Starlinger ’in AD*STAR® Çimento Torbaları Üstünlüğünü Kanıtladı

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Starlinger AD*STAR® ile çimento torbalarının üretiminde yeni avantajlar sunuyor
Starlinger AD*STAR® ile çimento torbalarının üretiminde yeni avantajlar sunuyor

Birçok durumda, plastik ambalajlar diğer malzemelere göre daha fazla çevre dostudur. Yakın tarihli bir çalışma plastik torbaların çimento için en sürdürülebilir ambalaj (paket-çuval) çözümü olduğunu gösteriyor: kaplanmış polipropilen kumaştan yapılmış AD*STAR® çimento torbaları kağıt veya geri dönüşümlü polipropilen bant kumaştan yapılmış torbalardan çok daha iyi sonuç elde ediyor.

Günlük kullanılan plastik torbalarla ilgili olarak çevre üzerindeki etkilere çok tartışılan bir konudur ve ayrıca endüstriyel ambalaj için giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Farklı tipte çimento torbalarını karşılaştıran yeni bir çalışma,  bu uygulama için şimdi dokuma plastik torbalarının en çevre dostu çözüm olduğunu kanıtlıyor. Alman PE INTERNATIONAL AG (şimdi thinkstep AG) tarafından yürütülen ve Starlinger & Co. Ges.m.b.H. tarafından yaptırılan yaşam döngüsü analizinin sonuçları, AD*STAR® torbaları (kaplanmış polipropilen bant kumaştan yapılmış blok alt kapak kaynaklı torba), Asya başta olmak üzere yaygın olarak kullanılan kağıt torba veya dikilmiş PP torbaya göre daha düşük küresel ısınma potansiyeline (diğer bir deyişle karbon ayak izine) sahip olduğunu açıkça göstermiştir. Karşılaştırmak için, Suudi Arabistan’da yapılan Kraft kağıt torbaların yanı sıra Çin’de yapılan dikiş torbaların analizi yapıldı, bütün torbalar 50kg çimento dolum kapasitesine sahipti. Sonuçlar çok net; Starlinger tarafından geliştirilen AD*STAR® torbaları sadece küresel ısınma potansiyeli açısından düşük değerler göstermiyor, aynı zamanda enerji ve tatlı su tüketiminin yanı sıra asitlenme potansiyeli (asit yağmuru), ozon tüketme potansiyeli, fotokimyasal ozon yaratma (yaz kirliliği) açısından bunlar en çevre dostu torbalardır.

Düşük Kırılma/Kopma Oranları-Düşük CO2 Bedeli

AD*STAR® torbalarının olumlu sonuçları için belirleyici bir faktör, çuvalların yaşam döngüsü sırasında düşük kırılma oranlarıdır. Çalışma için incelenen AD*STAR® torbalarının üretimi için, Çin ve Suudi Arabistan’ın her ikisinde %100 işlenmemiz malzeme kullanılmıştır. Özel üretim süreci nedeniyle AD*STAR® torbaları çok düşük ağırlıklarına rağmen son derece sağlamdır. Tüm yaşam döngüsü içinde, kırılma oranlarındaki güç ve direnç sonuçları kağıt torba ve dikili torbalarda kırılma oranları %2,3 ve %4,4 iken, bunların oranı %1’in altındadır. Bu, AD*STAR® torbalarının kullanılması durumunda daha az çimento kaybı ve yer değiştirme zorunluluğu ve daha az paketleme gereksinimi- dolayısıyla daha az sera gazı üretimi anlamına geliyor.

Sera Gazları için Büyük Tasarruf Potansiyeli

Starlinger_Textilegence1Bu çalışma torbaların bütün yaşam döngüsü boyunca (hammaddeden yok olana kadar) çevresel etkilerini analiz ediyor. Hammadde üretimi, torba üretimi, doldurma, taşıma ve yok olana (atık gömme, geri dönüşüm veya termal kullanım yöntemiyle) kadar depolama analiz edildi. Starlinger, Çin ve Arabistan’dan karşılaştırılabilir ürünler ile çalışmayı görevlendirdi, çünkü analiz edilen çimento torba tipleri ilgili ülkedeki çimento pazarında en büyük paya sahip.

Dünyanın en büyük çimento üreticisi Çin’de, polipropilen bant kumaş ile geri dönüştürülmüş içerikten, yaklaşık 20 milyon dikili çimento torbası üretiliyor. Çalışmada, torbaların %50 işlenmemiş malzeme ile %50 geri dönüştürülmüş malzemenin karışımıyla üretildiği ve %100 geri dönüşümlü malzemeden üretildiği analiz edildi. Torba kalitesi nispeten düşüktür çünkü torba üretmek için kullanılan geri dönüşümlü malzeme çoğu zaman ciddi şekilde dejenere olmuştur, yani gerekli düzeyde dayanıklılık sadece kumaş ağırlığını arttırarak elde edilebilir. Buna ek olarak, dikiş işlemi malzemeyi %50 daha fazla zayıflatır. Dikili çimento torbaları oldukça yüksek kırılma oranlarına sahiptir ve bu önemli ek üretimle telafi edilmesi gereken çimento kaybına neden olur. Bütün bunları AD*STAR® torbaları ile değiştirmek sadece üretim sırasında oluşan CO2 emisyonunu azaltmakla ve çevreyi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda tüm çimento dolum ve taşıma zincirini daha otomatik hale getirmeye yardımcı olur. Zaten Çin çimento sanayi mevcut yatırımlarında modern ekipmanları dikkate alma sürecini sürdürüyor.

Dünyanın en büyük plastik granül üreticisi ve ihracatçılarından biri olan Suudi Arabistan çimento torbaları için  ithal kağıt kullanıyor. Bu nedenle, çalışmada iki veya 3 katlı Kraft kağıtlı çimento torbaları analiz edildi. Bu durumda, üzerinden geçmeye daha sağlam olan AD*STAR® torbaları, torba yırtılması nedeniyle yüksek ton miktarlarında çimento kaybını önlemez, aynı zamanda torba üretimi büyük ölçüde hammadde girdisini azaltır ve uzun taşıma rotalarını önler. Buna ek olarak, hammadde ve torba üretiminin her ikisinde, tüm değer yaratımı  ülke içinde kalır.

Dünya çapında yılda 7.5 milyardan fazla torba

Dünya çapında kullanılan AD*STAR® torbaları Starlinger tarafından geliştirildi ve patentlidir. Günümüzde Starlinger makinalarında 7.5 milyardan fazla AD*STAR® torbası üretiliyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Itema Mısır pazarına bağlılığını ve liderliğini güçlendiriyor

Dokuma makineleri, OEM yedek parçaları ve entegre hizmetleri dahil olmak üzere, sınıfının en iyi dokuma çözümlerinin küresel önde gelen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied