldu.

Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek
Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek

Teknik tekstiller ithalatında ABD en büyük alıcı

Küresel teknik tekstiller ithalatı son 10 yılda istikrarlı bir şekilde, %34,8 oranında arttı. 2010 yılında 75 milyar dolar seviyesinde olan küresel teknik tekstiller ithalatı 2019 yılında 102 milyar dolar seviyesine çıktı. Ancak 2018 yılı ile karşılaştırıldığında %2’lik bir düşüş yaşandığı da görülüyor.

İthalatta en büyük pazarı %13,9 ile ABD oluşturdu. Onu sırasıyla %7,4 ile Almanya, %5 ile Çin ve %4,5 ile Japonya izledi. Türkiye ise %1,2 pay ile 22. sırada yer aldı. Türkiye’nin 2019 yılındaki teknik tekstiller ithalatı bir önceki yıla göre 3,9 artışla 1,3 milyar dolar oldu. Türkiye’nin ithalatında %22 pay ile Çin ilk sırada geliyor.

Son 10 yılda AB’nin teknik tekstiller ithalatı ise %49,3 artışla 10 milyar Euro’ya yükseldi. AB’nin en önemli tedarikçileri olarak Çin, Hindistan, Türkiye ve Mısır öne çıkıyor.

Teknik Tekstiller Haberleri

Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Günümüzde tek kaynaktan eksiksiz bir kaplama yelpazesi sunabilen tek şirket konumundaki tekstil teknolojileri üreticisi Monforts, International Newsletters tarafından ilki...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied