Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » VEOCEL Nonwoven Uygulamalarda Sürdürülebilirliği Arttırıyor

VEOCEL Nonwoven Uygulamalarda Sürdürülebilirliği Arttırıyor

lenzing veocel döngü şeması
Lenzing VEOCEL İle Nonwoven Sürdürülebilirliği Artıyor

Lenzing’in öncü Eco Cycle (Eko-Döngüsel) teknolojisi Lenzing VEOCEL, giysi üretiminden arda kalan pamuk artıklarını üçte bire varan oranda ileri dönüştürerek, sürdürülebilir ormanlardan elde edilen ağaç hamuru ile harmanlama esasına dayanıyor.

Lenzing Grubu, özel nonwoven markası VEOCEL altında Eco Cycle (Eko-Döngüsel) teknolojisini tanıttı. Eco Cycle teknolojisi, VEOCEL markasının nonwoven endüstrisinde sürdürülebilirlik ve döngüselliği teşvik etme taahhüdünün altını çiziyor. Bu teknoloji, nonwoven uygulamalar için yeni saf VEOCEL markalı lyocell elyaflar üretiminde kullanmak üzere, giysi üretiminden arda kalan tüketim öncesi pamuk artıklarının sürdürülebilir ağaç hamuru ile harmanlanarak ileri dönüşümünü içeriyor.

Lenzing AG Nonwoven Grubu Global İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Jürgen Eizinger; “VEOCEL markasının piyasaya çıkışından bu yana sürdürülebilir nonwoven teknolojileri ve uygulamalarının geliştirilmesine ve kullanılmasına öncülük ettik. Eco Cycle teknolojisi, tekstil sektörüne sürdürülebilir hammadde tedarik etme ve nonwoven endüstrisi ekosisteminde döngüselliği teşvik etme taahhüdümüzü ortaya koyuyor. Döngüsel ekonomiyi geliştirmek uzun vadede Lenzing Grubunun ana stratejilerinden biri olacak. Eco Cycle teknolojisi, ekosistemde doğal botanik malzemeler tartışmasını ileriye taşıyan cesur adımlar atmamıza olanak sağlayacak,” dedi.

Daha fazla sürdürülebilir bir tekstil sektörü

Eco Cycle teknolojisi, Lenzing’in ileri dönüşümlü tüketim öncesi pamuklu artıkları ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen ağaç hamurundan, ödüle layık görülen verimli ve kapalı döngü saf VEOCEL markalı lyocell elyaf üretilmesi sürecini destekliyor. Bu kapalı döngü proseste çözücüler ve su %99 üzerinde geri kazanılarak üretim sürecine yeniden katılıyor. Bunun sonucunda optik ağartıcılar olmadan olağanüstü düşük seviyelerde misyonla VEOCEL markalı lyocell elyaf üretiliyor.

Jürgen Eizinger sözlerine şöyle devam etti; “Çevre dostu ve sürdürülebilir bir süreçle üretilen VEOCEL Lyocell elyafları temiz ve güvenli olarak sertifikalandırılmıştır. Eco Cycle teknolojisi ile nonwoven uygulamaları için üretilen bu elyaflar, nonwoven üreticilerine zararlı yan ürünler ve emisyonlar çıkaran mekanik geri dönüşüme ihtiyaç duymadan rahatlıkla döngüsel ekonomiye katkıda bulunma imkânı sunuyor. Bu bütünsel yaklaşım, döngüsel ekonomiye yeni standartlar getirmemizi mümkün kılıyor.”

VEOCEL markalı lyocell elyaflar Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığının (USDA) Biobased onayını aldı. VEOCEL markalı Lyocell elyaflar diğer elyaflarla karıştırıldığında nonwoven kumaşların yumuşaklığını artırıyor, ayrıca ıslak mendillerin sıvı emme kapasitesini önemli ölçüde iyileştirerek yüzeyleri rahatlıkla temizleme imkanı sunuyor.

Lenzing’in nonwoven çözümü; Lenzing VEOCEL

VEOCEL Lenzing Grubunun en önemli nonwoven markasıdır. Yenilenebilir ağaç ham maddesinden elde edilen VEOCEL, nonwoven pazarına sürdürülebilirlik ve doğal konfor standartları getirmeyi hedefiyle günlük ve doğal bakım sunuyor. VEOCEL elyafların doğal nem emme, sıvı dağıtımı, nefes alabilmeye katkı, doğada çözünürlük ve çok yönlülük gibi özellikleri sayesinde VEOCEL nonwoven ürünlere doğanın özünü katıyor.

VEOCEL ürün portföyü, sürdürülebilir yaşam tarzları için özel olarak geliştirilen ve doğanın döngüsüyle tamamıyla bütünleşerek çevrenin dengesini korumaya yardımcı olan VEOCEL Lyocell ve VEOCEL Specialty Viscose elyaflarını içeriyor. Bu elyafların temiz ve güvenli, doğada çözünür, botanik kökenli olduğu ve çevre dostu bir üretim süreciyle üretildiği kanıtlandı. VEOCEL markası; VEOCEL Beauty, VEOCEL Body, VEOCEL Intimate, ve VEOCEL Surface olmak üzere dört alt markaya ayrılır; bu elyaflar bebek bakımı, güzellik ve vücut bakımı, hijyen bakımı ve yüzey temizleme ürünlerinde kullanılıyor.

VEOCEL markasının elyafları, sertifikalı ve kontrollü ormanlar ve ekili alanlarda yetişen yenilenebilir ağaç kaynaklarından elde edilir; çevreye karşı duyarlı ve kapalı döngü bir üretim süreciyle üretiliyor. Bu elyaflar gübreleşebilir ve doğada çözünür olmaları sayesinde güvenle hammadde olarak ayrışabilir ve tamamıyla doğaya geri karışabilir özelliktedir.

Teknik Tekstiller Haberleri

TUSAŞ havacılık endüstrisi için yeni kompozit tesisini açtı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde açtığı yeni kompozit tesis sahip olduğu son teknolojiyle, Türk...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied