SPGPrints Avusturya’da Üretim Genişletme Yatırımı Yaptı

Epson Article Top

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

SPGPrints, üretim faaliyetlerini genişleterek Avusturya’da JAVELIN® tekstil baskı makinesi üretimine başlamak üzere yatırım yaptı.

SPGPrints, Haziran’da ITM 2016’da (İstanbul, Türkiye) piyasaya tanıttığı JAVELIN® Dijital Tekstil Baskı Makinesine olan büyük talebi karşılayabilmek için Kufstein’da (Avusturya) hizmete giren tesisleriyle üretim kapasitesini genişletti. Bu fuarda çeşitli müşterilere satış yapmanın yanında şirket, mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisine dayalı bu makineyle büyük ilgi toplamıştı. Makine, hem küçük hem büyük hacimli üretimde üstün kalitede tekstil ürünü elde etmeyi mümkün kılıyor.

SPGPrints Pazarlama ve Satış Müdürü Rieks Reyers şu değerlendirmede bulundu; “Deneme üretimi, küçük miktarda üretim ve büyük hacimli siparişlerde ekonomik açıdan uygun bir çözüm olarak JAVELIN, dijital baskının avantajlarını genel tekstil piyasasına taşımaktadır. Nitekim yakın zamanda üretimimizi genişlettik, Kufstein tesisleri, makinenin üretim ve montaj işleri için ideal seçim oldu. Tesisin verimli, kaliteli seri makine üretimine son derece uygun olan donanımı hem kısa bir işlem süresi sunmamıza imkân veriyor, hem de sektörde devrim yaratacak nitelikteki bu teknolojinin daha hızlı biçimde benimsenmesine katkıda bulunuyor.”

“İleri teknolojiyle makine üretiminde dikkate değer bir uzmanlığı olan Kufstein tesislerinde SPGPrints’in tekstil ve grafik uygulamalarına yönelik doğrudan lazer gravür ve lazerle işleme sistemlerini geliştirip üretmekteyiz.”

JAVELIN baskı makinesinin satış ve servis koordinasyonu, SPGPrints kuruluşunun Boxmeer’deki (Hollanda) merkezinden yürütülüyor. Demo merkezi ve dijital tekstil mürekkep fabrikası da yine aynı yerde bulunuyor.

JAVELIN, yıllık tekstil üretim hacmi 2 milyon metreye kadar olan şirketler için tasarlandı. Baskı makinesi, dizi halinde yerleştirilmiş Fujifilm Dimatix Samba baskı kafalarıyla 1850 mm genişlikteki bir alanı tek geçişte tarayarak görüntüde netlik sağlayabiliyor. Çizgilerdeki ince detaylar, renk ve desenlerdeki yumuşak geçişler, leke biçiminde desenler ve geometrik şekiller, JAVELIN’in değişken damla büyüklüğü (2 pL – 10 pL) sağlama yeteneğiyle 1200 dpi’lik tam bir gerçek çözünürlükle aslına uygun olarak basılabiliyor.

JAVELIN’in sunduğu ve tümüyle SPGPrints’e özgü olan Archer® baskı kafası teknolojisi, daha yüksek püskürtme mesafesinden yüksek kesinlikte baskı yapmaya olanak veriyor. Püskürtme nozullarının malzemeye 4 mm mesafede olması sayesinde JAVELIN, dijital transfer kâğıdı dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelere uyumlu çalışır ve baskı kafasında hasar olasılığı minimuma iniyor. Buna ek olarak, yalnızca altı renk kullanımına dayanan Archer teknolojisi, dijital tekstil baskısındaki diğer bütün çözümlerden daha geniş bir renk skalası sağlıyor.

JAVELIN baskı makinesi, büyük hacimli üretimde SPGPrints’in başarılı ürünü PIKE® tek taramalı baskı makinesinde de görülen Archer teknolojisini kullanır. Sabit bir dizi halinde 43 Fujifilm Dimatix Samba baskı kafasıyla çalışan PIKE, yılda 13 milyon metreye kadar baskı kapasitesine sahiptir. Her iki makine de aynı olağanüstü kalite düzeyiyle üretim yapar.

JAVELIN, dijital tekstil baskısı alanına yeni adım atan veya mevcut yeteneklerine ilave alanlarda gelişmek isteyen şirketlerin gözdesi haline geldi. ITM 2016’da global düzeyde kendini tanıtmayı başaran JAVELIN, Pakistan’da faaliyet gösteren altı ayrı baskı şirketinden sipariş teyidi aldığı gibi yedinci sistemi de Türkiye’den bir müşteriye sattı. Pakistan’daki belli başlı yeni müşteriler, merkezi Lahor’da bulunan tekstil tedarikçisi Bright Industries ile Opera Textile ve MA Textile Dyeing Printing & Finishing Industries oldu. Bu firmalar, mevcut serigrafi yeteneklerinin yanı sıra dijital üretime de geçmek istedikleri için JAVELIN’i seçtiler. Bunun dışında Almanya, İtalya, Brezilya, Hindistan ve Çin’den müşteriler de JAVELIN siparişlerini teyit etti.

SPGPrints, 2016 ve 2017 yıllarındaki en önemli uluslararası sektör fuarlarında şirket standının en dikkat çeken ürünü olmaya aday JAVELIN için yeni satış siparişleri almayı ve bu baskı makinesine talebin devam etmesini bekliyor. JAVELIN, ITM 2016’da dünyaya tanıtılmasının ardından Brezilya’nın Santa Catarina kentinde düzenlenen Febratex’te de büyük övgüyle karşılandı. Yakında SGIA (Las Vegas, ABD, Eylül), ITM Asia (Şanghay, Çin, Ekim) ve Hindistan’daki ITME Mumbai’de de (Aralık) tanıtımı yapılacak.

SPGPrints ayrıca, üstün kalitede baskı ve değişken baskı uzunluğunun yanı sıra renk ve malzemeler çeşitliliği gerektiren başka uygulamalar için JAVELIN platformunu geliştirmeyi sürdürüyor. Önümüzdeki ocak ayında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek olan Heimtextil 2017 fuarında JAVELIN baskı makinesinin, ev dekorasyonu pazarını hedefleyen, 3200 mm genişliğinde yeni bir sürümü potansiyel müşterilere tanıtılacak.

Dijital Baskı Haberleri

Pigment Reklam Metis DRS 2020 DCS’ı Pazara Sundu

UV baskı teknolojileri uzmanı Pigment Reklam özellikle endüstriyel uygulamalar ve dekor pazarları için yenilikçi 3D tarayıcı Metis DRS 2020...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied