Tekstil ihracatı nisan ayında %51,7 oranında geriledi

Türk tekstil sektörü Covid-19 pandemisinin ihracat pazarlarını daraltıcı etkilerini hissetmeye başladı.

Yünsa net karını 10 kat artırdı

Avrupa’nın en büyük entegre yünlü kumaş üreticisi Yünsa, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ait konsolide faaliyet sonuçlarını açıkladı. 50’den fazla...

Küresel tedarik zinciri yeniden yapılanıyor

Artan sürdürülebilirlik talepleri ve dijitalleşme geleneksel tedarik zinciri yapısını dönüştürüyor. Özellikle tedarik zincirleri çocuk işçiliğinin önlenmesi, insan hakları, çevre...

Aksa Akrilik 3. çeyrekte karlılığını %20 arttırdı

Akkök Holding’e bağlı Aksa Akrilik 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, pandeminin devam eden etkilerine rağmen karlılığını artırmayı başardı. %19’luk global,...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Türkiye’nin nisan ayındaki hem genel hem de tekstil ve hammaddeleri sektöründeki ihracatı ciddi bir düşüş yaşadı. Covid-19 salgını nedeniyle kapanan pazarlar, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve çeşitli malzemelere getirilen kısıtlamaların bu süreçte etkili olduğu belirtiliyor. Nisan ayında Türkiye’nin genel ihracatı %41,4 oranında azalarak 9 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Benzer şekilde Nisan ayında, tekstil ve hammaddeleri sektörünün ihracatı da %51,7’lik düşüşle 414 milyon dolar değerinde gerçekleşti. 2020 Ocak-Nisan dönemi toplamında sektörün ihracatı %16,1 oranında gerileyerek 2,8 milyar doları elde etti. Tekstil sektörünün Nisan ayındaki genel ihracattaki geçen payı 1 puanlık düşüşle %4,6 olurken, Ocak-Nisan döneminde bu pay %5,6 olarak kaydedildi. Tekstil ihracatı nisan ayında %51,7 oranında geriledi.

Tekstil ihracatı rakamları geçen yılın gerisinde

İTKİB’in hazırladığı ihracat performas raporuna göre, tekstil ve hammaddeleri sektörü Ocak ayında 834 milyon dolar ve Şubat ayında 835 milyon dolarlık ihracat ile, geçen yılki rakamlara göre büyüme elde etti. Ancak Mart ayında, Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni coronavirüs salgınını bir pandemi olarak ilan etmesi ve arkasından özellikle Avrupa ülkelerinin kısıtlayıcı kararlar alması ile ihracat rakamları geçen yılın gerisinde kalmaya başladı. Geçen yıl Mart ayında 898 milyon dolarlık ihracat yapan sektör bu yıl aynı ayda hafif bir düşüşle 754 milyon dolar elde edebildi. Ancak Nisan ayındaki ihracat kaybı daha dikkat çekici oldu. Geçen yıl Nisan ayında 857 milyon dolarlık ihracat yapan sektör, Nisan 2020 tarihinde %50’den fazla ihracat kaybıyla 414 milyon dolarlık değer kaydetti. Sektörün aylık bazdaki ihracat kaybı ise %44,4 oldu.

Uzun yıllardır sürekli artış gösteren miktar bazındaki artış da eksi görünüm sergiledi. Ocak-Nisan döneminde Türk tekstil ve hammaddeleri sektörünün miktar bazındaki ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında azalarak 699 bin tonda kaldı. Sadece Nisan ayı ele alındığında miktar bazındaki ihracat azalışı %45,2 oranına dayandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre, tekstil sektörünün Nisan ayındaki kapasite kullanım oranı ise %44,3 olarak açıklandı. Kapasite kullanım oranı Ocak ayında %79, Şubat ayında %79,3 ve Mart ayında %78,1 olarak saptanmıştı.

AB pazarına tekstil ihracatı %50 geriledi

2020 Nisan ayında en fazla tekstil ve hammadde ihracatı, geçen dönemlerde olduğu gibi, 28 AB ülkesine yapıldı. AB üyesi 28 ülkeye yapılan tekstil ihracatı %52,4 oranında gerileyerek 206 milyon dolar seviyesine indi. Ocak-Nisan dönemi ele alındığında bu pazarlara yapılan ihracat ise %20,9 kayıpla 1,4 milyar dolar seviyesinde kaldı.

Tekstil ihracatında en büyük ikinci pazar konumundaki Eski Doğu Bloğu Ülkelerine yapılan ihracat Nisan ayında %60,1 düşüşle 34 milyon dolara, Ocak-Nisan döneminde ise %9 düşüşle 293 milyon dolara geriledi. Afrika ülkelerine yapılan ihracat Nisan ayında %65,4 düşüşle 32.5 milyon dolar, Ocak-Nisan döneminde ise %16,2 düşüşle 290 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En önemli 10 ihracat ülke pazarında kayıplar yaşandı

Ülkeler bazında sektörün ihracatına bakıldığında, Almanya en önemli pazar olma özelliğini korudu. Ancak, Nisan ayında Almanya’ya yapılan tekstil ihracatı %36,1 oranında azalarak 46 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Ocak-Nisan dönemi bağlamında bu ülkeye yapılan tekstil ihracatı %7,5 azalarak 252 milyon dolar değerini yakaladı.

Sektörün en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke İtalya oldu. İtalya’ya tekstil ve hammaddeleri ihracatı Nisan ayında %64,3 oranında azalarak 25 milyon dolar değerinde gerçekleşti. 2020 yılının ilk dört ayında bu ihracat %25 oranında azalışla 214 milyon dolar olarak kaydedildi.

En önemli üçüncü tekstil pazarı ABD’ye yapılan ihracat Nisan ayında %21,4 oranında azalarak 35 milyon dolara indi. Yılın ilk dört ayında ihracat %7,7’lik düşüşle 167 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Nisan ayında sektörün en önemli ilk on pazarında geriye kalanlarda da ciddi kayıplar yaşandı; İngiltere (%62,8 düşüşle 14.7 milyon dolar), Bulgaristan (%65,5 düşüşle 13 milyon dolar), İspanya (%58,1 düşüşle 12,3 milyon dolar), Mısır (%60,8 düşüşle 11.4 milyon dolar), Hollanda (%50,9 düşüşle 13,8 milyon dolar), Polonya (%34,8 düşüşle 13,9 milyon dolar) ve Belarus (%70,8 düşüşle 6,3 milyon dolar).

Tekstil ihracatı nisan ayında %51,7 oranında geriledi
Tekstil ihracatı nisan ayında %51,7 oranında geriledi

Dokuma kumaş ihracatı Nisan ayında %73,3 azaldı

2020 yılı Ocak- Nisan döneminde tekstil sektörünün ihracatta en önemli ürün grubunu dokuma kumaş oluşturdu. Tekstil ve hammaddeleri ihracatının %20,8’ini oluşturan dokuma kumaş ihracatı, %26,6 oranında azalarak 588 milyon dolar değerini elde etti. Sadece Nisan ayı bazında dokuma kumaş ihracatı %73,7 oranında azalarak 55 milyon dolar değerinde kaldı.

Sektörün ikinci önemli ürün grubunu %17,9 payla tekstil sektörüne dahil teknik tekstiller oluşturdu. Ocak-Nisan döneminde teknik tekstiller ihracatı %0,1 artışla 505 milyon dolara çıkarken, Nisan ayı bazında bu ihracat %6,9 artışla 141 milyon dolar olarak şekillendi.

Ocak-Nisan döneminde iplik ihracatı %23,4 azalışta 485 milyon dolar, örme kumaş ihracatı %22,6 azalışla 395 milyon dolar, elyaf ihracatı %8,3 azalışla 212 milyon dolar, ev tekstili kumaşları %23,4 azalışla 106 milyon dolar, özel iplik ve kumaşlar ihracatı %21.5 azalışla 155 milyon dolar, tekstil sektörüne dahil ev tekstili ihracatı %16 azalışla 409 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Teknik tekstil ihracatı, 2020 Ocak-Nisan döneminde %3,5 oranında artarak 613 milyon dolar değerine çıktı. Nisan ayı bazında ise bu ürün grubunun ihracatı %1,5 oranında artış kaydetti. Bu artışta nonwoven ürünler önemli bir yere sahip oldu. Nonwoven ihracatı %9,6 artışla 223 milyon dolar değerine ulaştı.

Güncel Haberler

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....

Savur’daki Akar Tekstil yatırımı bölgenin kaderini değiştirecek

Sağlanan yatırım teşvikleri ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun birçok farklı yerinde önemli tekstil yatırımları hayata geçti. Sanayi Bakanlığı ve...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied