Sürdürülebilir Dokunmuş Plastik Torbaların Gelecek Nesli

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Sürdürülebilir Dokunmuş Plastik Torbaların Gelecek Nesli
Sürdürülebilir Dokunmuş Plastik Torbaların Gelecek Nesli

Plastik atıkların çöp alanlarını aşarak okyanuslarımıza gelmesi ve plastik kirliliğe yol açması artık sadece çevrecilerin sorunu değil. Bu, kamu yararı ve hükümet mevzuatını ilgilendirir hale geldi ve büyük perakendecileri atık azaltma ve geri dönüşüm programlarını benimsemeye teşvik ediyor.

Geçmiş yıllardaki sürdürülebilir ambalaj/torba eğilimi, ambalaj malzemelerinin yeniden kullanılabilirliği, biyolojik olarak parçalanabilirliği ve geri dönüştürülebilirliği özelliklerini odak noktası haline getirerek, önemli ölçüde büyüdü. rPET’den yapılan dokuma plastik torbalar/çuvallar için üretim teknolojisinin geliştirilmesiyle birlikte, Starlinger & Co. GmbH, şimdi bu tip ambalajlar için kapalı devre üretim fırsatı sunuyor. Starlinger Tüketici Çantaları/Çuvalları Bölümü Başkanı Stéphane Soudais; “Sterlinger, yeniden kullanılabilir ve geri dönüşümlü dokuma polipropilen çuval üretiminde uzun yıllara dayanan tecrübeye dayanarak gelişiyor. 2013’ten beri, çeşitli ambalajlama uygulamaları için kullanılabilen makinelerimizde işlenmemiş PET ve geri dönüştürülmüş PET taneciklerinden PET bant kumaş üretebiliyoruz. Şimdi geri dönüştürülmüş PET ile çalışmak için bir başka adım gerçekleştirdik; doğrudan PET şişe çapaklarından (flake) rPET bantları üretebiliyoruz” dedi. PET bantlardan yapılmış kumaş, çeşitli dokuma torbalarına dönüştürülebiliyor veya halı sırtı veya jeo-tekstiler gibi teknik uygulamalar için kullanılabiliyor. Soudais, rPET çapaklarından yapılmış kumaşın ilgi çeken avantajını belirtiyor; “Bu malzeme ile dokuma plastik ambalaj üreticileri gerçek kapalı döngü üretimi seçeneğine sahip oluyor.”

Dokuma rPET ambalajları/çuvalları- sürdürülebilirlik ve daha fazlası

PET, ekonomik olarak geri dönüşümlü ve geri dönüşümden yükseltilebilir bir plastiktir. Geri dönüşüm malzemesi olarak bir kaynak sağlayan PET için, birçok ülkede toplama ve geri dönüşüm şemaları bulunuyor. Birçok paydaşın sürdürülebilirlik üzerine hali hazırda odaklanmış bulunduğu tüketici ürünleri alanında, rPET çapaklarından üretilen kumaşlar çeşitli çuval türlerinde kullanılabiliyor. Bunlar, tahıl ve unun yanı sıra, gübre, inşaat malzemeleri, evcil hayvan ürünleri (kedi kumu ve maması vb) alanlarında cazip bir ambalajlama sağlar.

PET bant kumaşının mükemmel kokusu ve yağ bariyeri ile gıda güvenliği öne çıkıyor. Starlinger’in kirlilik giderme teknolojisini kullanarak üretilen rPET kumaşı, gıda ambalajında kullanılmak üzere Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (US FDA) şartlarını karşılıyor. Ürünlerini koymak için dokuma rPET ambalajlarına geçmek isteyen paketleme kullanıcılarının yalnızca düşük bir yatırım yapması yeterli oluyor.

Dikkat Çeken, %100 Kapalı Döngü Ambalajlama

Tüketim uygulamaları için, çuvallara çarpıcı bir raf görünümü veren ters baskı BOPET filmi ile rPET kumaşının lamine edilmesiyle cazip ambalaj tasarımı mümkündür. Starlinger tarafından geliştirilen makinelerde üretilen sürdürülebilir rPET PP*STAR® devrik tipli torbaların üzerindeki göz alıcı tasarım mükemmel bir örnektir. Polipropilenden imal edilmiş bu ürünler kuru evcil hayvan yemi gibi hassas ürünler için popüler bir ambalajdır. Şimdi, doğrudan PET şişe çapaklarından üretilebiliyorlar; rPET PP*STAR® çanları, ürünün hem yüksek kalitede görünmesini hem de mümkün olan en iyi korumayı sağlayan yüksek sürdürülebilir bir ambalaj seçeneğidir. Bunlar tamamen geri dönüşümlüdür; ve tekrar rPET PP*STAR®  devrik tipli torbalar üretmek için; veya başka bir şekilde dokunmuş plastik ambalaj üretmek için kullanılabiliyor; bu nedenle ambalajın döngüsü kapalıdır.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied