Teknik Tekstilleri Fuarı Techtextil Büyüme Eğiliminde

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Teknik Tekstilleri Fuarı Techtextil Büyüme Eğiliminde
Teknik Tekstilleri Fuarı Techtextil Büyüme Eğiliminde

Uzayda Yaşamak: Techtextil, ESA ve DRL ile işbirliği içinde uzay ve havacılık endüstrisinde kullanılan teknik tekstilleri sunacak. Innovative Apparel Show dahil olmak üzere tamamlayıcı programlar var.

Daha fazla katılımcı ve Mars’a bir yolculuk: Ziyaretçiler ve katılımcılar, 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Techtextil’de şimdiye kadarki en büyük fuarı ve tamamen yeni bir fuar deneyimi yaşamak için sabırsızlanıyorlar. Kapılarını açılmasına yaklaşık 4 ay kalan teknik tekstiller ve nonwoven ürünler için önde gelen uluslararası fuarı Techtextil’de rezervasyon yapılan alan 2015’deki fuar edisyonunun toplam alanını aşmış durumda. Dahası, kapsamlı etkinlik programı ile 2017’de çeşitli yenilikler ayırt edilecek şekilde belirlendi. Bu yılın Techtextil programının en önemli noktası, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Alman Hava ve Uzay Merkezi (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt – DLR) işbirliği ile özel ‘Uzayda Yaşamak’ etkinliği olacak.

Messe Frankfurt Tekstil ve Tekstil Teknolojileri Başkan Yardımcısı Olaf Schmidt; “Bu yıl Techtextil ile tamamen yeni yönlerde ilerliyor ve bu nedenle, katılımcılarımızın olağanüstü rezonansı konusunda daha da mutlu olduk. Ayrıca, teknik tekstiller için ana alanlardan birinde güçlü yeni ortaklar (ESA ve DLR) kazandık,  bu, Techtextil’de sunulan ürün ve teknolojilerin uygulama ile bağlılığının sağlam kanıtını gösteriyor” dedi.

Katılımcılar yalnızca uluslararası pazar liderlerini değil, aynı zamanda çok sayıda yeni gelenleri ve geri dönenleri de içeriyor. Önemli katılımcı artışında özellikle Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, İsviçre ve İspanya’dan oluşan Avrupa ülkelerinden geliyor. Bununla birlikte, Asya’dan ek artış bekleniyor.

Salon 6.1’de özel ‘Uzayda Yaşamak’ Sergisi ve özel alanı

Techtextil, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ile işbirliği içinde, ‘Uzayda Yaşamak’ başlığı altında uzay ve havacılık endüstrisine atıfta bulanarak, teknik tekstiller için geniş bir uygulama yelpazesini gösterecek. Bu amaçla eşzamanlı gerçekleşecek Texprocess fuarı da sergiye entegre edilecek.

Messe Frankfurt Teknik Tekstiller ve Tekstil İşleme Marka Yönetimi Müdürü Michael Jänecke şunları söyledi; “Teknik tekstiller sektörü, uzayda gezmek ve uzayda hayatta kalmak için ihtiyaç duyulan tekstil çözümlerini sunuyor. Bunu, fuardaki özel bir alanda profesyonel ve aynı zamanda eğlenceli bir şekilde göstereceğiz. Ziyaretçiler için bu alan ilham ve oryantasyon sunacak.”

Salon 6.1’de fonksiyonel giyim ürünlerini sergileyenler ve teknik tekstiller için özel bir alan yaratıldı ve teknik tekstiller için uygulama alanlarına dayanılarak, havacılık ve uzay sektörü için, yüksek teknoloji tekstil ve tekstil işleme teknolojisi gösterilecek. Etkileşimli alanın en önemli noktası sanal bir gerçeklik deneyimi sunması olacak. Techtextil ve Texprocess’in ziyaretçileri, özel bir alanda uzayda Mars’a sanal bir yolculuk yapabilecek ve teknik tekstiller ile tekstil işleme teknolojilerinin uzaydaki toplulukları kurmayı nasıl mümkün kıldığını keşfedebilecekler. Ayrıca, ‘Material Gallery- Malzeme Galerisi’ Techtextil katılımcılarından tekstil ürünlerini ve işletme teknolojilerini uzay yolculuğuyla bağlantılı olarak gösterecek. Bununla birlikte, teknik tekstiller ve uzay yolculuğu alanında yeni kurulan şirketler tarafından sunumlar yapılacak.

Salon 6.1’de, katılımcılar ve ziyaretçiler aynı zamanda, Almanya’da bulunan genç ve yenilikçi şirketleri hedefleyen Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın (Bundesministerium für Wirtschaft und Energie – BMWi) (Innovation made in Germany- Almanya’da yapılan yenilikler’ alanını bulabilecek. BMWi alanı için kayıt Techtextil web sitesi üzerinde yapılabilir.

CAD/CAM ve Kesme, Yapma ve Süsleme için Yer Değişikliği

Techtextil ve Texprocess’in profillerini daha da keskin hale getirmek için, bağlama ve ayırma teknolojileri, CMT (kesme, yapma ve süsleme), CAD/CAM ve baskı ürünleri segmentleri Texprocess’te Salon 4.0’da birlikte yoğunlaşacak. Böylece, ziyaretçiler bu bölümden Techtextil katılımcılarını Texprocess’te bulacak. Bu ürün grubu Techtextil terminolojisinden siliniyor.

Innovative Apparel Show’da Değişiklik ile Tamamlayıcı Program

2015 yılındaki Techtextil ve Texprocess’da başarılı bir başlangıç yapan Innovative Apparel Show (Yenilikçi Giyim Fuarı), 2017’de dört Avrupa ülkesinden moda ve tasarım üniversiteleri ile daha da uluslararası olacak.Bu üniversiteler dört gün boyunca teknik tekstiller ve modern işleme teknolojilerini kullanarak vziyoner ürün fikirlerini sunacak. Bu okullar; İtalya Floransa’dan Accademia Italiana, Portekiz Matosinhos’tan ESAD College of Art and Design, Fransa Paris’ten Esmod ve Almanya’dan University o f Trier. Genç tasarımcılar, tekstil efektleri, yaratıcı mühendislik ve akıllı moda temaları etrafında yer alan tasarımlar sergilenirken, Salon 5.1 ve 6.1’in fuaye bölümündeki bir defilede fikirlerini profesyonel bir şekilde sunacak.

Dornbirn MFC ile işbirliği içinde Techtextil Sempozyumu

Techtextil Sempozyumu konsepti, dünyanın önde gelen tekstil araştırmaları etkinliklerinden biri olmak üzere, peş peşe yedi dizi şeklinde düzenlenecek ve her bir oturum genişletilecek. Böylece her sunum oturumu bir sunum ile genişletilecek. Ayrıca Techtextil, Dornbirn MFC Yapay Elyaflar Kongresi ile ilk kez birlikte çalışacak. Böylece, Dornbirn-MFC sempozyumu çerçevesinde, Salon 4.0’oda Saal Europa’da yedi sunum oturumundan birini düzenleyecek.

Ayrıca, teknik tekstiller, nonwoven ve fonksiyonel giyim ürünleri alanlarındaki olağanüstü yeni gelişmeler ve geliştirmeler, katılımcı olmayanların da yer alacağı yarışmada Techtextil Innovation Award (Yenilik Ödülü) 14. kez onurlandırılacak. Kayıtlar şu anda açıktır ve son kayıt tarihi 20 Şubat’tır.

Techtextil, uluslararası Tensinet ağı ile birlikte, tekstiler veya tekstil takviyeli malzemelerle inşaat/bina için yenilikçi ve pratik kavramları onurlandıran öğrenciler ve genç profesyoneller için 14. ‘Yeni İnşaatlar için Tekstil Yapıları’ yarışmasını düzenliyor. Toplam 8,000 dolar değerindeki yarışmaya girişlerin kapanış tarihi 26 Şubat 2017. Ödül törenine ek olarak öğrenci yarışmasının ödüllü eserleri ve İnovasyon Ödülü, Salon 4.1 ve Salon 6.1’deki özel sergilerde sunulacak.

Teknik Tekstiller pazarında büyüme devam ediyor

Alman Tekstil ve Moda Endüstrisi Konfederasyonu’na (textile+mode) göre; tekstil ve konfeksiyon sektörü 130 binden fazla çalışanı; 1400 şirketi ve yıllık 32 milyar Avroluk bir cirosu ile Almanya’nın ikinci büyük tüketici ürünleri endüstrisidir. Büyüme öncelikle teknik tekstiller tarafından sağlanıyor. Textile+mode Genel Müdür Yardımcısı Manfred Junkert şunları söyledi; “Alman firmaları teknik tekstiller alanında küresel Pazar lideridir. Yıllarca ciro istikrarlı bir şekilde büyüyor, bu, sektörün ve mükemmel ürünlerin yenilikçiliğinin bir kanıtıdır. Tekstil ürünlerinin ve proseslerin dijitalleşmesi, diğer sektörlerde de bir yenilik artışını tetikleyecek.”

Techtextil ile eş zamanlı (9-12 Mayıs 2012) olarak düzenlenecek olan; Tekstil ve Esnek Malzemeler İşleme Lider Uluslararası Fuarı Texprocess; terbiye ve dijital baskı dahil olmak üzere tekstil prosesinin tüm aşamalarına dair bilgiler sunacak. Texprocess, önceki edisyonun sonuçlarını aşan olağanüstü sayıda katılımcı kaydı ile dikkat çekiyor. Techtextil 2015 fuarına 102 ülkeden 28.500 ticari ziyaretçi katılırken, paralel gerçekleşen Texprocess fuarına 5.500’den fazla ticari ziyaretçiyi gelmişti.

Fuar Haberleri

Pandeminin fuarlara etkileri ve düşündürdükleri

2019 yılı sonunda patlak veren Covid-19 salgını tüm şiddetiyle devam ediyor. Bazı ülkelerde günlük vaka sayılarında her gün yeni...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied