T-LED ile iplikhanelerde ışık hızında bilgilendirme

Truetzschler T-LED, iplikhanedeki makine durumlarını çok renkli LED ışıkları sayesinde görselleştiriyor.

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü. Pandeminin bütün ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında tekstil endüstrisi de küçülme yaşadı....

Amerika Pamuk Güven Protokolüne 10 büyük üretici katıldı

Tekstil tedarik zincirinde şeffaflığı artırmak için oluşturulan Amerikan Pamuk Güven Protokolü’ne (U.S. Cotton Trust Protocol) ABD’nin en büyük 10...

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Işığın algılarımızı yönettiği ve bizi yönlendirdiği gerçeğinden yola çıkan Truetzschler, T-LED uzaktan gösterge sistemi ile iplikhanelerdeki proses yönetimini daha kolay hale geliyor. Çok renkli LED ışıklarının kombinasyonları ‘Tamam’, ‘Uyarı’ ve ‘Hata’ bildirisinden daha fazlasını gösteriyor. Özellikle iplikhanedeki verimlilik ve kalite hakkındaki bilgiler bu LED yönlendirme sayesinde, bir bakışta uzaktan okunabiliyor.

Bir iplikhane eğirme teknolojileri ile harika bir salondur ancak uzun mesafeler ve operasyonel olarak kontrol edilmesi gereken çok sayıda makine vardır. Üretim bozukluklarını olabildiğince en aza indirmek için sinyallerin ve bilgilendirmelerin anlaşılması ve önceliklendirilmesi önemlidir. Truetzschler, T-LED uzaktan gösterge sistemi ile bu önemli iletişim sürecini son derece basitleştir. İki taraftan görülebilen LED çubuğu sayesinde, makine operatörleri, renkli ışık sinyallerini kullanarak makine durumunu hızlı ve uzaktan okuyabilir ve gerekli önlemleri hemen alabilir.

İlk bakışta proses kontrolü

T-LED, ilgili makinenin durumunu kısaca görüntüler ve böylece az bir personel ile bile tüm üretim sürecini uzaktan kontrol etmeyi sağlar. Sezgisel insan-makine etkileşimi, hatırlaması kolay aydınlatma kombinasyonları ile sağlanır. Çalışan, makinenin daha fazla çalışabilmek için neye ihtiyacı olduğunu anında bilir ve buna göre tepki verebilir. Örneğin, uzaktaki makinede sarı bir ışık görürse, yeni kovalara ihtiyaç olduğunu anlar. Operatör derhal boş kovalarla yola çıkar.

T-LED ile iplikhanelerde ışık hızında bilgilendirme
T-LED ile iplikhanelerde ışık hızında bilgilendirme

Daha yüksek verimlilik için akıllı ışık kullanımı

T-LED uzaktan gösterge sistemi sadece gereksiz eylemleri önlemekle yetinmez, aynı zamanda üretimi sürdürmek ve duruş sürelerini önlemek için önceliklerin belirlenmesine yardımcı olur. Öncelikle hatalara ve kopmalara hızlı tepki verebilmek için görüntülenir. Ayrıca, şerit numarası değişimleri veya dolum miktarları gibi kalite ve verimlilik verileri görüntülenebilir. Örneğin, TD 10 ile, CV değerinin kalite sınırları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir, ön cer kova dolum miktarını görüntülemek yararlı olabilir. Bu farklı göstergeler serbestçe seçilebilir ve kişisel gereksinimlere uyarlanabilir.

Otomatik işletim modunda, makine normal olarak üretime devam ederken, belirli parametrelerle ilgili özel bilgiler büyük ölçüde gösterilir. Seçilebilen gösterge türleri şunlardır; A %-Şerit numarasından sapma, Kova metrajı ve CV %değeri. Kısa süreli bir makine duruşu veya bir makine arızası için bir ikaz oluştu ise, makine otomatik olarak ilgili durum göstergesine geçer. T-LED bu arada pozisyon gösterimi ile çağlıktaki şerit kopması veya boş kova magazini gibi belirli nedenlerle dikkat çekebilir.

Dijital dönüşümün bir bileşeni: T-LED

Günümüz iplikhaneleri, makineleri için kalifiye personel bulma konusunda büyük zorluklarla karşılaşıyor. Personel sıkıntısı olduğunda, dijital dönüşüm araya girmelidir. Truetzschler bu dönüşümü, T-LED gibi akıllı makine konseptleriyle dijital çözümlerine ek destek veriyor. Bunlar, az sayıda personel ile bile üretim sürekliliğini yüksek seviyede tutmayı mümkün kılıyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

Küresel tekstil ve moda endüstrisinde süslü efektler ve parlaklığa sahip iplik ve kumaşlara olan talep sürekli artıyor. 300 yıllık...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied