Ana Sayfa » Güncel » Levi Strauss & Co.’dan Sürdürülebilirlik İçin Dev Adım

Levi Strauss & Co.’dan Sürdürülebilirlik İçin Dev Adım

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Levi Strauss & Co.’dan Sürdürülebilirlik İçin Dev Adım
Levi Strauss & Co.’dan Sürdürülebilirlik İçin Dev Adım

Levi Strauss & Co., Büyük Sürdürülebilirlik Cephesinin bir parçası olarak, binlerce kimyasal formülasyonunu Tedarik Zincirinden kaldırıyor. Global jean giyim lideri, onlarca yıldır jeans terbiyesinde kullanılan potasyum permanganat ve diğer kimyasalları ortadan kaldıracak dijital üretim gücünü tanıttı.

Levi Strauss & Co. (LS&Co.) daha sürdürülebilir bir tedarik zinciri ve daha temiz bir jean yaratacak, dönüştürücü yeni bir işletme modelini duyurdu. Proje F.L.X (Gelecek tarafından Yönetilen – future-led execution) adıyla anılan bu model, manuel tekniklerin yerine geçecek ve jean terbiye işlemini otomatikleştirecek. Bu sayede şirketin terbiye işinde kullandığı binlerce ila birkaç düzine kimyasal formülasyonu sayısını azaltması mümkün oluyor.

Levi Strauss & Co. Teknik Yenilik Başkan Yardımcısı ve şirketin Euroke Innovation Laboratuvarı Başkanı Bart Sights şunları söyledi; “Otuz yıl önce, jean pantolonlar yalnızca üç tonda mevcuttu; durulanmış, taşlı ve ağartılmış. Bugün bu üç ton, sonsuz varyasyonlara dönüştü, hepsi çok emek yoğun işlerle, uzun formüllü kimyasal formülasyonlarla üretildi. Gezegen ve Levi’s® jeans yapan insanlar için daha temiz bir jean tasarlıyoruz ve şimdiye kadar hiç kimsenin ulaşamadığı bir ölçekte bunu yapıyoruz.”

Bu yeni işletim modeli, LS&Co.’nun tehlikeli kimyasallarda 2020 yılına kadar sıfır atık taahhüdünde önemli bir adım olarak görülüyor. Ayrıca şirketin Screened Chemistry programı ‘faz çıkışları’ olarak tanımladığı pek çok kimyasal formülasyonunun yok edilmesini hızlandırdığı belirtiliyor.  Ortada kaldırılacak kimyasallar arasında, otantik vintage yüzeylerin çoğaltılması için endüstride kullanılan bir oksitleyici olan potasyum permanganat var.

Berkeley-Hass Sorumlu İş Merkezi Müdürü Robert Strand şunları söyledi; “Bu, sektör için önemli bir kazançtır. LS&Co.’nun daha sürdürülebilir bir giyim sektörünün önüne açarak, inovasyon için nasıl kısıtlamalar uyguladığını görmek ilham verici. Bu, başkalarının izleyeceğini umduğum önemli bir adım.”

Birçok kimyasalın yok edilmesinin ötesinde, Proje F.L.X.’in tekstil atıklarını pazarın ihtiyaç duyduğu şeyler daha doğru bir şekilde yaparak azaltması ve gelecekte su tasarrufu etme olanağı sunması bekleniyor. Şirket, Proje F.L.X. ile son üretim aşamasında yaklaşık %100 geri dönüştürülmüş su kullanabileceğini zaten kanıtlamıştı. Firma tarafından bu geri dönüşüm kabiliyetini zamanla daha geniş bir yelpazeye genişletme olanağı araştırılıyor.

Levi Strauss & Co. Jeanologia partnerliği

LS&Co. dijital olarak elde edilen tasarım ve geliştirmenin avantajlarına ulaşmak için, kumaş ve giysi terbiyesinde eko-verimli çözümlerin liderlerinden birisi olan Jeanologia ile uzun soluklu bir partnerlik yürütüyor. 1993 yılından bu yana, Jeanologia, ozon, lazer ve e-akış terbiye sistemleri dahil olmak üzere, devrim yapısı teknolojileri sunarak sürdürülebilir giysi üretiminde ilerleme hedefiyle faaliyet gösteriyor.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied