11.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Tekstil endüstrisinde beklentiler olumsuza döndü

Eski adıyla ITMF Corona Anketi olarak bilinen...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Oerlikon Barmag 100. yılını kutluyor

EğirmeOerlikon Barmag 100. yılını kutluyor

- Eğirme Haber Sponsoru -

2007 yılından bu yana İsviçreli Oerlikon grubunun bir markası olan Barmag, yüz yıl önce yapay elyaf endüstrisi çağı başladığında bir Alman şirketi olarak bu alandaki öncüler arasındaki yerini aldı ve büyük ölçekli sentetik elyaf üretimi için makineler üreten dünya çapındaki ilk şirketlerden biri oldu. Remscheid’lı suni elyaf eğirme sistemleri ve tekstüre makinelerinin güçlü üreticisi, endüstrisindeki teknolojik ilerlemeyi bundan böyle daha çok sürdürülebilirlik ve dijitalleştirme ile ilgili yeniliklerle şekillendiriyor.

27 Mart 1922 tarihinde Bergisch Barmen’de Barmer Maschinenfabrik Aktiengesellschaft’ın (Barmag) kurulmasıyla birlikte Alman ve Hollandalı kurucular, çığır açan bir buluş ile yaratılan yeni bir teknolojik alana girdiler. Fransız kimyager Kont Hilaire Bernigaud de Chardonnet 1884 yılında nitroselülozdan, daha sonra rayon olarak bilinen suni ipeği yarattı. Sonraki onlarca yılda, sentetik dokuma malzemeleri ve üretim teknolojileri arayışında hızlı bir gelişme başladı.

Barmag başarı hikayesini 15 yıldır Oerlikon bünyesinde sürdürüyor

Barmag, ilk makine fabrikalarından biri olarak, yapay elyaf endüstrisinin bu unutulmaz olaylarla dolu erken döneminde, ‘Altın yirmili yıllar’ ve küresel ekonomik krizle mücadele etti ve İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda fabrikaları büyük oranda yıkıma uğradı. Bunun ardından yeniden yapılanmayı başarılı bir şekilde gerçekleştiren şirket, poliamid gibi tamamen sentetik plastik elyafın durdurulamaz başarı öyküsü ile 1950’li yıllardan 1970’li yıllara kadar gelişmeyi sürdürdü; O zamanlar tekstil endüstrisi için önemli tüm uluslararası endüstri bölgelerinde fabrikalar kurdu ve uluslararası geçerlilik kazandı. Genişleme, küresel rekabet ve kriz zamanlarının iniş çıkışlarında pazarda üst sıralarda yer alarak Çin, Hindistan ve Türkiye’de yapay elyaf endüstrisinin teknolojik kurulumu için tercih edilen ortak haline gelen Barmag, 2007 yılından bu yana Oerlikon grubunun çatısı altında güçlü bir marka olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

1922’de Wuppertal-Barmen’de kurulduktan sonra Barmag, 1926’da şu anki yeri olan Remscheid-Lennep’e taşındı. Burada, doğmakta olan şirketin hareketli tarihi yeşil bir alanda devam etti.

İnovasyon ve teknolojik liderlik arayışı bitmiyor

Oerlikon Barmag, bugün yapay elyaf filament eğirme sistemleri ve tekstüre makinelerinin lider tedarikçilerinden biri konumunda bulunuyor ve Oerlikon Polimer İşleme Çözümleri bölümündeki Manmade Fibers Solutions iş biriminin bir parçası olarak yer alıyor. Oerlikon Polimer İşleme Bölümü, Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag, Oerlikon Nonwoven ve Oerlikon HRSflow markalarıyla yapay elyaf tesis mühendisliği ve akış kontrol ekipmanı çözümlerine odaklanıyor. Oerlikon Manmade Fibers bölümü ise, ürün markaları Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag ve Oerlikon Nonwoven ile suni elyaf, tekstüre makineleri, BCF sistemleri, kesikli elyaf eğirme ve nonwoven çözümlerinin üretiminde kullanılan filament eğirme sistemlerinin lider sağlayıcılarından biri olarak tüm tekstil katma değer zinciri boyunca çözümler sunuyor.

Marka bugün hala daha sektöre dönük büyük amaçlar taşımaya devam ediyor. Oerlikon Polymer Processing Solutions CEO’su Georg Stausberg; “İnovasyon ve teknolojik liderlik arayışı, DNA’mızın bir parçasıydı ve her zaman öyle kalacak” diye vurguluyor.

Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yeni geliştirmelerin kalbini oluşturuyor

Bu inovasyon ve teknolojik liderlik arayışı, geçmişte, 2007’de POY için devrim niteliğindeki sarıcı nesli WINGS ve 2012’de WINGS for FDY gibi öncü yeniliklerde görünür hale geldi. Günümüzde, yeni gelişme ve daha fazla gelişme, dijitalleşmenin ve sürdürülebilirliğin etkisinde ilerliyor. Oerlikon Barmag, son on yılın sonundan beri, dünyanın önde gelen ilk sistem üreticilerinden biri olarak dünya çapındaki polyester üreticileri için tamamen ağ bağlantılı akıllı fabrikalar hayata geçirdi.

Dijital çözümler ve otomasyon, daha fazla iklim ve çevre uyumluluğuna ulaşmak için burada da yardımcı görevi görüyor. Sürdürülebilirliğe olan bu bağlılık, kendini sadece 2004 yılında devreye alınan tüm ürünler için e-save etiketinde göstermiyor; Oerlikon, 2030 yılına kadar tüm fabrikalarında da CO2 nötr olmak ve enerjisini sadece yenilenebilir kaynaklardan üretmek için çabalıyor. Bunun uygulamaya koyulmasında Oerlikon Barmag’ın yıl dönümünün yardımcı olabileceği iddialı bir hedef olduğunu söyleyen Georg Stausberg; “Yenilik, yaratıcılık ile başlar. Ve geçmişi hatırlamak gelecek için çok fazla motivasyon sağlar” diyor.

Son teknoloji bir WINGS sarıcının montajına bir bakış

Oerlikon Barmag 26-29 Nisan tarihleri arasında PaintExpo 2022’de

Oerlikon Barmag 26-29 Nisan tarihleri arasında Karlsruhe’de düzenlenen PaintExpo 2022’de olacak. Marka salon 3, 3235 numaralı stantta son derece düşük ağırlık, artırılmış üretkenlik ve kullanım ömrü ile öne çıkan GP451C boya dozaj pompasını sergileyecek. Boyama sistemlerinin giderek daha kompakt hale gelen robotik kolları için özel olarak geliştirilen pompa, otomobil üretimi, havacılık veya yenilenebilir enerji kazanımı için bileşen üretimi gibi sektörlerde ekonomik, yüksek hassasiyetli bir boya uygulaması sağlıyor.

1.000 g altında son derece düşük bir ağırlıkta olan GP451C, böylece kullanılan boyama robotlarının yükünü önemli ölçüde azaltıyor. Pompa ayrıca geniş bir devir sayısı aralığı (20 – 240 d/dak.) ile geniş bir tahliye aralığını kapsadığı için, üreticiler farklı boyutlarda birden fazla pompa kullanımından vazgeçebiliyor. Aynı zamanda üretim değişikliklerinde, lojistikte ve yedek parça stok tutumunda maliyetten tasarruf sağlıyor.

Aşınmaya karşı koruma katmanı DLC ve bilyalı yatakların kullanılması, pompanın kullanım ömrünü önemli ölçüde artırıyor. Bunun haricinde, ölü alan optimizasyonlu olacak şekilde tasarlanan pompa, böylece gerekli yıkama süreleri ve ürün değişikliklerini önemli ölçüde kısaltıyor ve üretkenliğin artmasına katkıda bulunuyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler