Ana Sayfa » Güncel » Küresel tekstil makineleri pazarı 2020’de düşüş yaşadı

Küresel tekstil makineleri pazarı 2020’de düşüş yaşadı

2020’de küresel tekstil makineleri sevkiyatlarında hemen hemen tüm segmentlerde farklı oranlarda gerileme görüldü.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF) tarafından yayınlanan 43. yıllık Uluslararası Tekstil Makineleri Sevkiyat İstatistikleri (ITMSS) verilerine göre 2020 yılında, eğirme, tekstüre, dokuma, örme ve terbiye makinelerinin küresel sevkiyatları 2019’a kıyasla ortalama olarak azaldı. Eğirme, tekstüre, dokuma, büyük yuvarlak örgü, düz örgü ve terbiye olmak üzere altı tekstil makinesi segmentini kapsayan rapor, dünya üretiminin kapsamlı bir bölümünü temsil eden 200’den fazla tekstil makinesi üreticisi ile iş birliği içerisinde derlendi. 

ITMF’nin yayınladığı rapora göre yeni kısa elyaf iğlerinin teslimatlarında %48’lik bir düşüş görülürken, open-end rotorlarda %27 ve uzun elyaf iğlerinde %46 oranında bir azalma görüldü. Sevk edilen çekme tekstüre iğlerinin sayısı %30’a ve mekiksiz dokuma tezgahlarının teslimatları %16’ya geriledi. Düz örgü makinelerinin sevkiyatları %53 azalırken, büyük yuvarlak makinelerin sevkiyatındaki %13’lük büyüme dikkat çekti. Terbiye segmentindeki tüm teslimat toplamı ise yaklaşık %17’lik bir düşüş yaşadı. 

Tekstil makineleri sevkiyatı eğirme segmentinde kayıp yaşadı

Sevkiyatı yapılan toplam kısa elyaf iğ sayısı 2020’de yaklaşık 3,3 milyon adet azalarak 3,63 milyon seviyesine geriledi. Yeni kısa elyaf iğlerin %88’lik büyük bir bölümünün sevkiyatı, teslimatın %50 oranında azaldığı Asya ve Okyanusya’ya yapıldı. Seviyeler nispeten düşük kalırken, Avrupa’da özellikle Türkiye’ye olan sevkiyatların %76 arttığı görüldü. Kısa elyaf segmentindeki en büyük altı yatırımcı ise Çin, Hindistan, Türkiye, Pakistan, Bangladeş ve Özbekistan oldu. 

Geçtiğimiz yıl dünya çapında open-end rotor sevkiyatı 2019’a kıyasla 151 bin adet azalarak, 2020’yi 422 bin adet ile kapattı. Küresel sevkiyatların %83’ü, teslimatın %32 azalarak 351 bin rotora düştüğü Asya ve Okyanusya’ya gerçekleşti. Türkiye %290 ve Pakistan %42 oranında yatırım artışıyla, Çin’den sonra open-end rotorlarda dünyanın 2. ve 3. en büyük yatırımcıları oldu. Dünyanın 1., 4. ve 6. en büyük yatırımcıları olan Çin, Hindistan, Özbekistan ve Brezilya bu alandaki yatırımlarını 2020’de ortalama %30 azalttı. 

Küresel uzun elyaf iğ sevkiyatları 2019’da yaklaşık 40 bin iken, 2020’de %46’lık bir düşüşle yaklaşık 22 bine geriledi. Bu etkinin, temelde yatırımda %75’lik bir düşüşle Asya ve Okyanusya’ya yapılan teslimattaki düşüşten kaynaklandığına işaret edildi. Toplam teslimatın %80’i İran, Türkiye ve İtalya’ya gönderildi. 

Çin en büyük tekstüre yatırımcısı oldu

Esas olarak poliamid filamentler için kullanılan tek ısıtıcılı çekme-tekstüre iğlerinin küresel sevkiyatları, 2019’daki yaklaşık 26 bin adetten 2020’de %36’lık bir düşüşle 16 bine geriledi. Bu segmentte %89’luk payla Asya ve Okyanusya en güçlü destinasyon olurken, küresel teslimatta sırasıyla %63, %9 ve %8’lik paylara sahip olan Çin, Japonya ve Çin Taipei (Tayvan) bu segmentteki ana yatırımcılar oldu. Ağırlıklı olarak polyester filamentler için kullanılan çift ısıtıcılı çekme-tekstüre iğleri kategorisinde küresel sevkiyatlar %30 azalarak 325 bin iğ seviyesine geriledi. Asya’nın dünya çapındaki sevkiyatlardaki payı %90’da sabit kalırken böylece Çin, küresel sevkiyatların %78’ini oluşturan en büyük yatırımcı olmaya devam etti. 

Küresel tekstil makineleri pazarı 2020’de düşüş yaşadı

Dokuma makineleri sevkiyatı %16 geriledi

2020 yılında dünya çapında mekiksiz dokuma makinesi sevkiyatı %16 azalarak 112 bin adede düştü. ‘Air-jet’ ve ‘rapier ve projektil’ kategorilerindeki sevkiyatlar sırasıyla %3 düşüşle 29.337 adede ve %15 düşüşle 21.542’ye gerilerken water jet dokuma tezgahlarının teslimatları %21 azalarak 61.483 adede düştü. 2020’de mekiksiz dokuma tezgahlarının ana destinasyonu, dünya çapındaki tüm teslimatın %94’ü ile Asya ve Okyanusya oldu; Küresel water jet, air jet ve rapier/projektil dokuma tezgahlarının sırasıyla %98’i, %93’ü, %81’i bu bölgeye sevk edildi. Her üç alt kategoride de ana yatırımcı Çin olurken bu ülkeye yapılan dokuma makineleri teslimatları, toplam teslimatın %74’üne karşılık geldi. 

Küresel yuvarlak örme makineleri sevkiyatı yaklaşık 30 bin adede ulaştı

Büyük yuvarlak örme makinelerinin küresel sevkiyatları 2020’de %12 artarak 30.231 adede yükseldi. Asya ve Okyanusya bölgesi, dünya çapındaki sevkiyatların %81’i ile bu kategoride dünyanın önde gelen yatırımcısı oldu. Bu segmentte Çin 15.980 adet ile tüm teslimatın %62’sinin gerçekleştirildiği ana destinasyon olarak öne çıktı. Hindistan ve Türkiye sırasıyla 2.433 ve 2.381 adet ile ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. 2020 yılında elektronik düz örgü makineleri segmenti %52 azalarak yaklaşık 66 bin makineye geriledi. Asya ve Okyanusya, dünya sevkiyatlarının %77’sini oluşturan bu makineler için ana destinasyon olurken Çin, yatırımlarda %74’lük bir düşüşe rağmen, toplam sevkiyatlardaki %38’lik payla dünyanın en büyük yatırımcısı olmayı sürdürdü. Çin’e yapılan sevkiyatlar 2019’da yaklaşık 69 bin adetten 2020’de 17 bine düştü. 

Sanforizer/kompaktör sevkiyatları %75 arttı

‘Sürekli kumaşlar’ segmentinde sanforizer/kompaktör sevkiyatları %75 artarken, diğer tüm alt segmentlerden bazıları sabit kaldı, bazıları ise küçülme yaşadı. 2019’dan bu yana ITMF, ram makinelerinin küresel pazar büyüklüğü hakkında bilgi vermek için anket katılımcıları tarafından bildirilmeyen ve sevkiyatı yapılan bu makinelerin sayısını tahmin ediyor. Buna göre, ram makinesi pazarının 2019’dan beri istikrarlı olması bekleniyor ve bu nedenle teslimatın 2020’de 1.731 adede ulaşmış olması gerekiyor. ‘Sürekli olmayan kumaşlar’ segmentinde, sevkiyatı yapılan jigger boyama/levent boyama sayısı %8,5 azalmayla 529 birime düşerken, 2020 yılında ‘Air Jet Boyama’ ve ‘Overflow Boyama’ kategorilerindeki teslimatlar sırasıyla %18 ve %21 azaldı.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied