Picanol Group 2016’da 119 Milyon Euro Kar Elde Etti

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Picanol Group 2016’da 119 Milyon Euro Kar Elde Etti
Picanol Group 2016’da 119 Milyon Euro Kar Elde Etti

Daha önce açıklanan tahminlere paralel olarak, Picanol Group, 2016 yılında cirosunu, 2015’de kaydedilen 529.34 milyon Euro’ya kıyasla %20.8’lik bir artışla 639.78 milyon Euro olarak gerçekleştirdi. Bu, Picanol Group’un bir önceki rekor yılından (2013 yılında 559.98 milyon Euro ciro elde edilmişti) bile daha iyi bir performans gösterdiği anlamına geliyor.

Picanol Group faaliyetleri, 2016 yılında net 88.38 milyon Euro karla sonuçlandı, 2015’de bu 60.6 milyon Euro olmuştu. Buna ek olarak, Tessenderlo Chemie nv 2016’da net sonuca 31,34 milyon Euro katkıda bulundu (2015 yılındaki katkısı 25,09 milyon Euro idi). Grubun 2015’te 85.69 milyon Euro olan net sonuçları 2016 yılında 119.73 milyon Euro oldu.

Dokuma Makineleri

2016 yılında Dokuma Makineleri Bölümü rekor kıran bir yılı tecrübe etti. Kaliteye ve teknolojiye olan talebin artışı, başta Asya ve Avrupa olmak üzere güçlü satışlar ve birçok pazarda artan pazar payına yol açtı. Bu Picanol’un 2016 yılında piyasaya rekor sayıda dokuma makinesi vermesiyle sonuçlandı, özellikle üretim zirveleriyle ticarete odaklandı. Parça ve aksesuar satışı, dokuma makinelerinin olumlu trendini takip etti.

2016 yılında OptiMax dokuma tezgahı üretimden kaldırıldı ve 2015 yılında piyasaya sürülen ve seri üretilen dünyanın en hızlı dokuma tezgahı olan OptiMax-i ile değiştirildi. 2016 yılında Picanol, otomatik depo ve lojistik sistemlerinin güncellemesi de dahil olmak üzere üretim tesislerinin yenilenmesi ve modernizasyonu için daha fazla yatırım yaptı. Daha fazla üretkenlik ve kalite iyileştirmeleriyle birlikte, Picanol Ypres’deki bu hedeflenmiş yatırımlar yoluyla rekabet gücünü arttırmayı amaçlıyor.

Picanol’un Endüstriler Grubu da güçlü bir yıl geçirdi ve çeşitli sektörlerde daha yüksek bir ciro sayesinde genel ciroya katkıyı arttırdı. Bu sonuçlar, Picanol Group’un faaliyetlerini daha da çeşitlendirmek için stratejik hedefini gerçekleştirmesini mümkün kılıyor.

Yönetim Kurulu, 19 Nisan 2017 tarihinde, yıllık genel kurulda toplam 1,77 milyon Euro tutarında; 01 Euro brüt temettü ödemeyi teklif edecek.

Picanol Group 2017 Öngörüsü

2017 yılının ilk 6 ayı için sipariş defteri dolmuş bulunuyor. Firma, 2016 yılının ilk yarısına kıyasla 2017 yılının ilk yarısında ciroda hafif bir artış beklemekle birlikte; yükselen emtia fiyatlarının sınırlı etkisini hesaba katıyor. Picanol Group, sürekli değişen dünya ekonomisinde ihracat odaklı bir şirket olarak çalıştığından temkinli davranıyor. Tekstil pazarının döngüsel yapısı nedeniyle sıkı maliyet kontrolü esasına bağlı kalıyor. Tessenderlo Group’un finansal sonuca katkısıyla, firmanın döngüsel tekstil pazarına olan bağımlılığı ciddi ölçüde azaldı.

Tekstil Dokuma Haberleri

Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor

Dokuma makineleri, OEM yedek parçaları ve entegre hizmetleri dahil olmak üzere, sınıfının en iyi dokuma çözümlerinin küresel önde gelen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied