Marzoli İplik Yenilikleriyle ITM 2016’da Yer Aldı

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Marzoli iplik eğirme çözümleriyle ITM 2016'da ilgi odağı oldu
Marzoli iplik eğirme çözümleriyle ITM 2016’da ilgi odağı oldu

Marzoli katıldığı ITM 2016 fuarında önemli yeniliklerini sergiledi. Eğirme sürecinde uzaktan merkezi kontrol sağlayan iki yazılım platfromu MRM ve YarNet ve kompakt iplik makinası Mac 300 firmanın standında büyük ilgi gördü.

Marzoli ITM 2016’da yeni geliştirdiği iplik teknolojileri ve kontrol platformlarını sergiledi. Sergilenen yenilikler arasında MDS1 ring eğirme makinası, Marzoli’nin orijinal bileşenleri, Mac300 kompakt sistemi, YarNet ve MRM yazılım platformları bulunuyordu. Başarılarında AR-GE ve inovasyon çalışmalarının büyük etkisi olduğuna değinen Marzoli Pazarlama Bölümü yetkilisi Francesco Gozio, ITM 2016 boyunca Türk iplik üreticilerinin ilgisi ve olumlu iş görüşmelerinden dolayı memnun olduklarını belirtti.

MDS1 ring eğirme makinesi üzerinde tanıtılan  MAC3000 kompakt sistemi hakında açıklama yapan Gozio bu yeni cihazın sağladığı avantajlar hakkında şunları belirtti; “Apronun devamlı gerilimi, gevşemesi ve esnemesi taşıma deliklerinin otomatik olarak temizlenmesini sağlıyor; yüksek kalite emiş gücüyle birleşerek süreklilik ve verimlilik içeren bir kompakt sistem oluşturuyor . Bu da tüylenmenin azalması, iplik gücününün artmasını ve IPI değerlerini sağlıyor. Ayrıca bir eksendeki apron deliklerinin eğilimi apronu gerilime karşı dayanıklılık kazandırarak servis ömrünü arttırıyor. ”

Kompakt sisteminin yanı sıra fuarda yazılımsal innovasyonalara yer veren Marzoli’nin YarNet uygulaması da kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Bu uygulamadan bahseden Gozio, YarNet’in iplik üretimi yönetiminde en üst düzey yazılım olduğunu söyledi. Gozio yazılımın kullanım sürecini ise şöyle açıkladı;

“Bu, kullanıcı dostu ve güçlü yazılım müşterilerimizin bilgisayarlarından iplik fabrikaları hakkındaki önemli bilgileri  (üretim adedi, enerji tüketimi, makina arıza süresi, vb.) kontrol etmesini sağlıyor. Kullanıcı ve makina arasında iletişimi mümkün kılıyor. Üretim planını indirebiliyor, modifiye edebiliyor, makinaya güncellenmiş veya tamamen yeni üretim planları gönderebiliyor.Bu datalar hard diskte saklanabildiği, için istenildiği zaman ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra üretim planları sadece birkaç tıklamayla istenildiği kadar fazla makinaya gönderilip; yine basit bir tıklamayla partner ve meslektaşlarla paylaşılabiliyor. ”

YarNet aynı zamanda düğümlü iplik üretim planı düzenlenirken eğirme aplikasyonlarını güncellenmiş versiyonuda birleştirerek kulllanıcıya bir önizlenim gösterme kapasitesine sahip. YarNet’in çok sayıda avantaj sunduğuna değinen Gozio şunu belirtti; “Bu özellikler YarNet’in yapabileceklerinin ve ne kadar güçlü bir yazılım olduğunun çok ufak bir göstergesi.”

Marzoli_ITM_Textilegence1Fuarda sergiledikleri bir diğer inovatif yazılım olan MRM hakkında da açıklama yapan Francesco Gozio, MRM’nin şu an bir başka örneği olmayan köklü bir yenilik olduğunu belirtti. Bu yenilikçi sistemde makinenin önemli kısımlarındaki ısı, güç tüketimi, basıncı işlemciler ve ek sensörler tarafından toplanılıyor.Bu data ardından Microsoft® tarafından hazırlanan IoT(Nesnelerin İnterneti) platformuna gönderiliyor. Bu platforma gönderilen data Marzoli’nin geliştirdiği özel algoritmalar doğrultusunda analiz ediliyor. Bu algoritmalar sayesinde makinada kontrol edilen parametrelerin nominal değerlerde olduğu doğrulanıyor. Eğer parametreler nomina değerlerde değilse kullanıcı hemen uyarılıyor.

MRM sorunu tanımlamanın yanı sıra çözüm de sunuyor. MRM tarafından bulunan herhangi bir arızanın müşteriye ve Marzoli’nin teknik servisine güvenli İnternet bağlantısıyla gönderildiğini açıklayan Gozio müşterinin izin vermesi halinde sorunu anlamak ve çözmek için gerekenlerin yapılması adına sisteme müdahale edildiğini belirtti.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied