Organik Pamuk için OEKO-TEX GDO Testini Başlattı

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Organik Pamuk için OEKO-TEX GDO Testini Başlattı
Organik Pamuk için OEKO-TEX GDO Testini Başlattı

Organik pamuk popülerliğini son yıllarda büyük ölçüde arttırdı. Tüketiciler kendileri ve aileleri için satın aldıkları ürünlerde çevre ve zararlı maddeler hakkında giderek daha fazla endişe duyuyor. Onlar için, organik gıdalar ve tekstil ürünleri iyi seçimlerdir ve bedelini ödemeye hazır oldukları ürünlerdir. Ancak, bu ekstra yatırım karşılığında, tüketiciler satın aldıkları organik ürünlerin gerçek ve doğrulanabilir olmasını bekliyorlar. OEKO-TEX’den yeni testler, küresel tedarik zincirindeki şirketlerin organik pamuk ürünlerini, GDO’lar için (genetiği değiştirilmiş organizmalar) pamuk ürünlerinin aslında temel bir organik tanımını karşılayıp karşılamadığı, moleküler düzeydeki bir göstergesi için kolayca test etmelerine yardımcı oluyor.

Günümüzde, küresel olarak pamuğun yaklaşık %70’i genetik olarak değiştirilmiştir. Örneğin, bazı pamuk türleri herbisite (yabancı ot mücadele ilaca) dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğerleri ise buğday bitti gibi zararlıları öldürmek için bir böcek ilacı ile aşılanmıştır. Endüstri, bu pamuk DNA modifikasyonları lehine güçlü argümanlar oluşturabilirken, organik pamuk üreticileri ve tüketicileri bunları reddediyor. Organik pamuk arzına çevresel, sosyal, ürün güvenliği geri dönüşlerine daha fazla değer veriyorlar.

Test edilmiş organik pamuk nihai üründe güveni arttırıyor

Pamuğun organik olarak nitelendirmek ve bu şekilde pazarlamak için, pamuk ekimi, işlenmesi ve ayrılmasını yöneten kapsamlı bir kriterler listesini karşılaması gerekiyor. En önemli gereksinim, pamuk bitkisinin genetik olarak tasarlanmamasıdır. Günümüzün karmaşık, global, çok kaynaklı tedarik zinciri ile bir üretici organik pamuk ürünlerinin organik olmayan pamukla kirlenmediğinden nasıl emin olabilir? Müşteri ve tüketici beklentileri ile yönetmelikler sürekli olarak karışlanıyor mu?

OEKO-TEX® tarafından yapılan yeni GDO testi, organik pamukta genetik olarak değiştirilmiş organizmaları test etmek için kolay bir yol sağlıyor. Numuneler, bilinen %0.1 sınırda bilinen genetik olarak modifiye edilmiş malzemeleri tanıyabilen qPRC (gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) teknolojisi kullanarak analiz ediyor. Test sonuçları, bu GDO’ların tespit edilip edilmediğini açıkça gösterir. OEKO-TEX®’in STANDARD 100 sertifikasını isteyen organik pamuk ürünleri GDO testine girmesi gerekecek. GDO testi diğer ürünler için isteğe bağlı bulunuyor. Şu anda GDO testi teknolojisi pamuk ile sınırlıdır.

OEKO-TEX® Genel Sekreteri Georg Dieners şunları söyledi; “The Key to Confidence – Güvenin Anahtarı isimli araştırmamızla, çevre dostu giyim ve ev tekstili satın alan tüketicilerin taleplerinin doğrulanabileceğini öğrendik. Yeni GDO testi, üreticilere ve pazarlamacılara organik pamuk ürünlerinin GDO’lara ilişkin düzenleyici ve tüketici beklentilerini karşıladığı ve bunu kanıtlamak için bağımsız, izlenebilir belgelere sahip olduklarına dair güven veriyor.”

Tekstil Eğirme Haberleri

Geri dönüştürülmüş elyafların Rieter ile eğrilmesi kazandırıyor

Giysilerin ancak %1’inin geri dönüştürüldüğü ve dünyadaki giysilerin dörtte üçünün çöplükte kalıyor. Bu nedenle tekstil endüstrisi, aktif olarak üretim...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied