Nonwoven Üretiminde Kusurları Geride Bırakın

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Nonwoven Üretiminde Kusurları Geride Bırakın
Nonwoven Üretiminde Kusurları Geride Bırakın

Nonwoven için kapsamlı kalite çözümleri. Uster Technologies, artık kirlenme kontrolünün yanı sıra kumaş denetimini de kapsıyor.

Hem artan dünya nüfusu hem de yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi nedeniyle, nonwoven ürün pazarının büyüme trendini sürdüreceği tahmin ediliyor. EDANA (Avrupa Tek Kullanımlık Mendiller ve Nonwoven Derneği), kişi başına düşen tüketimin 2009 yılındaki 0,96’dan 2020 yılında,162kg’a çıkacağını öngörüyor. Talep özellikle hijyen, kişisel bakım ve tıbbi uygulamalarda güçlüdür. Ancak bu nihai kullanıcı ürünleri 1mm’den büyük kusurlar için tipik olarak sıfır tolerans belirten titiz kalite standartları nedeniyle en zorlu ürünler arasındadır. Bu nedenle, bu cazip iş potansiyeline sahip olmayı hedefleyen üreticilerin, kirliliğin giderilmesi ve müşterin ihtiyaç duydukları kalite düzeylerinin güvence altına alınması için ihtiyatlı stratejiler benimsemeleri gerekir.

USTER’in teknoloji yelpazesini genişletmesinin arka planında; hammaddenin kumaş üretim prosesine gelmeden önce kirliliğin güvenilir bir şekilde kontrol edilmesi ve şimdi, son kontrol aşamasında bitmiş kumaşın otomatik olarak kontrol edilmesi bulunuyor. Bu, tıp ve hijyen ürünleri için en yaygın şekilde kullanılan spunlacing için ideal kapsamlı bir kalite çözümüdür, ayrıca birçok nonwoven üretim yönetimi için de etkilidir.

Baştan itibaren kalite yönetimi

Stok elyaf hammaddesi olduğu durumlarda, doğal ve sentetik kirliliklerin etkili tespiti ve ortadan kaldırılması, en iyi şekilde üretimin başlangıcında gerçekleştirilir. Bunun için, USTER® JOSSI VISION SHIELD elyaf temizleme sistemi, pamuk veya sentetik elyaf hammaddesindeki en küçük yabancı madde parçacıklarını bile belirlemek için, gelişmiş sensörler ve son teknoloji sektroskopları uygular. Her türlü sentetik ve hatta beyaz polipropilenin en ince artıkları bile, USTER® JOSSI VISION SHIELD ile etkin bir şekilde çıkarılır, aksi halde dışarı çıkarılması zordur.

Süper hassas uygulamadaki müşteriler, en son ve en çok kirli parçasının tespit edilip ortadan kaldırılacağına dair tam güven duymak için; üst üste iki veya üç USTER® JOSSI VISION SHIELD ünitesi kullanılır.

USTER nonwoven kapsama alanını genişletiyor

Nonwoven üretimindeki birçok yaygın ve zahmetli kusur, kirlenme problemiyle ilgisizdir ve çoğu zaman sadece kumaş üretiminin son aşamasında tespit edilebilir. Bunlar üst üste binme, gerdirilmemiş filament ve elyaf öbekleşmesini içerir. Şimdi, Uster Technologies, nonwoven endüstrisi için kalite kontrol seçeneklerini iki aşamalı bir yaklaşımla genişletiyor; USTER® JOSSI VISION SHIELD, belirtildiği gibi elyaf açılmasındaki kirleticilerle ilgilenir. Ayrıca USTER’in 25 Nisan 2018’de duyurduğu gibi EVS’in başarılı bir şekilde satın alınmasının ardından; üretim hattının sonunda diğer tiplerdeki kusurları da ortadan kaldırabilir.

EVS kumaş kontrol sistemi,  kumaş tülbentindeki tür, boyut ve konumu hatalarını görüntüleyerek, nonwoven uygulamaları için idealdir. Sistem, tam genişlik veya bir kesiği kapsayan gerçek zamanlı bir hata haritası çizer. Gerçek zamanlı alarmlar, üretim personeli için önemli bir avantajdır. Yazılım avantajları, kalite kayıtlarını saklamak ve sürdürmek için bir video albümü ve önceden belirlenen müşteri kriterlerine göre incelenen tülbent yapıların veya kesitlerin derecelendirilmesini içerir. Tüm raporlar ortak bir veritabanı biçiminde herhangi bir bilgisayara aktarılabilir.

Kumaş kontrol çözümünün tipik konfigürasyonu, tüm kusurları kapsayacak şekilde, hem iletilen hem de yansıtıcı aydınlatmaya sahip iki kamera hattı içeriyor. Her bir kontrol hattı birden fazla kamera ile donatılmıştır ve tülbentin tüm genişliğini kapsarlar. İdeal kamera sayısı ile arızaların gerekli çözünürlük seviyesi elde edilir.

Vizyona odaklanmak

EVS’yi almak ve şirketin ürünlerini USTER ürünlerine entegre etmek, USTER’in stratejik hedeflerini takip eden bir hareketti. USTER, elyaftan kumaşa kaliteyi yönetmek ve geliştirmek için tekstil endüstrisi aletlerini ve sistemlerini sunmayı amaçlıyor. EVS, 1992’den bu yana, kumaş ve tülbentlerin üretim ve kalite kontrolündeki otomatik optik denetim için bir dünya lideridir. Yenilikçi sistemler, nonwoven gibi diğer uygulamalarda; dünya çapında yüzlerce kurulumda olduğu gibi, ürün kalitesini geliştirir ve üretim verimliğini ve kalitesini artırır.

Nonwoven üreticileri Uster Technologies’in çözümlerini 6-8 Haziran tarihleri arasında en büyük nonwoven kumaş fuarı ANEX 2018’de, Tokyo-Japonya’da görebildi. Üretim hattının başında kusurları gidermek için çözümler USTER standı 2041’de sunuldu. Kumaş hata inceleme sistemleri ise EVS’yi temsil eden 1806 numaralı stantta tanıtıldı.  Ekim ayında Şanghay’da ITMA Asia + CITME 2018’de, EVS ilk defa USTER standının bir parçası olacak.

Teknik Tekstiller Haberleri

TUSAŞ havacılık endüstrisi için yeni kompozit tesisini açtı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde açtığı yeni kompozit tesis sahip olduğu son teknolojiyle, Türk...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied