Eriyikten Boyanmış Tekstillerle Su Tüketimini En Aza İndirmek

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Sympatex 2018 Performance Days Fuarında
Sympatex 2018 Performance Days Fuarında

Sympatex 2018 Performance Days eriyikten boyanmış (spun-dyed) fonksiyonel tekstil ürünlerini  fuarında tanıtıyor. Ticari olarak ulaşılabilen PTFE membranların kullanımının aksine, Sympatex yüzde 100 polieter / polyester mebradana dayanarak su tasarrufuna ek olarak, eriyikten boyanmış (spun-dyed) işlemi, ortalama olarak yaklaşık %75 oranında ihtiyaç duyulan su miktarını da azaltıyor.

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, tekstil endüstrisinde yer alan boya işlemleri dünyanın endüstriyel su kirliliğinin yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Bu durum, kimyasalların kullanımı büyük ölçüde azaltan ve geleneksel boya işlemlerine göre önemli ölçüde daha fazla su tasarrufu sağlayan polyester boya teknolojilerinin bir süredir mevcut olmasına rağmen yaşanıyor. Sürdürülebilir fonksiyonel tekstiller alanında öncü olan Sympatex Technologies, 28-29 Kasım tarihleri arasında Münih’te düzenlenen Peformance Days fuarında C11 numaralı standında eriyikten boyanmış (spun-dyed) yeni bir laminat serisini sunuyor. PTFE ve PFC bazlı olmayan, yüzde 100 geri dönüştürülebilir Sympatex membranları sayesinde, monofraksion laminatlar kapalı tekstil döngüleri için idealdir ve ürün yaşam döngüsünün sonunda kolayca tekrar kullanılabilir.

Sympatex’in tamamen geri dönüştürülebilir tekstil yüzey malzemeleriyle üretilen bu giyim yenilikleri, hem hammadde geri dönüşüm süreçlerinin hem de eriyikte boyama teknolojisinin avantajlarını birleştiriyor. Bu boya teknolojisi ile su tüketimi %75 oranında azaltılabilirken, kimyasal kullanım oranı %90’a kadar düşüyor. Satın alınabilen bir PTFE membrannından imalat işlemi sırasında %50 daha az su kullanan; %100 polieter / polyester Sympatex membranıyla kombinasyon ile; performanstan ödün verilmesine gerek kalmıyor. Açık hava ve kayak uygulamaları için ideal olan ve moda dünyası için bile uygun olan ürünler; en iyi hava geçirme özelliğine ek olarak %100 su ve rüzgar geçirmezdir. Böylece tek bir üründe sürdürülebilirlik ve performansın birleştirilmesinin mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Sympatex eriyikte boyama teknolojisinin muazzam faydaları herkes için kabul edilebilir

Bu eriyikten boyama teknolojisinde, boyan nihai tekstil ürününe katılmaz, bunun yerine hammadde granülüne karıştırılır. Bu sadece iplikteki boyanın tesirini arttırmaz. Proses ayrıca renk uyumuna ve renk tonunun tekrarlanabilirliğine göre önemli avantajlar sunuyor.

Sympatex CEO’su Dr. Rüdiger Fox şunları söyledi; “Bu boya teknolojisinin yaygın kullanımı için tek ön koşul, tasarım sürecinde tüm katılımcılar arasında yakın işbirliğinin olmasıdır. Çünkü renk seçimde daha önceki bir zaman diliminde karşılıklı olarak mutabık kalınması gerekiyor. Endüstrimizin üretici ülkelerde yarattığı akut çevresel sorunlar ve eriyikte boyama teknolojisinin getirdiği muazzam faydalar göz önüne alındığında; bu çözüm ilgili herkes için kabul edilebilir bir ödün olmalı.”

Teknik Tekstiller Haberleri

ANDRITZ, Laroche’ı satın alıyor

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, tekstil endüstrisinde önemli bir satın alma gerçekleştiriyor. Grup, Laroche SA ve Miltec SA France’yi kapsayan...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied