20 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Tabelalar Sergisi geçmişi keşfetmeye davet ediyor

Açıkhava ve endüstriyel reklam alanında Türkiye'nin önemli...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Oerlikon yüzey çözümlerinde küresel pazar lideri olmayı hedefliyor 

GüncelOerlikon yüzey çözümlerinde küresel pazar lideri olmayı hedefliyor 

- Haber Sponsoru -

Yüzey mühendisliği, polimer işleme ve katmanlı üretim alanlarında önde gelen küresel markalardan biri olan Oerlikon, geniş yüzey çözümleri pazarlarında tek başına lider olmak için son stratejik adımını açıkladı. Şirket, 2023 sonuçlarını paylaşmanın yanı sıra 2024 tablosuna ilişkin beklentilerini de paylaştı. 2023 Grup siparişleri, satışları ve FAVÖK’ünün Polymer Processing Solutions’daki gerilemeden etkilendiği belirtilirken, Surface Solutions’daki sabit kurda %7 organik satış büyümesi ve 2023 boyunca sıralı olarak iyileşen karlılık ile güçlü bir performans elde edildiği ifade edildi.

2023 sonuçları Polymer Processing Solutions’daki zorlu ortamdan etkilendi 

Oerlikon Grubu’nun sipariş alımı %17,8 azalarak 2 457 milyon CHF’ye geriledi. Döviz kuru ve Riri’nin satın alınmasına göre ayarlanmış siparişler %16,8 oranında azaldı. Grup satışları, -%6,0’lık kur farkı ve Riri’nin satın alınmasının +%4,5’lik etkisi dahil olmak üzere %7,4 azalarak 2 693 milyon CHF’ye geriledi. Kur etkisinden arındırılmış organik satışlardaki %5,9’luk düşüş Polymer Processing Solutions’daki filament gerilemesinden kaynaklanırken, Surface Solutions kur etkisinden arındırılmış organik satışlarda %+7,0’lık bir büyüme kaydetti. 

Dördüncü çeyrekte sipariş alımı, -%5,5’lik kur etkisi ve Riri’nin satın alınmasından kaynaklanan %5,0’lık olumlu etki dahil olmak üzere %16,7 oranında azaldı. Grup satışları %14,0 oranında azalarak 633 milyon CHF’ye geriledi. Bu rakam %5,5’lik kur etkisi ve Riri’nin satın alınmasından kaynaklanan %4,2’lik olumlu etkiyi de içeriyor. Döviz kuruna göre ayarlanmış organik satışlardaki %12,7’lik düşüş Polymer Processing Solution’daki filament gerilemesinden kaynaklanırken, Surface Solutions döviz kuruna göre ayarlanmış organik satışlarda %7,6’lık güçlü bir büyüme kaydetti.

2023 sonuçları Polymer Processing Solutions’daki zorlu ortamdan etkilendi  Görsel Kaynak: Oerlikon

Oerlikon İcra Kurulu Başkanı Michael Suess konuyla ilgili olarak; “2023’te kısa vadeli piyasa rüzgarlarını ve olumsuz kur etkilerini (2023 satışlarında -174 milyon CHF) yöneterek stratejimizi uyguladık” diyerek özellikle 4. çeyrekte hızlı ve kararlı stratejik eylemlerinin mevcut işlerini düzene koyduğunu ve büyüme ile karlılık için temellerini güçlendirdiğini açıkladı.

Oerlikon, pazar lideri olmak için önümüzdeki 12-36 ay içinde stratejik adımını uygulayacak 

Michael Suess, cazip organik ve inorganik büyüme fırsatlarıyla geniş yüzey çözümleri pazarında lider olmak için son stratejik adımlarını attıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Yeni uygulamalar ve son pazarlara doğru bölgesel olarak genişleyerek büyüme ve karlılığı artırmak için teknoloji liderliğimizden daha fazla yararlanacağız.” Suess ayrıca yönetim kurulu ve yönetimin, tüm paydaşlar için değeri optimize etmek amacıyla Polymer Processing Solutions’ın ayrılmasına yönelik seçenekleri değerlendireceğini söyledi. Bu adım, Polymer Processing Solutions’ın filament döngüsü toparlandıkça Oerlikon tarafından önümüzdeki 12-36 ay içinde hayata geçirilecek. 

2024 yılı için Oerlikon, kur etkisinden arındırılmış organik satışlarda yüksek tek haneli bir yüzde düşüşü ve %15,0-15,5’lik bir operasyonel FAVÖK marjı bekliyor. Oerlikon, Surface Solutions’daki büyümenin Polymer Processing Solutions’daki gerileme ile dengeleneceğini öngörüyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler