Ana Sayfa » Eğirme » Lenzing Group Tarihinin En İyi Yarı Yıl Sonuçlarına Ulaştı

Lenzing Group Tarihinin En İyi Yarı Yıl Sonuçlarına Ulaştı

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Lenzing Group Tarihinin En İyi Yarı Yıl Sonuçlarına Ulaştı
Lenzing Group Tarihinin En İyi Yarı Yıl Sonuçlarına Ulaştı

Lenzing Group’un satış geliri %11 artarak 1,149.1 milyon Euro’ya yükseldi. FAVÖK %38.8 artışla 270.7 milyon Euro’ya çıktı. Tayland’daki TENCEL® elyafları için yeni üretim tesisi için ayrıntılı planlaması yapıldı. Türkiye ve Kore’de yeni satış ofisleri açıldı. Çok elverişli ekolojik ayak izine sahip yeni EcoVero™ markalı viskon elyaf piyasaya sürdü.

Lenzing – Lenzing Group, 2017 mali yılının ilk yarısında elde ettiği gelir ve kazançları ile yeni rekor kırdı. Bunun altında yatan temel faktörler ise; iyi kapasite kullanımı, daha yüksek satış fiyatları ve cazip bir ürün  karışımı oldu.  Lenzing, müşteriye daha da yakın olmak ve özel elyaflarının sunumunu daha da genişletmek için Grup stratejisi sCore TEN’in disiplinli bir şekilde uygulanmasına odaklanmayı sürdürecek. Konsolide ciro, bir önceki mali yılın ilk yarışana göre yüzde 11 artarak 1,149.1 milyon Euro’ya yükseldi.

FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) öncesi konsolide kar, geçen yılın aynı döneme göre %38,8 artarak 270 milyon Euro’ya, FAVÖK marjı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla 18,9’dan yüzde 23,6’ya yükseldi. %17,8’lik daha yüksek FVÖK marj artışı (2016’nin ilk yarısında bu %12,5 idi) sonucunda, FVÖK (Faiz ve Vergiden Önceki Gelir) %57,4 artarak 204,2 milyon Euro’ya yükseldi. Dönem karı %58,9 artışla 150.3 milyon Euro’ya, hisse başına kazanç %59 artışla hisse başına 5.55 Euro’ya yükseldi.

Lenzing Grup’un CEO’su Stefan Doboczky şunları söyledi; “Yılın ilk yarısı Lenzing Gropu için çok iyi gelişti ve şirket tarihin en iyi yarı yıl döneminden dolayı memnuniyet duyuyoruz. sCore TEN stratejisinin disiplinli bir şekilde uygulanmasına devam edeceğiz. Özel elyaflarımız için, yeni üretim kapasitelerinin yaygınlaştırılması iyi ilerliyor ve botanik elyaflarımızdan yapılmış ürünler için kendi genişleme çabalarında müşterilerimize destek olacaktır. Tayland’da bir alt kuruluş kurma ve ilgili arsayı edinme kararı, bu stratejinin uygulanmasında bir sonraki adımdır. Yenilik tarafında ise, Refibra™ markalı liyosel elyaflarının piyasaya sürülmesinden sonra şimdi EcoVero™’yı piyasaya sunmaktan gurur duyuyoruz. Bu, özellikle çok iyi bir ekolojik ayak izine sahip yüksek performanslı bir elyaftır ve elyaftan konfeksiyona kadar bütün sanayi için yeni standardı belirliyor. Elyaf pazarındaki koşulların mevcut seviyelerde kaldığını varsayarsak, 2016 ile karşılaştırıldığıda 2017 de önemli bir kazanç artışı bekliyoruz.”

Lenzing Group, Tayland’a Yatırım Yapıyor

Lenzing Group, özel elyafların payını 2020 yılına kadar %50’ye çıkarmayı hedefliyor. Lenzing, Heiligenkreuz (her ikisi de Avusturya’da), Mobile, Alabama’daki (ABD) genişlemeleri takiben, Denetleme Kurulu, Tayland’ı bir sonraki TENCEL® markalı liyosel elyafı üreten son teknoloji tesisin yeri olarak seçmek için Yönetim Kurulu’nun Haziran ayı sonunda önerisini onayladı. Bu amaçla Lenzing, Tayland’da bir yan kuruluş kuruluyor ve Bangkok yakınlarındaki bir sanayi parkında ticari bir mülk satın alıyor. Önümüzdeki aylarda, gerekli izinler ve lisanslar ile teknik planlama kesinleşecek. Yeni üretim tesisinin kurulması konusunda, 2018 yılının ilk çeyreğinde kesin bir karar alınacak. Bitiş tarihi 2020 yılı sonu olarak planlanıyor.

Liyosel elyaflarına iyi bir başlangıç yapmak için üretim kapasitesinin genişletilmesi

Liyosel elyaf kapasitelerini arttırmak için inşaat aşaması Mart ayı sonunda, Heiligenkreuz’daki üretim tesisinde temel atma töreniyle başladı. Gelecek yılın ortalarından itibaren, 25,000 ton özel elyaf müşterilerin kullanımlarında olacak. 2019 yılına kadar TENCEL® elyaflarının yeni üretim tesisinin tamamlamak için, ilk binalar zaten Mobile’de inşa ediliyor. Bu inşaat projeleri, Yönetim Kurulu seviyesinde destekleniyor ve yeni atanan Yönetim Kurul Üyesi Heiko Arnold (Lenzing AG’nin Baş Teknoloji Şefi olarak görev yapıyor) takip ediliyor.

Lenzing Group: EcoVero™ - Yeni, özellikle ekolojik bir elyafın piyasaya sürülmesi
Lenzing Group: EcoVero™ – Yeni, özellikle ekolojik bir elyafın piyasaya sürülmesi

Lenzing Group: EcoVero™ – Yeni, özellikle ekolojik bir elyafın piyasaya sürülmesi

Sürdürülebilirlik konusunda öncü rolünü daha da ileriye götürmek için, Lenzing, nihai ürünlerdeki ilgili teknolojiye dayalı olarak tanımlanabilen, çok elverişli ekolojik ayak izine sahip ve son derece yüksek performanslı elyaf EcoVero™’yi pazara sundu. Bu sayede, Lenzing’in müşterileri, partnerleri ve tüketiciler, ürünlerinin bu elyaftan oluştuğundan emin olabiliyor. Pamuk telefinin ve ağaç selülozunun/hamurunun bir araya getirilmesinden oluşan Refibra™ elyafının pazara girişi ilk yarıda iyi ilerledi. Inditex’in yanı sıra, bu elyafla yapılan koleksiyonların geliştirilmesi için 25 moda markası halen çalışıyor.

Gelişmiş müşteri desteği

Ayrıca Lenzing Group, 2017 yılının ilk yarısında Türkiye ve Kore’de yeni satış ve pazarlama ofisleri açtı. Müşterilere doğrudan temas ve Lenzing™ elyaflarından üretilen ürünleri içeren iyi donanımlı showroomlar, daha iyi müşteri desteği sağlamanın temelini oluşturuyor.

Gelecek Tahmini

Lenzing için geçerli olan ağaç bazlı selüloz elyaf segmenti yine genel elyaf pazarını aşacaktır. Bu selüloz elyaflarına olan talep, 2017 yılının ilk yarısında çok iyi oldu; uzun vadeli trend, viskoz ve daha da önemlisi ağaç bazlı selüloz özel elyaflarının daha da büyümesine işaret ediyor. Arz tarafında ise, pazarın 2017’de kayda değer yeni üretim kapasitesini görmesi beklenmiyor.

Lenzing, bu ortamda çok iyi konumlanmış durumda. 2017’de grup, özellikle uzmanlaşma ve sürdürülebilirliğe dayalı inovasyon ile,  sCore TEN stratejisinin disiplinli bir şekilde uygulanmasına odaklanmaya devam edecek. Özel elyaf kapasitesinin istikrarlı bir şekilde genişlemesi ve marka yönetiminin kuvvetlendirilmesi, Lenzing’in elyaf ürünlerinin eşsiz satış tekliflerinde, tüketicilerin farkındalığını arttırmak için gerekli olacaktır.

Lenzing Group, 2017 yılının ilk yarısında mükemmel bir performans gösterdi ve ilk iki çeyrek boyunca elyaflarına güçlü bir talep oldu, bu da tüm ürün gruplarında çok yüksek kapasite kullanımına neden oldu.  Viskoz elyaflar için Pazar fiyat endeksi, önceki yılın karşılaştırılabilir verilerinden önemli ölçüde daha yüksektir. Lenzing, değişmeyen elyaf pazarı koşulları ve istikrarlı döviz kuru varsayılarak, 2017 mali yılında bir önceki yıla göre önemli bir gelişme bekliyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Marzoli ITMA Asia’da dijital ve sürdürülebilir çözümleriyle yer alacak

Eğirme sürecinde performansı optimize eden komple eğirme hatları, bileşenler ve dijitalleştirilmiş çözümlerde önde gelen tedarikçilerden Marzoli, 12-16 Haziran tarihleri...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied