Supima Pamuğu Hakkında Şaşırtıcı 5 Gerçek

Supima nedir? Supima ve Pima pamuğu arasındaki fark nedir? Ve neden Supima bu kadar çok talep ediliyor? Sorularınız için yanıtlar hazır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Supima pamuğunun en büyük lisanslı firması olan Buhler Quality Yarns, 20 yılı aşkın bir süredir elyaf üretti ve destek oldu.

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Supima Pamuğu Hakkında Şaşırtıcı 5 Gerçek
Supima Pamuğu Hakkında Şaşırtıcı 5 Gerçek

Bu lüks, birinci sınıf pamuk hakkında temel noktaları öğrenmek, daha fazla içine dalmak ve muhtemelen sonradan uydurma olan şaşırtıcı dedikoduları keşfetmek için okumaya devam edin.

Supima pamuğu nedir?

İlk olarak, yüksek kaliteli ekstra uzun elyaflı (ELS) Amerikan Pima pamuğunu tanımlamak için kullanılır. Supima®, aynı adı taşıyan kar amacı gütmeyen bir kurum tarafından kontrol edilen ticari bir markadır.

1954 yılında kurulmuş olan kar amacı gütmeyen kurum, yalnızca lisanslı şirketlerin, üstün Pima isminin bir türevi olan Supima adını kullanmasına izin veriyor. Yetiştiricilerin, tekstil fabrikalarının, üreticilerin ve giyim markalarının Amerika’da yetiştirilen Pima pamuğu Supima pamuğunu adını elde edebilmek için sıkı kalite gereksinimlerini karşılamaları gerekiyor.

Supima, Pima ve Mısır pamuğu arasındaki fark nedir?

Kısaca, tüm Supima pamuğu Amerikan Pima’dır, ancak tüm Pima Supima değildir. Pima pamuğu genel olarak ABD, Peru, İsrail ve Avustralya’da yetiştirilen ekstra uzun elyaflı (ELS) pamukları ifade eder. Pima, aynı zamanda daha az kaliteli pamukla harmanlanmış olabilir. Supima pamuğunun %100 Amerikan Pima olması garanti edilir. Ürünler genellikle daha ucuz pamukla harmanlayan veya onunla ikame eden tedarikçiler tarafından hile amacıyla Pima olarak etiketlendirilir.

Bloomberg’in geçtiğimiz günlerde; “Pamuk endüstrisi uzmanları arasında, genellikle %100 Mısır veya Pima pamuğu olarak etiketlendirilen ürünlerin kısmen veya tamamen daha ucuz pamuktan üretilmiş olması herkesçe bilinen bir sır niteliğindedir” bilgisini verdi. Adli bilim biyoteknoloji şirketi Applied DNA Sciences’e göre, Bloomberg’de yapılan açıklamada, %100 Pima etiketli test edilen ürünlerin %83’ü kısmen veya tamamen başka bir pamuktan yapılmıştır.

Mısır pamuğu, teorik olarak, benzer yüksek kaliteli ELS pamuktur. Maalesef burada da dolandırıcılık/hile yaygınlaşıyor: Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, ‘Mısır pamuğu’ etiketli ürünlerin yaklaşık %90’ı sahte. Buna ek olarak, Mısır’da yetiştirilen ‘Mısır pamuğu’ olarak adlandırılan pamuğun önemli bir kısmı ELS değil, sadece elyaftır, yani bu elyaflar daha kısa, daha zayıf ve daha kabadır, bu nedenle daha az kaliteli kumaşlara yol açar.

Şimdi Supima’nın temellerini inceledik ve markayla ilgili ilginç gerçekleri keşfedelim

Gerçek 1: Supima elyafları daha uzun, daha güçlü ve daha incedir, bu da yararların çoğalmasına neden olur

Bir pamuktaki elyafın ekstra uzun elyaf (ELS) özelliği kazanması için en az 1 3/8” uzunluğa sahip olması gerekir, ancak Supima, en uzun ELS pamuklarından biridir. Ortalama uzunluğu 1 7/16” üzerinde olan Supima’nın uzun elyafları ve üstün sağlamlığı daha güçlü bir iplikle sonuçlanır. Bu, Supima kumaşlarının diğer pamuk muadillerinden daha ince (hafif) ve yumuşak yapılabileceği anlamına geliyor.

Buna ek olarak, Supima’nın elyafları kendileri geleneksel muadil çeşitlerinden çok daha incedir. Elyaf inceliği, uzunluk ve mukavemetin birleşmesi; ipeksi bir his, lüks parlaklık, daha az tüylenme ve daha fazla renk tonu derinliği elde etme kabiliyeti ile sonuçlanır.

Gerçek 2: Pima, Amerika’da yetiştirilen pamuğun yalnızca %3’ve küresel pamuğun %1’dir, Supima ise daha nadirdir

Amerika’da yetişen pamuğun sadece %3’ü Pima’dır ve bu değerden daha azı Supima’nın adını taşımaya hak kazanıyor. Amerikan pamuğunun büyük çoğunluğu, öncelikli olarak delta bölgesi, Güneydoğu ve Teksas çevresinde yetişen yüksek arazi/yayla türleridir.

Gerçek 3: Supima pamuğu yalnızca çöl iklimlerinde yetişebilir

Amerikan Pima pamuğu yalnızca Güney Batı ve Uzak Batı bölgesi gibi birkaç seçkin bölgede yetiştirilebilir. Bunun nedeni, birinci sınıf bitkinin sıcak, kurak bir ortamda güzel ve uzun süren bir mevsim gereksinimidir. Yağmur altında beslenmek yerine, Supima pamuk bitkilerinin tamamen sulanması gerekir.

Gerçek 4: Amerikan Pima pamuğuna eskiden ‘Amerikan-Mısır pamuğu’ denirdi

19. yüzyılda, Amerikan ELS pamuğuna, o dönemde Mısır kumaşlarının ünlü olduğu kalitesini taşıdığını belirtmek için ‘Amerikan-Mısır’ pamuğu deniyordu.1910 yılında federal hükümet, ELS pamuklarını mükemmelleştirmek için bir ıslah programı başlattığında, USDA için pamuk üreten Yerli Amerikan Pima halkını onurlandırmak için adı Pima olarak değiştirdi.

Gerçek 5: Altına Hücum döneminden gelen eski denim tulumlar, Pima pamuğundan yapılmış olabilir.

Bir öncekine kıyasla biraz daha anekdota dayalı olan bir başka gerçek ise, ancak uzun süreli kalitenin değer için en mantıklı seçenek olabileceği fikrini pekiştiriyor. Levi Strauss’un 1800’lü yılların ortalarından beri Amoskeag Manufacturing tarafından üretilen denim kumaşları için ELS pamuk kullandığı belirtiliyor. Bu ELS pamuk türleri Güney Carolina ve Georgia gibi güney eyaletlerinden Massachusetts’e gönderildi. Supima’nın terk edilmiş altın madenlerinde keşfedilen denim kumaş kalıntıları üzerinde yaptığı kendi araştırması bile, DNA analizi ile gerçekten Altına Hücum döneminde ELS pamuğunun kullanıldığını kanıtlıyor.

İşçiler daha sonra güçlü ve yıllarca dayanan giysilere ihtiyaç duyduğu için ELS pamuğunun kullanıldığını düşünülüyor. Pima’nın kendine özgü gücü ile birlikte modern eğirme yöntemlerinin ortaya çıkışı ile Supuma, bu Amerikan geleneğini kalite, güvenilirlik ve değer olarak sürdürüyor.

Supima dünyanın en lüks, aranan pamuk çeşitleri arasında yer alıyor. Hiç şüphe yok ki, ince gömleklik ve çoraptan havlulara, çarşaflara ve hatta tıbbi giysilere kadar her çeşit birinci sınıf kıyafetlerde kullanılıyor.

Yazan: Buhler Quality Yarns

Tekstil Eğirme Haberleri

Geri dönüştürülmüş elyafların Rieter ile eğrilmesi kazandırıyor

Giysilerin ancak %1’inin geri dönüştürüldüğü ve dünyadaki giysilerin dörtte üçünün çöplükte kalıyor. Bu nedenle tekstil endüstrisi, aktif olarak üretim...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied