Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

Türk tekstil sektörü 2020 yılında, pandemi şokuna rağmen ihracatta gücünü korumayı başardı.

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü. Pandeminin bütün ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında tekstil endüstrisi de küçülme yaşadı....

Amerika Pamuk Güven Protokolüne 10 büyük üretici katıldı

Tekstil tedarik zincirinde şeffaflığı artırmak için oluşturulan Amerikan Pamuk Güven Protokolü’ne (U.S. Cotton Trust Protocol) ABD’nin en büyük 10...

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü. Pandeminin bütün ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında tekstil endüstrisi de küçülme yaşadı. İTKİB’in ihracat raporuna göre, Türkiye’nin toplam tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı 2020 yılında bir önceki yıla göre %2,5 oranında düşüşle 9,7 milyar dolar değerini elde etti. Yılın son ayındaki tekstil ihracatı ise %33,2 oranında artış ve 1 milyar dolar değer ile 2021 için olumlu beklentilere yol açtı.

Yıllık toplamda Türkiye’nin genel ihracatı ise %6,3’lük kayıpla yaklaşık 170 milyar değerini kaydetti. Bununla karşılaştırıldığında tekstil endüstrisinin daha cüzi bir kayıp yaşadığı görülüyor. Bu nedenle, tekstil sektörünün genel ihracattaki payı %5’ten %5,5’ye yükseldi. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında, Covid-19 pandemisinin Türkiye’de görüldüğü ve kısıtlayıcı önlemlerin alındığı mart, nisan ve mayıs aylarında daha düşük seviyelerde ihracat gerçekleştirildi. Yıl içinde tekstil endüstrisi en düşük ihracat performansını nisan ayında, %51,7’lük düşüşle 414 milyon dolar ile görürken, en yüksek performansı ekim ayında, 1,017 milyar dolar ile elde etti. İkinci yüksek değer ise aralık ayında 1,016 milyar dolar ile gerçekleşti. Bir önceki yıla göre aralık ayında tekstil ihracatı %33,2 oranında arttı.

Tekstil ve ham maddeleri ihracatının değer bazındaki 2,5’lik azalışına karşılık, miktar bazında ihracat %0,5 oranında artarak 2,3 milyon tona çıktı. Türk tekstil endüstrisinin daha fazla üreterek değer bazında bir azalış yaşadığı rakamlara yansıyor.

En büyük pazar AB, en önemli partner Almanya

2020 Ocak – Aralık döneminde, ülkemizin en fazla tekstil ve ham maddeleri ihracatı yaptığı en büyük pazar AB üyesi 27 ülke oldu. Bu pazara yapılan ihracat 2019 yılına kıyasla %1 gerileyerek 4,4 milyar dolar değerinde gerçekleşti. İkinci önemli pazarımız Eski Doğu Bloğu Ülkeleri’ne tekstil ihracatımız %3,3 artarak 1,1 milyar dolar değerine çıktı. 2020 yılında ihracat artışı elde ettiğimiz ülke grupları Amerika Ülkeleri, Diğer Avrupa Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri olarak sıralandı. Amerika ülkelerine ihracat %4,4 artışla 789 milyon dolar, Diğer Avrupa Ülkelerine ihracat %8,7 artışla 584 milyon dolar ve Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat ise %6,2 artışla 326 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Ülkeler bazında bakıldığında ise en önemli ticari partnerimiz Almanya’nın yerini %9,6 payla koruduğunu görüyoruz. 2020 yılı boyunca Almanya’ya yapılan tekstil ihracatı %9 artışla 933 milyon dolar değerini kaydetti. İkinci sırada yer alan İtalya’ya yıl boyunca tekstil ihracatımız %7,5 azalarak 737 milyon dolar seviyesine indi. Tekstil ihracatında en önemli üçüncü pazarımız ise ABD oldu. Bu ülkeye yapılan ihracatımız %8 artışla 628 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Dokuma kumaş temel ihracat ürünü

2020 Ocak – Aralık dönemindeki tekstil ihracatında en önemli ürün grubu olarak dokuma kumaşı öne çıkıyor.  Tekstil ihracatının %19,4’ünü oluşturan dokuma kumaş ihracatı, 2019 yılına kıyasla %19,6 azalarak 1,9 milyar dolar değerinde gerçekleşti.

İkinci önemli ürün grubunu %17 payla tekstil sektörüne dahil teknik tekstil ürün grubu oluşturdu. Yıl genelinde teknik tekstiller ihracatı %8,6 artarak 1,6 milyar dolar değerini yakaladı. Sadece aralık ayında bu ürün grubunun ihracatı artışı %35,3 gibi yüksek bir seviyede devam etti.

İplik ürün grubu %16,4 payla en önemli üçüncü ürün konumunda bulunuyor. İplik ihracatı 2020 yılında %12 azalarak 1,6 milyar dolar seviyesine çekildi. Bu dönemde elyaf ihracatı da %1,4 oranında gerileyerek 629 milyon dolar değerini buldu.

Örme kumaş ihracatı 2020 yılında %1,8 azalarak 1,5 milyar dolar değerini gördü. En fazla örme kumaş ihraç edilen pazar İtalya oldu. İtalya’ya örme kumaş ihracatı 209 milyon dolara yaklaştı.

Özel iplik ve kumaş ihracatı ise %14,9 oranında azalarak 512 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu ürün grubu içinde denim kumaş ihracatı %18,6 azalarak 246 milyon dolara geriledi. En fazla denim ihracatının gerçekleştiği ülke Tunus oldu.

Ev tekstili kumaşları ihracatı 2020 yılı Ocak – Aralık döneminde %8,9 azalarak 373 milyon dolar değerinde kaydedildi. Bu ürün grubunun en önemli kalemi perdelik mensucatın ihracatı ise %6,1 azalarak 270 milyon doları elde etti. Perdelik mensucatta en önemli ihracat pazarımız ise Almanya oldu.

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü
Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

Tekstil endüstrisinin ihracatı pandemiye rağmen sınırlı düştü

2020 yılındaki ev tekstil ihracatımız da genel tekstil ihracatındakine benzer şekilde, %2,3 oranda azaldı. 1,8 milyar dolar ihracat geliri elde eden ev tekstillerinin en önemli ürününü havlu ve temizlik bezleri oluşturdu. Ev tekstil ihracatının %31,1’ini oluşturan bu ürün grubu, ihracatta %6,1’lik kayıpla 569 milyon dolar gelir sağladı. Almanya ev tekstilleri ihracatımızda da ilk sırada gelen pazardır. Almanya’ya ihraç edilen ev tekstilleri %2 artarak gelirini 435 milyon dolara çıkardı.

2020 yılının yıldız ürünü hiç kuşkusuz teknik tekstiller oldu. Teknik tekstiller ihracatı 2020 yılında %59,3 artarak 2,7 milyar dolar değerini elde etti. Ürün grupları bazında, teknik tekstillerden hazır giyim ürünleri ihracatının %4366 artarak 907 milyon dolar değerini elde ettiği kaydedildi. Nonwoven mensucat ihracatı %20,5 artışla 719 milyon doları buldu. Pandemi nedeniyle maske, koruyucu kıyafet ve benzeri teknik tekstillere olan talebin artışına verilen bu güçlü yanıtın, 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre yılın genelinde Türk tekstil sektörünün kapasite kullanım oranı %72 olarak saptandı.

Güncel Haberler

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....

SLN Tekstil’de I-REC sertifikalı enerji dönemi başladı

Dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payı her geçen gün artıyor. Sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması için duyarlı tüketiciler elektriğin kaynağını sorguluyor...

Özbekistan pamuk pazarını liberalleştirdi, yeni hedefler belirledi

33,5 milyondan fazla nüfusu ve 250 milyar dolarlık milli geliriyle Özbekistan gelişen önemli tekstil pazarlarının arasında yer alıyor. 2019...

Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine

Virtual Hometex Turkey 2021 etkinliğinde online oturumda konuşan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "tekstil sektörü...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied