Ana Sayfa » Güncel » Tekstil İhracatı Değer Bazında %3,7, Miktar Bazında ise %7,3 Arttı

Tekstil İhracatı Değer Bazında %3,7, Miktar Bazında ise %7,3 Arttı

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Tekstilde ihracat Değer Bazlı %3,7, Miktar Bazlı %7,3 Arttı
Tekstilde ihracat Değer Bazlı %3,7, Miktar Bazlı %7,3 Arttı

2017’nin ilk çeyreğinde ihracat verileri sürekli artış gösteriyor. Ancak değer bazındaki düşük artışlara karşın miktar bazında artışlar daha yoğun yaşanıyor. Bu, daha çok satıp az kazandığımızı gösteriyor.

2017’nin ilk ihracat verileri yüzleri güldürdü. Ancak değer bazındaki artış miktar bazındaki artışın çok gerisinde kaldı. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü 2017 Ocak-Mart döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını değer bazında %3,7 arttırarak 2,5 milyon dolara ulaşırken, aynı dönemde miktar bazındaki ihracatta %7,3 artış ile 571 bin tona ulaştı. Mart ayında %8 artışla 930 milyon dolar değerini bulan sektörün miktar bazındaki artışı ise %9,4 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin genel ihracatı ise %19 artışla 1,36 milyar dolar değerine ulaşırken, sanayi ürünleri ihracatı da %20,5 artışla 11,3 milyar dolar değerini gördü. Bu rakamlara göre tekstil ve hammaddeleri sektörünün toplam ihracattaki payı %6,8 oldu.

Ocak ayında %2,3 artış elde eden sektör Şubat ayında ise %3,4 artış elde etmişti. Mart ayında gelen %8’lik artışla sektör yılın ilk çeyreğinde ihracatta sürekli büyüme elde etmiş oldu. Mart ayındaki tekstil ve hammaddeleri ihracatının %54,5’i Avrupa Birliği’ndeki 28 ülkeye yapıldı. AB bölgesine yapılan ihracat Mart ayında %7,9 artışla 507 milyon dolar oldu. Yılın ilk üç ayında ise bu rakam 1,3 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Sektörün ikinci önemli pazarı Ortadoğu ülkelerine Mart ayındaki ihracatta %5,2 düşüşle 92 milyon dolara geriledi.  Ocak-Mart döneminde ise, bu bölgeye yapılan ihracat %0,9 artışla 286 milyon dolar değerini elde etti.  Mart ayında ihracatı en fazla artan bölge %24,1 ile Eski Doğu Bloku Ülkeleri oldu.

Ülkeler bazında bakıldığında Türk tekstil ve hammaddeleri sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülke İtalya oldu. İtalya’ya yapılan ihracat Mart ayında %11,4 artışla 82 milyon dolar değerini yakaladı. Ocak Şubat döneminde 223 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen İtalya’yı Almanya, Bulgaristan, ABD ve İran takip etti.

Ana Ürün Dokuma Kumaşlarda ihracat Düştü

En fazla ihraç edilen ürün gruplarına baktığımızda, sektör ihracatının %24’ünü dokuma kumaşların oluşturduğu görülüyor. Dokuma kumaşlar ihracatı yılın ilk üç ayında, %6,2 oranında azalarak 595 milyon dolar değerine gerilerken, sadece Mart ayı baz alındığında ihracat %1,4 oranında azalma ile 233 milyon dolar değerini gördü.

Ocak Mart dönemi tekstil ihracatında %18,8’lik paya sahip olan iplik ihracatını %24,2 arttırarak 465 milyon dolar değerini elde etti. İplik grubu Mart ayında ise %24,2 ihracat artışı ile 172 milyon dolar değerini yakaladı.

Yılın ilk çeyreğinde sektör ihracatının %15,6’sini kapsayan örme kumaş ürün grubu, ihracat gücünü %8,6 artışla 386 milyon dolar değerine çıkardı. Mart ayında örme kumaşlar ihracatı %13,6 artarak 153 milyon dolar seviyesinde oldu.

Elyaf ihracatı ise 2017 Ocak-Mart döneminde %22,4 artarak yaklaşık 154 milyon dolara ulaştı. Bu ürünün Mart ayındaki ihracatı ise %20,9 artarak 51 milyon dolar oldu.

Ev tekstili kumaşları ihracatı ise yılın ilk çeyreğinde %2,5 oranında gerileyerek yaklaşık 113 milyon dolar değerinde seyretti. Buna karşın sadece Mart ayında segmentin ihracatı %4,8 artışla 42 milyon dolar değerini yakaladı. Ev tekstili ihracatı ise yılın ilk çeyreğinde %2,5 artışla 441 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ev tekstilleri ihracatı Mart ayında %9,7 oranında artışla yaklaşık 162 milyon dolar değerini kaydetti.

Türk tekstil sektörünün teknik tekstiller ihracatı Ocak-Mart döneminde %0,2 gibi düşük bir gerileme ile 369 milyon dolar değerine indi. Mart ayı baz alındığında teknik tekstil ihracatı %2,6 oranında artış yakaladı. Bu ürün grubunun %29,5’lik payla en önemli ürünü nonwoven ihracatı ise yılın ilk ayında %3,2 artışla 109 milyon dolar elde etti.

Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı 2017 Ocak-Mart döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %4 düşüşle 4,1 milyar dolara geriledi. Buna karşın sektör Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 3. sektörü olmayı başardı.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied