19.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2023 sayısı tekstil makinelerinin...

Sun Tekstil kapasitesini %15 artırıyor 

Türkiye’nin konfeksiyon üretimi ve ihracatında lider firmalar...

Türk tekstil ihracatı yılın ilk yarısını düşüşle kapattı 

Dünyanın en büyük tekstil ihracatçıları arasında yer...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Tarak makinesi C 81: Yapay zeka ile taraklama alanda maksimum kullanım

EğirmeTarak makinesi C 81: Yapay zeka ile taraklama alanda maksimum kullanım

- Eğirme Haber Sponsoru -

Önde gelen kısa elyaf eğirme sistemleri tedarikçilerinden Rieter’in yeni tarak makinesi C 81, yüksek üretim oranları ve mükemmel tarak şeridi kalitesiyle iplikhanelerin pazardaki konumunu güçlendiriyor. Taraklama teknolojisinde oldukça önemli bir inovasyonu temsil eden C 81, maksimum üretim verimi ve minimum enerji tüketimine ek olarak yeni, akıllı fonksiyonlar sunuyor. Makinede bulunun akıllı sensörler taraklama açıklığını ideal boyuta getirerek çepel seviyesini gerçek zamanlı olarak izliyor ve taraklama işleminden önce ve sonra ham madde kalitesini takip ediyor. Yeni tarak makinesi önceki C 80 modeliyle kıyaslandığında daha yüksek kalite ve üretim sunuyor.

Taraklama Açıklığı Kontrol Sistemi sayesinde %10 daha yüksek verimlilik

Taraklama kalitesinde belirleyici bir rol oynayan taraklama açıklığı, ne kadar hassas ayarlanabilirse, nepslerin azaltılması ve bunula bağlantılı iplik kalitesi o kadar iyi olur. Tarak makinesi C 81’in en büyük inovasyonunu, taraklama açıklığını temassız kontrol edebilmesi oluşturuyor. Bu Taraklama Açıklığı Kontrol Sistemi, şapka ile tambur arasındaki mesafe olan taraklama açıklığını milimetrenin birkaç yüzde biri gibi bir hassasiyette düzenliyor.

Kullanımdaki 116 şapkanın her birinde bu sistem iğne uçları ve silindir garnitürleri arasındaki mesafeyi algılıyor ve bunu temassız şekilde izliyor. Akıllı yazılım, makine sıcaklığı gibi önemli etken değişkenleri de hesaba katarak ideal taraklama açıklığını hesaplıyor. Elektronik, merkezi olarak ayarlanabilen şapka ayarı, bu açıklığı sürekli ideal aralıkta tutuyor.

Tarak makinesi C 81: Yapay zeka ile taraklama alanda maksimum kullanım

Ayarlanmış taraklama açıklığının olduğu ve olmadığı durumların karşılaştırılması, aynı kalite üretimde %10’a varan artış gösterirken, bu, aynı üretim hızında %10’a varan daha iyi tarak şeridi kalitesi üretiyor. Bu ise daha az ince yer, kalın yer ve nep oluşumu anlamına geliyor. Ayrı ayrı belirlenen sınır değerlerine bağlı olarak Taraklama Açıklığı Kontrol Sistemi, daha yüksek makine uygunluğu ve sabit kalite de sunuyor. Rieter C 80 tarak makinesi, kolayca bu yeni fonksiyona modifiye edilebiliyor.

Yeni tarak makinesi C 81 yapay zeka ile ham madde verimini artırıyor

C 81’in bir başka inovasyonunu ise tarak girişindeki elyaf tutamlarının ve üretilen tarak şeridinin kirlilik oranını sürekli izleyen Çepel Seviyesi Monitörü oluşturuyor. Bu özellik, pamuk gibi doğal elyafı işleyen müşteriler için önem taşıyor. Bu fonksiyonun merkezinde, Rieter tarafından geliştirilen yeni bir nöral ağ ile optik görüntü işleme bulunuyor. Tarak beslemesi ve tarak şerit istifleme bölümündeki sensörler, bunun için verileri sağlıyor.

Çepel Seviyesi Monitörü iplik kalitesinin belirlenen bir aralıkta tahmin edilebilir olmasına olanak tanıyor. Tarak beslemesi ve üretilen tarak şeridindeki kirliliğin belirlenen sınır değeri aralığında olup olmadığını saptamak için yapay zeka kullanılıyor. Bu, prosesin bu erken aşamasında bile ham maddenin ideal şekilde kullanılmasını sağlamak için önlemler alınmasını mümkün kılıyor. Çepel Seviyesi Monitörü modüler versiyonda da mevcut olup, hali hazırdaki Rieter taraklama sistemlerine modifiye edilebiliyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler