.
Ana Sayfa » Yardımcı Materyaller » Lenzing Blockchain Teknolojisi ile Elyaflarının İzini Sürüyor

Lenzing Blockchain Teknolojisi ile Elyaflarının İzini Sürüyor

Lenzing, ağaçtan başlayarak bitmiş konfeksiyon ürününe kadar dijital sürdürülebilirlik için Hong Kong merkezli teknoloji şirketi TextileGenesis™ platformuna katıldı.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.
Lenzing Blockchain Teknolojisi ile Elyaflarının İzini Sürüyor
Lenzing Blockchain Teknolojisi ile Elyaflarının İzini Sürüyor

Lenzing blockchain teknolojisi ile elyaflarının izini sürüyor. Yenilenebilir ağaç malzemesinden yapılan özel elyaflar pazarında dünya lideri Lenzing Grubu, tekstil endüstrisinde sürdürülebilirlik alanındaki lider konumunu güçlendiriyor. Lenzing bu kapsamda, blockchain teknolojisi ile TENCEL™ markalı elyaf ticaretini desteklemenin yanı sıra markalar ve tüketiciler için giysilerin içerisindeki elyaflarının tespit edilebilmesi için tam şeffaflık ve izlenebilirliğini de sağlayacak. Bu yılın başlarında, farklı girişimleri değerlendirmesinin ardından Lenzing, bu hedefini gerçekleştirmek için Hong Kong merkezli teknoloji şirketi TextileGenesis™ platformuna katıldı.

Tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin içeriğini ve tedarikçilerini giderek daha fazla anlamak istedikçe yeni bir şeffaflık ve izlenebilirlik seviyesine ihtiyaç duyuluyor. Ağaçtan giysiye ve ev tekstiline kadar tedarik zincirinde şeffaflık, tüm müşterilerin ve iş ortaklarının her bir üretim ve dağıtım safhasında TENCEL™ elyaflarını ve ağaç kaynağını tespit etmelerine imkân sağlayacak. Bitmiş giyside bulunan QR kodu sayesinde tüketiciler satın almak istedikleri giysilerin kökenini tespit edebilecek.

Lenzing blockchain teknolojisi ile elyaflarının izini sürüyor: LENZING™ ECOVERO™ markalı elyaflar dijital olarak izlenebilecek

Lenzing Grubu CEO’su Stefan Doboczky; “LENZING™ ECOVERO™ markalı elyaflarla fiziksel izlenebilirlikte öncü olan Lenzing, artık dijital izlenebilirlik çağına giriyor. Şeffaflık alanında ulaşılan bu dönüm noktası sürdürülebilirlik taahhüdümüzü daha da güçlendirecek. TextileGenesis™ ile birlikte markalar ve tüketiciler için eşsiz bir şeffaflık seviyesine ulaşmayı amaçlıyoruz.  Bu adımla Lenzing, tekstil endüstrisinin daha da yeşil bir hale gelmesine katkıda bulunacak” dedi.

İlk Blockchain Pilot Projesi Sunuldu

Lenzing 5 Eylül 2019 tarihinde Hong Knog’daki moda Zirvesi’nde ilk blockchain pilot projesini sundu. Bu öncü pilot proje TextileGenesis ™, WWF ve Hong Kong merkezli marka Chicks ile yakın işbirliği içinde yürütüldü.

Endüstrinin ilk örneğinde Lenzing, fiziksel sevkiyatlarla direkt ilişkili olarak tedarik zinciri ortaklarına blockchain temelinde TENCEL™ fibercoins üretti. Bu dijital işaretler, herhangi bir hileye/bozmaya karşı bir kimlik doğrulama mekanizması olarak hizmet ediyor ve tüm tekstil değer zincirinde güvenli bir izleme zinciri sağlıyor. Veri bütünlüğünün ve kullanım kolaylığının kritik olduğunu kabul ederek, tedarik zincirinde yer alan oyuncular platformdaki veri yükleme mekanizması ile işlem gerçekleştiriyor. Gerçek dünyadaki karmaşıklığı sağlamak için, Chicks’in toplam 49 parça stok ürünü (yaklaşık 25 bin parça), elyaftan perakende satışına kadar dijital platformda izlendi.

Lenzing, önümüzdeki birkaç ay boyunca tüm değer zinciri boyunca ortakları kapsayan pilot testler gerçekleştirecek; ve platformun 2020 yılı itibariyle tam olarak faaliyete geçmesini bekliyor.

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 150TL)

Güncel Haberler

Metaverse nedir? Moda ve giyim endüstrisi için neler vaat ediyor?

Meta’nın ‘sosyal bağlantının bir sonraki evrimi’ olarak tanımladığı metaverse, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların aynı anda bulunduğu üç boyutlu...

İtalyan tekstil makinecileri, 2021’i artan siparişlerle tamamlamayı bekliyor

İtalyan tekstil makinecileri çatı örgütü ACIMIT tarafından derlenen İtalyan tekstil makineleri için sipariş alımı endeksi, Temmuz-Eylül 2021 döneminde geçen...

Textilegence Kasım Aralık 2021 sayısı yayınlandı

Yeni yıla yaklaşırken Textilegence Kasım Aralık 2021 sayısı her zaman olduğu gibi tekstil sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Tekstil...

Ekim ayında tekstil ihracatı 1,2 milyar dolar değerini yakaladı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) hazırladığı ‘2021 Yılı Ekim Ayı İhracatı Performans Raporu’na göre Türkiye’nin tekstil ihracatı...