11.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Küresel tekstil endüstrisi önünü görmekte zorlanıyor  

GüncelKüresel tekstil endüstrisi önünü görmekte zorlanıyor  

- Haber Sponsoru -

ITMF’in (Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu) Eylül 2023 ortasında gerçekleştirdiği 22. Küresel Tekstil Endüstrisi Anketi’ne (GTIS) göre, anket katılımcıları mevcut iş durumuna ilişkin temkinli bir tutum sergiledi. Tüm tekstil tedarik zincirindeki şirketler artan maliyetler ve yetersiz taleplerle mücadele ettiği için iş durumu göstergesi -27 yüzde puanı olarak gerçekleşti. İş beklentileri temmuz ayından bu yana değişmeyerek +20 puan civarında kaldı. Beklentiler, Ocak 2023’te Çin ekonomisinin ek bir destek vereceği varsayımına dayanarak pozitif bölgeye sıçradı, ancak bu umut gerçekleşmedi. Yapılan analiz, küresel ekonomide görünürde sert bir inişin olmadığına işaret ediyor. 

Küresel tekstil tedarik zincirindeki zayıflayan talepler endişe yaratıyor  Görsel Kaynak: ITMF

Tüm tekstil tedarik zinciri minimum sipariş seviyelerinde çalışıyor  

Sipariş alımları Mayıs 2023’te toparlanmış, ancak temmuz ayında yatay seyrederek eylül ayında çok zayıf kalmıştı (-28 puan). Şu anda tüm tekstil tedarik zinciri minimum sipariş seviyelerinde çalışıyor. Markalar ve perakendeciler siparişleri artırmadığı sürece tüm tedarik zincirinin zorlanmaya devam edeceği belirtiliyor. Sipariş birikimi, temmuz ayında 1,9 aydan Eylül 2023’te 2,2 aya yükselerek küresel olarak hafif bir artış gösterdi. Bu rakam 2021’in sonundan bu yana düşme eğilimi izliyor. Ortalama kapasite kullanım oranı küresel olarak tekrar düştü (%69). Tekstil üreticileri bu oranın altı ay içinde de düşük seyretmesini bekliyor. 

Küresel tekstil tedarik zincirindeki zayıflayan talepler endişe yaratıyor 

Taleplerdeki düşüş, küresel tekstil tedarik zincirinde bir yıldır en büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bu endişe, yüksek enerji ve yüksek ham madde fiyatlarının körüklediği bir durum olarak son birkaç ayda ölçülen yüksek enflasyon oranları nedeniyle Eylül 2023’te daha da güçlendi. Öte yandan, anket katılımcıları sipariş iptallerinden endişe duymuyor gibi görünüyor ve stok seviyeleri tekstil tedarik zinciri boyunca ortalama seviyelerde seyretmeye devam ediyor. 

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler