Mac3000 : Kompakt İplik Üretimi İçin Son Teknoloji

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Mac3000 : Kompakt İplik Üretimi İçin Son Teknoloji
Mac3000 : Kompakt İplik Üretimi İçin Son Teknoloji

Marzoli Mac3000: Kompakt İplik Üretimi İçin Son Teknoloji

Modern ring kesikli elyaf ipliklerindeki yüksek kaliteye rağmen, iplik kalitesindeki daha fazla artış, kompakt iplik eğirme teknolojisi ile elde edilebilir. Aslında standart ring iplikçiliğinde, ön silindirden çıkan elyaf demeti eğirme üçgeninden daha geniştir. Bu ise, kenar elyaflarının genellikle ipliğe bozuk/karışık şekilde bağlanmasına neden olur.

Modern kompakt  teknolojisi, ön silindirden çıkmadan önce elyaf demetinin genişliğini azaltmaya ve dolayısıyla her elyafın iplik yapısına entegre edilmesini sağlar. Bu şu avantajları sağlar; azalan iplik tüylenmesi, gelişmiş iplik düzgünlüğü, daha yüksek mukavemet ve uzama değerleri, iplik mukavemeti ve uzamasında daha az değişkenlik, yüksek üretimde iplik makinesinde gerekli olan daha düşük büküm, dokuma ve örme işlemlerinde indirgenmiş uçuntu elyaf miktarı ve dolayısıyla kumaşlarda daha az kusur ve daha yüksek verimlilik, geliştirilmiş kumaş özellikleri (kumaş mukavemeti, aşınma direnci, tüylenme/boncuklanma davranışı, görsel ve dokunabilir özellikleri)

Kompakt sistemlerin olumlu etkileri, iplikçileri daha yüksek çıktı kalitesi ve proses verimliliğinden yararlanarak, iplik numarasını ve iplik çeşitliliğini arttırmak için onları kullanmaya teşvik etti.

Delikli silindir ve apron sistemleri

Sıkıştırmanın üstesinden gelmenin en etkili yolu emme yöntemidir ve elyaf demetini emen iki cihaz türü vardır; delikli silindiri olanlar ve apron kullananlar. Delikli silindir sistemler, apron değişimini gerektirmeyen bir avantaja sahiptir. Apron aslında zamanla yıpranır ve periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Öte yandan, delikli silindirin dezavantajları ise denetlenme ve sürekli temizlenme ihtiyacı olmasıdır. Eğer bu düzenli olarak yapılmazsa, elyaf parçacıkları delikli silindirin deliklerini tıkayabilir v e sıkıştırma performansını değiştirebilir. Hepsi olmasa bile bazı apron sistemlerde bu gerekli değildir. Delikler otomatik olarak temizlenir, çünkü apronun devamlı gerilimi, gevşemesi ve esnemesi deliklerin kesitini sürekli değiştirir ve ‘otomatik temizleme efekti’ oluşturur.

Marzoli Mac3000 ’in Özellikleri

Mac3000, bir önceki paragrafta anlatılan ‘otomatik temizlenme efekti’ olan birkaç apron sisteminden biri olmanın yanı sıra, sıkıştırma bölgesi mükemmel şekilde görülebiliyor. Bu ise, cihazın merkez noktasının kolay denetlenmesini sağlar.

Olağanüstü sıkıştırma performansı, büyük emiş boruları ve kendi kendini temizleyen filtreye sahip bağımsız modüler emiş sistemi tarafından da garanti ediliyor. Bu özellikler birlikte, makinenin tüm uzunluğu boyunca stabil emiş garantisi veriyor. Ayrıca, emiş motorunun hızı invertör ile ayarlanabilir, böylece doğru emiş miktarı her zaman elyaf sayımı ve tip ile verimlilik ve kalite dengesine göre ayarlanabiliyor.

Mac3000’in apronun doğru tasarımı, sadece en iyi sıkıştırma performansını garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda daha düşük bakım maliyeti sağlar. Deliklerin bir eksende yerleştirilmesi, gerilim kuvveti için apronun yüksek direncini ve dolayısıyla bileşenin uzun bir hizmet ömrü sağlar.

Sonuç:

Piyasaya sürülmesinden bu yana kompakt eğirme başarılı oldu. Standart ring eğirmeye karşılaştırıldığında, bu işlemin getirdiği avantajlar şöyledir; daha yüksek iplik kalitesi, yüksek proses verimliliği ve iplik makinesinde verimlilik artışı. Bu nedenle, kompakt eğirme farklılaşmak ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmek için değerli bir araç olarak tanımlanabilir.

Kompakt eğirmeden kaynaklanan tüm faydalar, Marzoli tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen son derece kompakt teknoloji olan yeni Mac3000 ile daha da geliştirildi. Bu makine ile müşteri, düşük işletme maliyetleri ve bütün bileşenlerin uzun servis ömrüyle, en iyi kompakt performansını sürekli olarak sağlayan sağlam ve tutarlı bir teknolojiye güvenebilir.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied