30 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rieter K 48 iplik üretiminde enerji tüketimini %18 azaltıyor

EğirmeRieter K 48 iplik üretiminde enerji tüketimini %18 azaltıyor

- Eğirme Haber Sponsoru -

Yakın zamanda Türkiye’deki bir iplikhanede yapılan karşılaştırma, kompakt iplik makinesi K 48’in, rakiplerine kıyasla %18 daha az enerji tükettiğini gösteriyor. 1.824 iğli bir makine için bu avantaj, makine başına yıllık yaklaşık 12.000 Amerikan doları tasarruf anlamına geliyor. Bu ise Rieter’in kompakt iplik teknolojisinin enerji verimliliğindeki güçlü iddiasını bir kez daha gösteriyor. Elde edilen bulgular yalnızca Rieter ve müşterilerinin başarısı için önemli olmakla kalmazken aynı zamanda tekstil endüstrisi için daha sürdürülebilir ve ekonomik bir geleceğe de katkıda bulunuyor.

Türk müşterinin işletmesinde yapılan denemeler, 19.200 devir/dakika hızında çalışan kompakt iplik makinelerinde gerçekleştirildi ve %100 pamuk Ne30 kompakt iplik üretildi. Bir kilogram (kg) iplik üretimi için kWh cinsinden enerji tüketim değeri, iplikhanelerdeki temel göstergelerden biridir. Rakip makinenin 1,48 kWh/kg’lık tüketimine karşılık K 48’in 1,21 kWh/kg’lık tüketim avantajı açıkça ortaya koyuyor. Bu, aynı zamanda, K 48 ile 19.500 dev/dak’da Ne40 pamuk ipliği üretilerek yapılan bir başka karşılaştırmanın sonucunu da doğruluyor.

Rieter makineleri enerji tasarrufunda fark yaratıyor Görsel Kaynak: Rieter

Rieter makineleri enerji tasarrufunda fark yaratıyor

En büyük enerji tüketicileri iğ tahriki (%75-80) ve emiş sistemiyken (%12-17), diğer tahrikler de kalan enerji tüketiminin büyük bir kısmından (%7-10) sorumludur. Rieter kompakt iplik makinelerinin sunduğu büyük avantajının temelinde verimli emiş sistemi yer alıyor. Rakip makinelerin tümü, kompaktlama prosesi için ek emiş sistemine gerek duyarken bu da kayda değer ek enerji tüketimi anlamına geliyor.

LENA iğler de daha düşük enerji tüketimi için önemli bir özelliktir. Tasarımları ve verimlilikleri, bir kg iplik üretimi için kWh değerini doğrudan etkiler; standart iğlere kıyasla %6 enerji tasarrufu mümkün hale gelir.

Son, ancak önemli bir husus, emiş sistemi ve iğ dinamiklerinin ötesinde, ana motor tahrikinin verimliliğinin enerji tüketiminde belirleyici bir etken olmasıdır. Rieter’in 110 kW büyüklüğe kadar IE4 teknolojili yüksek verimli ana motorlar kullanması, optimum enerji kullanımına olan bağlılığını vurguluyor.

Daha düşük enerji maliyetleri somut ekonomik avantaj sağlıyor

1.824 iğli bir makine için enerji tüketiminde %18’lik azalma, makine başına yıllık yaklaşık 12.000 Amerikan doları tasarrufu anlamına geliyor (kWh başına 0,1 Amerikan doları enerji maliyetine göre). Düşük enerji maliyetleri, Rieter makinelerini somut getirisi olan stratejik bir yatırım haline getirirken Rieter’i sürdürülebilir kompakt iplik üretiminde de pazarda bir adım öne çıkarıyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler