Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Monforts Dünya Tekstil Kaplama Kongresi’nde en son Montex Coat manyetik rulo sisteminin avantajlarını anlattı.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Günümüzde tek kaynaktan eksiksiz bir kaplama yelpazesi sunabilen tek şirket konumundaki tekstil teknolojileri üreticisi Monforts, International Newsletters tarafından ilki düzenlenen Dünya Tekstil Kaplama Kongresi’nde dünyanın dört bir yanından katılan sanal delegelere en yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama seçeneğini tanıttı. 11, 12, 18 ve 19 Şubat tarihlerinde düzenlenen sanal konferansta konuşmacı olarak yer alan Monforts Teknik Tekstiller Başkanı Jürgen Hanel, manyetik rulo teknolojisinin özelliklerine ve tekstil dünyası için ne anlam ifade ettiğine dair açıklamalarda bulundu.

Monforts’un manyetik silindir kaplama teknolojisi özellikle teknik tekstil ve nonwoven kumaş üreticileri tarafından kabul görürken, Montex Coat için tipik uygulamalar arasında ise; çadır ve tentelerin terbiyesi, karartma perdeleri ve yelken bezi, otomotiv iç kumaşları ve tek kullanımlık tıbbi malzemeler yer alıyor. Tam PVC kaplamalar, pigment boyama veya minimum uygulama yüzeyi ve düşük penetrasyon işlemlerinin tümü uygulanabiliyor.

Monforts Teknik Tekstiller Başkanı Jürgen Hanel, Dünya Tekstil Kaplama Kongresi’nin ilk edisyonunda yaptığı konuşmada esneklik, ürün homojenliği ve otomasyonun önemine değinerek, bunların günümüzün hızla değişen teknik tekstil endüstrisinde kaplama işleri için başarının anahtarı olduğunun altını çizdi. Dijital etkinliğin tekstil endüstrisindeki olumlu değişiklikleri gerçekten yansıttığını belirten Hanel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Daha derin düzeyli tartışmalar ve görüşmeler için yüz yüze bir etkinlik olacağını umduğum bir sonraki edisyonu heyecanla bekliyorum.”

Tekstil terbiyecilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor

Jürgen Hanel, manyetik rulo sisteminin operatörlere kolay bir kullanım sunarken, çok çeşitli kaplama ve terbiye işlemlerinin yapılmasını da mümkün kıldığının altını çizdi. Hanel; “Ayrıca işlem sonunda temizliği çok daha kolay yapılabiliyor. Mıknatısın, rulo içinde tamamen ayarlanabilir konumlandırılması ve mümkün olan dört farklı mıknatıs konumu sayesinde tekstil terbiyecilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Bu hem doğrudan kaplama sistemi hem de dolaylı kaplayıcı olarak çalışacak şekilde ayarlanabiliyor” dedi.

Montex Coat manyetik rulo ile en geniş ölçülerde bile tutarlı sonuçlar

Geleneksel daldırma kaplama sistemlerinde, birçok standart bıçak kaplama teknolojisinde olduğu gibi, işlem gören geniş enli kumaşların merkezi ve kenarları arasındaki gerilimde ve dolayısıyla kaplamanın uygulandığı basınç miktarında her zaman bir fark vardır. Bir manyetik rulo ile ise, kumaşın tüm genişliği boyunca eşit basınç uygulanarak 2,4 metrenin üzerindeki geniş ölçülerde bile tutarlı sonuçlar elde edilebiliyor. Ayrıca, kaplama formülasyonunu gereken her kaplama efekti için gerekli eklenti ve viskoziteye uyacak şekilde değiştirmek yerine rulo yüzeyinin ayarlanması, hattan çok daha yüksek bir üretkenlik sağlıyor.

Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü
Monforts’tan yeni Montex Coat manyetik rulo kaplama çözümü

Otomatikleştirilen kaplama hattı %100 tekrarlanabilirlik sağlıyor

Tipik bir entegre Monforts kaplama hattının giriş beslemesinden sarıcıya otomatikleştirildiğini aktaran Jürgen Hanel; “Dokunmatik ekrandan ve yakın zamanda Montex Coat ünitesi için piyasaya sürülen yeni el tipi uzaktan kumanda ile de ayarlamalar basit ve kolay bir şekilde yapılabilir” diye konuştu.

Manuel ayarlama, oldukça zaman almasının yanı sıra deneyimli bir operatörün dikkatini de gerektiriyor. Aksi takdirde kaplama işlemleri arasında yeniden üretilebilirlik kesin olmuyor. Motorlarla yapılan ayarlama ise, her kaplamanın %100 tekrarlanabilirlik için depolanmasına ve tekrar indirilmesine olanak sağlıyor. Motorlar dokunmatik ekrandan tamamen kontrol edilebilirken, gerekli tüm ayarlamalar uzaktan yapılabiliyor. Bu sayede işlemler arası geçiş son derece hızlı ve kolay hale geliyor.

Günümüzün en titiz müşterileri özellikle kompozitler ve diğer ağır kumaşlar için prepregler gibi malzemelerin işlenmesinde gerekli olan sarım gerilimi ile uğraşırken kesinlik talep ediyor. Müşterilerin bu ihtiyacı ise isteğe bağlı karbon fiber rulo sayesinde karşılanıyor.

Teknik Tekstiller Haberleri

Covestro geri dönüşümlü malzemeleri CMF tasarım ile güzelleşecek

Sürdürülebilirlik konusu, en fazla çevre kirliliğine sebep olan sektörlerden birisi olan tekstil endüstrisinin gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Döngüsel...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied