Ana Sayfa » Eğirme » Lenzing EcoVero Sürdürülebilirlikte Yeni Bir Standart

Lenzing EcoVero Sürdürülebilirlikte Yeni Bir Standart

Moda endüstrisi daha fazla şeffaflık gerektiriyor. Buna cevap, eko-sorumlu viskonun yeni standardı olan Lenzing EcoVero ’dur.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Lenzing’in Lenzing EcoVero markalı viskon elyafları, en gelişmiş tanımlama teknolojisiyle, eko-sorumlu moda perakendecileri ve markalarına, özellikle sürdürülebilirlik konusunda istekli tüketiciler için daha şeffaf hale getirmek için destek veriyor. Tanınmış perakendeciler sürdürülebilirlik stratejilerini izlenebilir (izi takip edilebilen) Lenzing EcoVero elyaflarıyla geliştirmek için Lenzing ile birlikte çalışıyor. Lenzing, 19-21 Eylül 2017 tarihleri arasındaki Première Vision Paris fuarında eko-sorumlu viskonun yeni standardı Lenzing EcoVero’yi sundu.

Tekstil endüstrisinde şeffaflık trendi artıyor

Toplumun çevre bilinci, son on yılda, özellikle moda ve tekstil endüstrisinde istikrarlı bir şekilde büyüyor. Tüketiciler bugün, sorumlu perakendeci ve markaların tedarik zincirlerini bilmeyi ve ürün kaynaklarını izlemeyi/takip etmeyi bekliyor. Bu artan tüketici taleplerini karşılamak için endüstri, endişeyle daha sürdürülebilir ve şeffaf tedarik zinciri çözümleri arıyor.

Lenzing EcoVero elyaflarıyla Lenzing, benzersiz çevre dostu ve izlenebilir veskoz elyaflarını pazara sundu. Özel üretim sistemi, tekstil üretim ve dönüştürme adımları tamamlandıktan sonra bile, Lenzing’in nihai üründe Lenzing EcoVero elyafını tanımlamasını sağlıyor.

Orijinal elyafları kolayca doğrulama özelliği, perakendecilerin ve markaların, sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olmayabilecek, herhangi bir jenerik viskon değil, aslında Lenzing’in eko-sorumlu viskon elyaflarını içerdiğinden emin olabileceği anlamına geliyor.

Orijinal elyafları kolayca doğrulama özelliği, perakendecilerin ve markaların, gerçekten de Lenzing’in çevreye duyarlı viskon elyaflarını kullandıklarını ve sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olmayan jenerik viskonlar içermediklerinden emin olabileceği anlamına geliyor. Lenzing EcoVero elyafları için bu özel tanımlama teknolojisi ile Lenzing, moda endüstrisi ve tedarik zinciri için, ürün kaynaklarının güvenilir görünürlüğüne yönelik tüketici taleplerine cevap vererek, elyafa kadar izlenebilen benzersiz bir çözüm sunuyor.

Lenzing EcoVero Sürdürülebilirlikte Yeni Bir Standart
Lenzing EcoVero Sürdürülebilirlikte Yeni Bir Standart

Lenzing EcoVero elyafları, viskon elyaflarında yeni ölçüttür

Lenzing EcoVero elyafları çevreye karşı bu kadar sorumlu yapan şey nedir? Lenzing, viskon üretimi sırasında sıkı çevresel standartları yerine getiriyor ve yıllar içinde, çevreye duyarlı üretim proseslerini başarmak için milyonlarca yatırım yapmıştır. Lenzing EcoVero elyaflarının üretildiği Lenzing’in viskon üretim tesisleri, dünyanın önde gelen çevre üretim standardı EU Ecolabel’ın sıkı kurallarına uygundur. Lenzing, hammadde satınalma uygulamaları konusunda da çok şeffaftır. Lenzing EcoVero elyafları ağaçtan (botanik) üretiliyor. Ağaç, endüstri lideri dernekleri tarafından bağımsız olarak sertifikalandırılmış sürdürülebilir orman alanlarından geliyor. Lenzing, en sürdürülebilir ağaç kaynaklarının viskon üretimi için kullanılmasını sağlamak için, görev sınırını aşarak kapsamlı bir ağaç kaynağı politikası izliyor. Lenzing EcoVero elyafları, sürdürülebilir ağaç kaynağının (FSC® veya PEFC® sertifikalı) kullanımı ve sürdürülebilir viskonda geleneksel viskondan çok daha düşük emisyon ve su etkileri ile yeni bir endüstri standardı belirleniyor.

Lenzing ile perakendeciler ve markalar birlikte çalışıyor

Önde gelen endüstri markaları ve perakendecileri Lenzing ile birlikte çalışıyor ve günümüz pazarının talepleri doğrultusunda doğrulanabilir sürdürülebilirlik stratejisinin iki önemli bileşeni olan şeffaflık ve izlenebilirliği arttırmak için koleksiyonlarında Lenzing EcoVero elyafları kullanıyor.

İskandinav perakende şirketi Gina Trikot için Lenzing EcoVero elyafları viskon çözümüdür. Markanın Müdürü Anna Appelqvist şunları söyledi; “ Lenzing EcoVero elyafları ile, müşterilerimize viskon segmenti için çevre dostu bir çözüm sunabiliyoruz. Lenzing’in çevre dostu elyaf üretimindeki yüksek standardı takdir ediyoruz. Ayrıca, müşteriler, giysileri için hangi malzemenin kullanıldığını bilmek istedikleri için, tedarik zinciri şeffaflığı bizim için daha da önemli hale geliyor. EcoVero™ elyaflarında kullanılan Lenzing’in yeni tanımlama teknolojisi ile tam tedarik zinciri şeffaflığına ulaşıyoruz. Müşterilerimiz, çevreye duyarlı viskon giysiler satın aldıklarından emin olabilirler.

Lenzing ile perakendeciler ve markalar birlikte çalışıyor

İsveç’ten bir başka perakendeci olan Lindex, Lenzing EcoVero elyaflarını kendi koleksiyonlarına dahil etmeyi değerlendiriyor. Firmanın Üretim Sürdürülebilirlik Müdürü Anna-Karin Dalhberg; “Lenzing’in daha sürdürülebilir viskon üretimine geçiş çabalarına destek veriyoruz. EcoVero™ elyafları, üretim sürecinde çevresel etkilerin azaltılmasının yanı sıra, hammaddenin kökeni gösteriyor. Bu inisiyatifin endüstride daha sürdürülebilir viskon üretme yönünde gelişme sağlamasını umuyoruz” dedi.

Alman markası ARMEDANGELS’in CEO’su Martin Höfeler  ise şunları söyledi; “Viskon elyaf üretimi uzun zamandan beri yanlış yolda ilerliyordu. Lenzing’in sertifikalı ağaçtan üretilen ilk temiz ve sürdürülebilir viskon elyafı en yüksek standartlarla yeni ve temiz bir proses sunarak, sektördeki öncü olma konumunu ve Lenzing’in doğru adım attığını görmekten çok fazla mutluluk duyuyoruz. Markaların nihai üründeki Lenzing EcoVero elyaf kullanımını tanımlamasına izin vermek, tedarik zincirinde artan bir güven seviyesini ekleyerek tam bir izlenebilirlik sağlıyor. Tamamıyla sorumlu bir moda markası olarak bu bizim için mükemmel bir uyumdur ve gelecekteki ürün yelpazemizde EcoVero™’yi dahil etmek için Lenzing ile çalışmak için heyecan duyuyoruz.”

Lenzing EcoVero elyafları sunan iplik ve kumaş üreticileri arasında şunlar yer alıyor

İplik üreticileri; Jiangsu Dasheng Group Co. Ltd (Çin), Dezhou Huayuan Eco-Technology Co. Ltd (Çin),Botou Jinglun Textile Co. Ltd (Çin), Huafu Top Dyed Melange Yarn Co. Ltd (Çin), Karsu Textile™, (Türkiye), Filasa (Portekiz), Inovafil – Fiação S.A. (Portekiz), Linz Textil Ges.m.b.H, (Avusturya), Riopele – Têxteis, S.A. (Portekiz), Textil Santanderina S.A. (İspanya),

Kumaş üreticileri; Tatfung Textile Co. Ltd (Çin), Barutçu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. (Türkiye)

Tekstil Eğirme Haberleri

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Alman tekstil makineleri üreticisi Truetzschler, CL-X ön temizleyicinin sunduğu yeni avantajlar ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Tekstil üreticilerinin düşük enerji tüketimine yönelik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied