13 C
İstanbul
Cuma, Nisan 19, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Teknik tekstiller için küresel talep artıyor

Teknik TekstillerTeknik tekstiller için küresel talep artıyor

- Haber Sponsoru -

The Business Research Company’nin ‘2023 Teknik Tekstiller Küresel Pazar Raporu’na göre, küresel teknik tekstiller pazar büyüklüğü 2022’de 201,71 milyar dolardan, yıllık %5,6’lık büyüme oranıyla 2023’te 213 milyar dolara yükseldi. Rusya-Ukrayna savaşı, en azından kısa vadede, COVID-19 salgınından küresel ekonomik toparlanma şansını sekteye uğrattı ve birden fazla ülkeye ekonomik yaptırım uygulanmasına, emtia fiyatlarında artışa ve tedarik zincirinde aksamalara yol açarak mal ve hizmetlerde enflasyona neden oldu ve dünya genelinde birçok piyasayı etkiledi. Bu bağlamda, teknik tekstiller pazar büyüklüğünün yıllık %5,9’luk büyüme ile 2027 yılında 267,61 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Teknik tekstiller için küresel talep artıyor

Teknik tekstiller pazarındaki en büyük bölge Asya-Pasifik

2022 yılında teknik tekstiller pazarındaki en büyük bölge olan Asya-Pasifik’in, tahmin döneminde en hızlı büyüyen bölge olması bekleniyor. Raporda kapsanan bölgeler Asya-Pasifik, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika’dan oluşuyor. Raporda yer alan ülkeler arasında ise Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Rusya, Güney Kore, Birleşik Krallık ve ABD yer alıyor.

Rapora göre, nihai kullanıcılardan teknik tekstillere yönelik artan talebin, tahmin döneminde talebi yönlendirmesi bekleniyor. Tıbbi giysilere olan talebin artması ve hijyen ürünlerine yönelik farkındalığın yükselmesi pazarı şekillendiriyor. Artan askeri harcamalar ve lokal radikal ayaklanmalar ve kayıplardaki artış, koruyucu balistik zırhlara olan talebi artırarak küresel olarak teknik tekstillere olan talebi yükseltecek. Örneğin Avustralya Hükümeti’nin 2019-20 savunma bütçesi 2,3 milyar AUD (Avustralya Doları) (1,6 milyar Amerikan Doları) artarak 38,7 milyar AUD (27,52 milyar Amerikan Doları) ve 2022-23’te 175,8 milyar AUD (125,02 milyar Amerikan Doları) oldu. Bu nedenle, çeşitli nihai kullanım endüstrilerinden gelen artan talebin pazarın büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunması bekleniyor.

Teknik tekstiller pazarındaki en büyük bölge Asya-Pasifik

En son teknolojiler ve tasarımlar yeni fırsatlar yaratıyor

Modern teknolojik ilerleme ve sürekli yenilikler teknik tekstiller pazarını şekillendiriyor. Birbirine bağlı biyometrik giysiler, solunum sistemlerinden gelen emisyonlar hakkında veri toplamak için bağlantılı tekstiller olarak hareket ederek kullanıcının sağlığını ve performansını değerlendirmek için yeni yollar sunuyor. Örneğin, 2021 yılında Kanada merkezli tekstil bilişim şirketi Myant Inc. uçucu organik bileşik (VOC) algılama kullanan ve birbirine bağlı biyometrik giysi sisteminin bir parçası olarak sağlık ve performansı değerlendiren bağlantılı kişisel koruyucu ekipman için yeni tasarımlar tanıttı.

Mayıs 2020’de, ürünleri arasında ev eşyaları ve temizlik ürünleri, otomobil parçaları, tekstil, yapı malzemeleri ve telekomünikasyon bulunan Almanya merkezli bir teknoloji grubu olan The Freudenberg Group şirketi, İngiltere merkezli Low and Bonar PLC’yi satın alarak stratejik bir yatırım yapma konusunda anlaştı. Performans teknik tekstilleri ve teknik olarak kaplanmış kumaşlar üreten ve tedarik eden şirketin satın alınması, kumaşlarını ve tekstillerini geliştirmek ve üretmek, ve ürünlerde en yüksek kaliteyi koruyarak tekstil ve malzemeleri rafine etmek için en son teknolojileri kullanılmasını kapsayacak.

Teknik tekstiller pazarı, doğal elyaflar, rejenere elyaflar ve sentetik elyaflar gibi teknik tekstiller için ham madde satışlarından oluşuyor. Bu pazardaki değerler ‘fabrika çıkış’ değerlerini temsil edip, malların üreticileri veya yaratıcıları tarafından diğer kuruluşlara (alt üreticiler, toptancılar, distribütörler ve perakendeciler dahil) veya doğrudan son müşterilere satılan malların değerini ifade ediyor. Ayrıca bu piyasadaki malların değeri, malların yaratıcıları tarafından satılan ilgili hizmetleri de kapsıyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler